10 Adımda Satranç Öğrenmenin Yolu

Strateji ve zeka oyunu olan Satranca nasıl kısa yoldan ısınabilirsiniz?


Eğlenceli spor dallarından biri olan satranç, insanların daha iyi düşünebilme, analiz edebilme, çözüm üretebilme, sosyal çevreyi artırabilme gibi etkileri düzenleyen ve geliştiren etkili bir düşünce oyunudur. Satrancı çok iyi olmasa da en azından başlangıç düzeyinde biliyor olmak, kişinin sosyal hayatında büyük bir fark yaratacaktır. Bugün hem merak edenler hem de başlamayı düşünenler için ufak ve basit bir yol haritası çizmeye çalıştık. Umarım faydalı olur.

 1. 1 Neden Öğrenmek İstediğinizi Kendinize Sorun


  Satranç öğrenmeye başlamadan önce, buna neden başladığınızı kendinize sorun. Verdiğiniz cevaplar, önünüze çıkacak zorluklara karşı mücadele etme ruhunuzu canlı tutacaktır.

 2. 2 Açılış Öğrenin


  İyi bir açılış öğrenmek demek, oyuna her zaman önde başlamak demektir. Satranç kitaplarından, videolarından ya da hocalarınızdan açılışlar öğrenin. Öğrenin ama sakın ezber yapmayın. Çünkü ezber yapmak düşünce gücünüzü köreltecektir.

 3. 3 Cesaretli Olun ve Kendinizi Keşfedin


  Önünüze çıkabilecek her öğrenim sürecinde illa ki problemler ile karşılaşacaksınız. Pes etme noktasına defalarca geleceksiniz. Ama cesaretiniz buna engel olacak. Kendinizi her keşfettiğinizde rakiplerinize karşı daha azimli olduğunuzu görecek ve bunu hissedeceksiniz.

 4. 4 Pratik Yapın


  Öğrendiğiniz her yeni bir bilginin üzerinde çalışın. Gerek bunu kendi başınıza yapın gerekse arkadaşlarınızla ya da hocalarınızla yapın. Karşılıklı fikir alışverişinde bulunun. Farklı çözüm önerileri getirin. Farklı olasılıkları deneyerek sanki şuan turnuvada oynuyormuşsunuz gibi ne yapmanız gerektiğine karşı güçlü fikirlere sahip olun.

 5. 5 Sabırlı Olun


  Bazen ne kadar çalışırsanız çalışın, emeğinizin karşılığını alamadığınızı düşünürsünüz. Çalışmalarınızın boşa gittiğini ve hatta belki de bu durumu çevrenizde hissetmeye başlarsınız. Ama unutmayın dikkat dağınıklığı her zaman geçicidir. Biraz uzaklaşın kendinizi toparlayın, sonra sanki ilk defa başlıyormuş gibi arkanızdaki her şeyi unutarak adım atın. Göreceksiniz daha hırslı ve başarılı olacaksınız.

 6. 6 Hırslı Olun


  Hırs bir şeyi öğrenmedeki en etkili yollardan bir tanesidir. Sabah kalktığınızda ilk aklınıza gelen, günlük işlerinizi hemen bitirip satranç masasına oturtan da hırslarınızdır. Gün sonunda nerede olmak isteyeceğimizi bildiğimiz sürece hırslarımız sayesinde her zaman başarı bizi bekliyor olacaktır.

 7. 7 Ünlü Oyuncuların Oyunlarını İzleyin


  Kendinize bir fikir koçu arıyorsanız eğer ünlü satranç oyuncularının oyunlarını izleyerek gelişiminize devam edebilirsiniz. Bu profesyonel oyuncuların oyunlarını başlarda kolay anlamak oldukça zor olacaktır. Ama oynadıkları oyunlarda yaptıkları hamleler size püf noktası kazandıracak ve devamında yapacağınız pratikler sayesinde daha güçlü düşünmeye başlayacaksınız.

 8. 8 Analiz Yapın


  Bir arkadaşınızla ya da bilgisayara karşı yaptığınız satranç maçları sonuçlandıktan sonra tekrar izleyerek nerede nasıl hatalar yaptığınızı öğrenmek size büyük bir tecrübe katacaktır. Aynı hatayı bir daha yapmamak ve karşılaşılan problem ile nasıl daha iyi baş edebileceğinizi çözümlemek, sizi ileri ki maçlarda daha avantajlı kılacaktır.

 9. 9 Sosyal Çevre Edinin


  İlgilendiğiniz alan her ne olursa olsun, bu alan ile edindiğiniz arkadaş çevresi sizi daha aktif yapacak ve formda tutacaktır. Aklınızda yeni öğrendiğiniz ya da belli noktada bilgi sahibi olduğunuz satranç oyununda sosyal aktivitelere olan katılımınızı artıracaktır.

 10. 10 Hedef Koyun


  Gerek yeni yeni öğrenmeye gerekse satranç maçlarına başlamadan önce sonucu için ne hedeflediğinizi düşünün. Hedefleriniz için ne yapmanız gerektiğini ve eksik yönlerinizin ne olduğuna karar verin. Her zaman mükemmel olamayız belki de, ama yürüyeceğimiz yolda iyiyi mi kötüyü mü görebileceğimize biz karar veririz.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
1
Üzücü
Efsane Efsane
3
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
2
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
2
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
2
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.