2019’da Yükselecek 6 Teknolojik Trend -1/4


2019’da Yükselecek 6 Teknolojik Trend -1/4

Günden güne hayatımıza giren teknoloji faaliyetleri ve yeniliklerinin insanlar üzerinde etkileri ve heyecan aktivitesi, yeni yeni üretilen ve çığır açabilecek noktaya gelebilen trendleri de beraberinde getirmektedir. Şimdi ise günümüzde hayatımızın bir parçası haline gelebilecek teknolojik ürünlerin bir slaytını önünüze getireceğiz.

Çok değil, daha 2 sene öncesinden haberini aldığımız ve en başta telefon sektöründe karşımıza gelen ekran ve hologram teknolojisi ile birlikte, güvenlik adı altında yüz tanıma ve parmak izi okuyucusu gibi yeniliklerin bir arada bulunduğu tekno cihazların daha sonrasında karşımıza nasıl faklı şekilde nüfuz edileceğiniz hiç düşündünüz mü?

Çağımızın en büyük gelişmelerinden birisi olan yapay zekanın sadece insan hayatını kolaylaştırmak ve savaş teknolojileri üzerindeki çalışmalarının yanı sıra insanın telefon ve bilgisayar dışında eğlenceye yönelik bir teknoloji olabileceğini biliyor olsak ta bunun tasarım ile bütünleştiğinde bazı bazı işin içinden çıkılmaz bir potansiyele dönüşebileceğini hiç hayal ettiniz mi?

Dünyamız değişiyor, haliyle hayatımız da değişiyor. Her gün çıkan yeni müzikler, filmler ve bu işin içinde bulunan büyük şirketlerin eski düzene nazaran nasıl bir trend oluşturabilecek çalışmalara imza attığınız fark edebiliyor musunuz? Her şeyden önemlisi ise, günlük stresli çalışmalarınızın ardında dünya vizyonunu izleyebiliyor ve bu vizyon içerisinde kendimize bir yer verebiliyor musunuz?

Açıkçası artık takip edilemeyecek kadar yenilik ile hemen her gün karşılaşıyoruz. Her birini yakalamıyoruz, ulaşamıyoruz belki ama bunları görerek ve izleyerek yaşayabiliriz. Elimize hemen her biri değmiyor olsa bile ucundan bir parçası olamıyor olsak bile bu trende ayak uydurabilir ve bizler de bir şeyler üretebiliriz.

2019’da Yükselecek 6 Teknolojik Trend

1)Teknolojik Sanat Trendleri

Yukarıya yazdığımız 200 küsür kelime aslında hiç te boş değil. Çünkü bahsettiğimiz tüm bu teknolojik gelişmeler ışında insanların biraz hayal güçlerini zorlaması ve ortaya güzel bir şeyler çıkartması sonucunda, 2019’da bizleri bekleyen yenilikçi teknolojik gelişmelerden bir tanesi de tekno müzeler olmaktadır. Peki bu tekno müzelerden kastımız ne olabilir? Bu yazıyı okumaya devam ederken, bir yandan da bu linki (https://planets.teamlab.art/tokyo/) yan sekmede açabilirsiniz.

Bilirsiniz, kısa sinema keyiflerinde başta 3D olarak önümüze gelen teknoloji şimdilerde 10D boyutuna kadar çıkmakta. Peki bu kadar boyut size neyi temsil ediyor? İnsanların o an üzerinde bulunduğu teknolojiler her zaman gelecek amacı mı taşır yoksa anlık heyecan ve bütünüyle (tüm duyu organlarınızla) içerisine hapsolmanızı mı?

Boşuna bu isim teknolojik sanat trendi değil. Çünkü içerisinde sadece teknolojinin verdiği imkanlar değil, aynı zamanda bir sanatçının elinin dokunabileceği bir tasarım da yer alıyor. Tuval yerine projeksiyon ve fırça yerine de yapay zekanın işlendiği bir harika ile karşı karşıyasınız. Bu bahsettiğimiz örneklendirmeyi feyz alan bir başka sanatçı ise Refik Anadol’dur. Bir yan sekme açarak bu konuyu daha önce duymadıysanız daha geniş ufuklara sahip olabileceğiniz araştırmalar yapabilirsiniz.

Konunun devamına ikinci yazımızda yer vereceğiz. Takipte kalın.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.