2019 Yılında Altın Ne Olur ?


2019 Yılında Altın Ne Olur?

Altın 2019 yılında ne olur? Dolardaki dalgalanmalar altını nasıl etkiler? Para piyasalarında grafik bazında altının seyri ne yönde ve ileriye dönük nasıl bir seyir elde edebilir? Ülkeler arasındaki politikalar ne durumda ve bu politikalar altın ve doları nasıl bir şekle sokar?

2019 yılında altın adlı başlığımızda öncelikle şunu belirtmek isteriz ki, burada yazılanlar kesinlikle bir yatırım tavsiyesi olmayacaktır. Kişisel veriler her zaman bu yazıyı okuyanların hedefleri ve istekleri doğrultusunda ilerlemez. Genel grafik veri tahminleri yatırımcıların hareketleri doğrultusunda seyrediyor olsa bile, asıl başı çeken ve rüzgarın yönünü değiştiren önemli ülke başkanlarının politika ve para üzerindeki hareketleri olacaktır. Yani bugün ABD başkanı Trump gibi FED gibi ve diğer etkenler bunu değiştirecektir.

Altının Kaderi Nasıl Belirlenir ?

Bugün burada önce ticaret savaşları, ardından dolar piyasası sonrasında da altın ile ilgili yorumlar paylaşılacaktır.

Şuan dünyanın en önemli ve en gözde haberlerinden biri olan ticaret savaşlarının başını çeken ABD ve Çin’dir. Bu iki ülke arasında geçen ticaret savaşları ve yaptırım gibi söylemler dolar ve altın alıcılarını da oldukça etkilemektedir. Son zamanlarda 3 aylık görüşme trafiği içerisine girmeleri, grafiklerde altın ve dolar seyrini de yatay bir duruma sokmuş gözüküyor. Şuan yüksek spekülasyonların yaşanabileceği ve önemli kararların henüz alınmaması gerektiği bir dönemde olduğumuzu tahmin ediyoruz.

Tarihte her zaman olmasa da genellikle dolar ile altının ters orantılı olduğunu görmekteyiz. Ancak bazı durumlarda bu iki parametre eş zamanda da hareket edebilir. Hele ki şu zamanlarda doların altın ile benzer oranda hareket ettiğini görebiliyoruz.

Daha çok değil, yakın zamanda ülkemizde doların birden tavan yapması ve zor durumlara sokacak spekülasyonları yaşamamızın sıcaklığı halen geçmedi. Doların 7 seviyelerine çıktığı zamanı hatırlayın. Her yerde bir algı oluşturulmaya çalışıldı hatta dolar 10 lira olacak şekilde söylemlerde bulunuldu. Burada araştırma yapmayan ya da fazla bilgisi olmadan sadece yorumlara dayanarak dolar alan kişiler, doların kademeli şekilde düşmesiyle birlikte hayal kırıklığına uğradı. Şuan dolar 5.40 bandının aşağısında seyir ediyor. Bu bantta durmasının var olan enflasyon durumuyla alakalı olarak seyir etmesi ve daha da aşağıya inmesinin zor olduğu gözüküyor. Tabi içeride yapılan düzenlemeler ne şekilde sonuç gösterir orası şuan kestirilemez.

Altın Fiyat Tahminleri

Tahminlerde 2019 için gram altının 200 ile 225 TL arasında seyredeceği var. Bu grafiklerde yatay dalgalanmalar sonucu ortaya çıkabilecek bir durum. Şimdiden gram altın için düşünenler eğer gram altının 280 bantlarını görmeyi hayal ediyorlarsa, bunun için ya dolar kurunun 6.80 üzeri olması ya da ons altının 1650 dolarlara kadar çıkması gerekmektedir.

Çin’in altın rezervlerinin artırması diğer bankaların da bu yönlerde adımlar atmasını düşündürüyor. Ayrıca altının yanında paladyumun da değer kazanması kafalarda yeni bir soru işareti oluşmasına yol açabiliyor.

Tahmincilerin ilk etapta yani kısa vadede gram altın için 220 lira olma hedefi tutuyor gibi görünüyor. Orta vade için bunun 230 lira olması hedefleniyor. Yatırımcıların 2019’da ön görebilecekleri altın gelişmeleri için en başta ABD Başkanı Trump’ın politikaları, ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşları ile ilgili tüm gelişmeler, küresel çaptaki hisse senedi piyasaları, FED faiz kararları ve küresel büyüme endişelerini yakından takip etmeleri gerekiyor.

Son olarak FED, herkesin bildiği gibi genişleyici para politikasını artık bırakıp, bunun devamında sıkılaştırıcı para politikasına geçmiş durumda. Tabi FED yanında diğer gelişmiş merkez bankaları da aynı düzlemde devam etmekte. Bu tutum FED’in klişe olmuş politikasından sapması, Ons Altının yukarı yönlü bir çıkışını engelleyecek etken de olabilir. Bu ons altının hızlı çıkışını sürdürebilmesi için ise dünya çapındaki önemli bankaların sıkılaştırıcı para politikalarını hem ağırdan alacak hem de oldukça yavaşlatacak bir yol izlemesi gerektiği de unutulmamalıdır.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.