10 Maddede Düzenli Para Biriktirme Yolları


10 Maddede Düzenli Para Biriktirme Yolları

Çoğumuz çok küçük yaşlardan bu yana hep bir kumbara sahibi olmaya teşvik edilmişizdir Peki ya neden ?

10 Maddede Düzenli Para Biriktirme Yolları

Hemen herkesin hayalini kurduğu bir yaşam tarzı ve bu doğrultuda gerçekleştirmek istediği şeyler vardır. Kim istemez ki lüks bir arabaya ve eve sahip olmayı ? Bu hayalleri düşündüğünüz zaman gerçekleştirmek için bir miktar paranız olsa hayallerinize ulaşmak daha kolay olmaz mıydı?

bakalım 10 Maddede Düzenli Para Biriktirme Yolları neymiş

1) Giderlerinizi Belirleyin

Gelir-gider dengesini sağlamak hepimiz için altın kural niteliğindedir çünkü harcamalarımızı bilmezsek hangi koşullarda gereksiz harcama yaptığımızı da tespit edemeyiz. 1 aylık gelir-gider tablomuzu çıkarıp hangi koşullarda, nereye ne kadar harcama yapmamız gerekiyor ve hangi koşullarda harcamalarımızı kısıtlamamız gerekiyor sorularına yanıt bulabiliriz. Bu sayede de tasarruf yapmanızın kolaylaştığını göreceksiniz.

2)Harcamalarınızı Azaltın

Giderlerinizi hesapladıktan sonra yapmanız gereken şey bu giderleri azaltmaktır. Peki harcamalarınızı nasıl azaltırsınız? Alışverişlerinizi ihtiyaçlarınız doğrultusunda internet üzerinden yapmak harcamalarınızı azaltmanıza yardımcı olacaktır çünkü alışveriş yapmak için gittiğiniz yerlerde ihtiyacınız olmadığı halde görüp almak isteyeceğiniz şeyler olacaktır. En doğrusu buna mahal verecek ihtimalleri ortadan kaldırmak olacaktır Bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise faturalarınız ve yaptığınız mutfak masrafları. Bu masraflarınızı da azaltma yoluna gidip daha uygun bir alışverişi tercih ederseniz başarıya daha yakınsınız demektir.

3) Yatırım için Bütçe Ayırın

Birikim yapmak için bir miktar para ayırarak yatırım girişiminde bulunmakta size fayda sağlayacak bir yöntemdir. Birikimlerinizi artırmak ve kalıcılığını sağlamak adına Facebook, Twitter, Google, Apple gibi hisse senetlerine yatırım yapabilirsiniz. İnternet üzerinden de yatırım işlemleri yapabilir ve birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Bu aktivite sizi birikim yapma konusunda teşvik edecek ve motivasyonunuzu yükseltecektir.

4) Hayallerinizi Yol Göstericiniz Olsun

Birikim yapma konusunda zorlandığınızı hissetmeye başladığınız an hayallerinizi düşünmek sizi kendinize getirecektir. Örneğin yaz tatilinde gitmek istediğiniz bir yerde tatil yapma hayaliniz varsa bunu düşünerek motive olmaya çalışabilirsiniz hatta hayal ettiğiniz şeyin fotoğrafını görebileceğiniz yerlere asmanız da size hayalinizi hatırlatıcı ve sizi teşvik edici olabilir. Bu sebeple öncelikle küçük hedefler koyup onları gerçekleştirmeye çalışın ki gerçekleştiğini görmek sizi büyük hedeflerinize götürsün.

5) Daha Çok Kazanmaya Çalışın

Gelirinizin birikim yapmak için yetersiz olduğunu düşünüyorsanız bu bahaneden kurtulmak için daha çok kazanmaya çalışmalısınız. Emek vermeden yemek olmayacağı gibi çaba göstermeden de para kazanmak imkansızdır. Bu yüzden daha fazla kazanabileceğiniz işlere yönelebilirsiniz veya ek işler yapmaya başlayabilirsiniz. Kazancınızın artması demek ‘’ Az kazandığım için biriktiremiyorum.’’ bahanesini de ortadan kaldıracaktır. Hayallerinize ulaşmanızı sağlayacak birikimi yapmanız kolaylaşacaktır.

6) Lüks Yaşama Ara Verin

Daha fazla kazanmaya başladığınızda siz istemeseniz de giderleriniz büyümeye başlayacaktır ve birikim yapmaya başlamadan önceki durumunuzdan bir fark kalmayacaktır. Fazla para kazanmanız demek birikim yapma konusunda daha esnek davranabileceğiniz anlamına gelmez. Eğer bu doğrultuda düşünmeye başlarsanız büyük bir yanılgıya düşmüş olduğunuzu göreceksiniz. Daha fazla kazanmanız demek hayallerinize artık daha yakınsınız demektir. Tabiki siz lüks harcamalardan kaçındıkça.

7) Kredi Kartınıza Güvenmeyin

Kredi kartı kullanan herkes bilir ki ; kredi kartıyla yapılan alışverişler başlangıçta bedava alıyormuşsunuz gibi hissettirir ama gerçek ne yazıkki böyle değildir. Kredi kartları harcamalarınızın artmasına sebep olabilir ve ödeme günü geciktikçe faiz oranıyla birlikte kat be kat artabilir ve siz farkında olmadan tüm planlarınızı alt üst edebilir. Bu hataya düşmemek için kredi kartlarından mümkün olduğunca uzaklaşmak sizi hedefinize ulaştırmada yardımcı olacaktır.

8)Eğlenmek için Hayallerinizden Vazgeçmeyin

Eğlenmek birçoğumuz için vazgeçilmezdir ve farkında olmadan çok fazla harcama yapmamıza sebep olur. Bu noktanın handikapı eğlenirken ne kadar fazla harcama yaptığımızı fark etmememizdir. Birikim yaparak hayallerinize ulaşmaya çalışırken eğlence için gereğinden fazla harcama yapmak bir nevi paranıza çöpe atmak sayılacaktır. Bunu engellemek için evde zaman geçirmeye ve daha ucuz hobiler edinmeye çalışabilirsiniz.

9)Alışverişlerinizi Daha Hızlı Hale Getirin

En çok harcama yapmamızın sebeplerinden biri de ‘’ Sadece bakıp çıkacağım.’’ mantığında olmamızdır. Eğer bu fikre sahip olmaya devam ederseniz hayallerinizle vedalaşma vakti gelmiş demektir. Bundan kurtulmak için bir ihtiyaç listesi oluşturmak ve üzerinizde ihtiyaçlarınızı almaya yetecek kadar para bulundurmanız gerekir. Hayallerinize ulaşmak istiyorsanız alışveriş tutkunuzu dizginlemeniz gerekir.

10) Kişisel Giderleri Özel Olarak Belirleyin

En çok zorlandığımız nokta kendimize ihtiyaçlarımız konusunda dürüst davranmamızdır. ‘’Gerçekten ihtiyacım var mı ? ‘’ kilit sorudur. Eğer kendinize dürüst olmayı başarabilir ve içinizdeki alışveriş yapma aşkını biraz olsun dizginleyebilirseniz hayallerinizi gerçekleştirmeye koşar adım ilerliyosunuz demektir. Harcamalarınız konusunda özenli davranmazsanız hayallerinizi uzun bir süre daha ertelemeniz gerekecektir bu da uzun vadede pişmanlık yaşamanıza sebep olacaktır.

Dileriz ki 10 Maddede Düzenli Para Biriktirme Yolları adlı yazımız biraz olsun ufkunuzu genişletmiştir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
1
Üzücü
Efsane Efsane
2
Efsane
Komik Komik
1
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
3
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
3
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
3
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.