2019 Yılı Trafik Sigortası ve Kasko Fiyatları Ne Olacak?


2019 Yılı Trafik Sigortası ve Kasko Fiyatları Ne Olacak?

2019 sigorta primlerinde artış olacak mı? Zorunlu trafik sigortalarındaki tavan fiyat uygulaması nedir? Trafik sigortasındaki basamaklar ne anlam ifade eder? Trafik sigorta sorgulama nasıl yapılır? Trafik sigortası teminatları nedir?

2017 yılında Nisan ayında hayat geçen yeni uygulama ile trafik sigortalarında tavan fiyat uygulaması kullanılmaya başlanmıştı. Bu sayede il bazında, hem sürücülerin hem de araç gruplarının hasar geçmişleri göz önünde bulundurularak sigorta primleri, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın belirlediği tavan fiyatlar üzerinden hesaplanmaya başlanmıştı. Bu sırada sigortacıları da zarardan korumak amacı ile her ay yüzde 1.5 oranında azami olarak sigortacılara zam yapma hakkı tanındı. 2019 yılında Hazine ve Maliye Bakanlığı, sigorta şirketlerine gönderdiği duyuruda, trafik sigortası hakkında yüzde 1.5’luk yasal artış dışında başka bir zam olmadığı ve ayarlamasının da olmadığını bildirdi.

Bakanlık, trafik sigorta primlerinde artış olmamakla birlikte sigorta teminat limitlerinde de artış olmayacağını ve gelecek yılın bedeni ve maddi tazminat limitlerinin yine 2018 yılında olduğu gibi uygulanacağını belirtti.

Trafik Sigortası Basamaklarının Anlamı Nedir?

Trafik sigortası hakkında hesaplama yapabilmek için herkesin bu hasar basamakları hakkında bilgisi olması gerekir. Çünkü bu trafik sigorta basamaklarının kademeleri sizlerin poliçeye ödeyeceğiniz primi de etkileyecektir.

Basamak Uygulamasının Amacı Nedir?

Hasarsızlık indirimi kapsamı içerisinde bulunan araç sahiplerinin bu uygulanan basamak tarifesi sayesinde, sürücünün geçmiş zamanlar içerisinde sürüş performansına göre trafik sigortası priminde zam ya da indirim uygulanır. Bu uygulama ile sürücünün, geçmiş dönemlerine bakarak gelecek dönemlerinde de ne kadar risk arz ettiği tahmin edilir. Buna göre de daha önceki dönemlerde hasarla kapatanlara zam, hasarsızlıkla kapatanlara ise indirim uygulanır.

Resimde de görüldüğü üzere 4. Basamak ilk defa trafiğe çıkacaklar için geçerlidir. Buradan sonra eğer hasar limitiniz artarsa yukarı yönde, hasar limitiniz azalır ya da hiç olmazsa da aşağı yönde basamak kaydedersiniz. Buradaki basamaklar sizin için bir dönem ifade etmektedir.

Basamak Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Zorunlu trafik sigortasında basamak sorgulama yapmak istiyorsanız, tramer.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Burada karşınıza çıkacak olan sigorta şirketleri arasından kendinizinkini seçtikten sonraki aşamada poliçe sicil numarası ile birlikte diğer istenen bilgileri doldurabilir ve hangi basamağa sahip olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

Trafik Sigortası Teminatları Nedir?

Kaza gerçekleştikten sonra trafik sigortanızın poliçesinde yer alan maddi ve bedeni limitler uyarınca zararın karşılanması için ödenmesi gereken tutarlardır. Eğer bir kaza gerçekleşirse, kazadan etkilenen kişilerin ve kaza sayısı kadarınca tedavi masrafları ve vefat masrafları ödenir. Maddi hasarlar için ise karşı tarafa verilen zararların karşılanması poliçe yardımı ile olur.

Trafik Sigortanızı Yaptırın!

Trafik sigortasını yaptırmak zorunludur. Bunu yaptırmazsanız ceza ödemek durumunda kalırsınız. Ayrıca kaza sonrasında hem bedeni hem de maddi zararları karşılayarak bütçenizi korumanızda yardımcı olur. Daha yüksek masraflar ile karşı karşıya kalmazsınız.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
1
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.