2019 Dolar Tahminleri?


2019 Dolar Tahminleri?

2019 yılında dolar tahminleri nelerdir? Dolarda nasıl bir artış söz konusu olabilir? Dünyada yatırımcılar neden tedirgin? Dünya siyaseti ve faiz artırımları nereye gidiyor?

2018’in son çeyreğinde oldukça çok üzerinde durduğumuz ve daha öncesinden de kendini hissettireceğini bildiğimiz dolar, 2019 yılında nasıl bir seyir elde etmeyi düşünüyor? Bunu tam olarak tahmin edemeyiz. Çünkü doları tahmin etmek bir, iki parametre ile mümkün olabilecek bir şey değil.

YEP’te Dolar Kuru Tahmini

2018 yılında ortalama olarak 4.90 TL olarak gördüğümüz dolar kurunun 2019 yılında 5.60 TL olarak ön görüldüğü açıklanmıştı. Devamında ise 2020 yılında 6.00 TL ve 2021 yılında ise 6.20 TL gibi ortalama bir dolar kurundan söz ediliyor.

Ekonomist Atilla Yeşilada’ya Göre Yeni Dolar Kuru Tahmini

Ekonomi yalnızca tek birkaç parametre ile ölçülemez. Dünya üzerindeki siyasi politikalar, doların çekilmesi, faiz artırımları ve FED gibi etkenler dahil olmak üzere pek çok parametre doların seyrini değiştirmektedir. Eskiden yapılacak olan yaptırımlar halka yansıtılmadan kendi aralarında ortak bir çözüme ulaşırken şimdi ABD Başkanı Trump’ın istikrarı belli olmayan davranışları sayesinde iyice işin içinden çıkılmaz bir hale gelmiş durumda.

Atilla Yeşilada, yaptığı bir açıklamada dolar kurunun marttaki yerel seçimlere kadar 7 TL’yi görebileceğine ilişkin işaretleri açıkladı. FED’in geçmişte ve bugün verdiği kararlara bakıldığında bu istikrarı devam ettireceğini düşünürsek doların diğer para birimlerine göre çok daha değer kazanacağını görmek zor olmayacaktır. Atilla Yeşilada’ya göre de daha çok ekonomisi yavaşlayan ve bizim ülkemiz gibi dış krediye muhtaç olan diğer ülkelerde de değer kazancının çok daha belirgin olacağı öngörüsünde.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump’ın davranışları dolar kuru açısından büyük önem taşıyor. Dünyada var olan yeni enerji arayışları, bölgeler arası güç gösterileri ve hakimiyet çatışmaları, petrolün fiyatları gibi parametreler ile Amerika’nın Avrupa ilişkilerine bakmak gereklidir. Bu kadar detaylı bir parametre havuzunda analiz yapmak pek te akıllıca olmamakla birlikte kendimizi her an bir çorba içerisinde kaybolmuş şekilde bulabiliriz.

Piyasanın her geçen gün durgunlaşması ve FED’in politikaları ile doların geri dönülmez bir yükseliş içerisine gireceği kaçınılmaz gibi gözüküyor.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.