250’den Fazla İnsanın Ölümüne Sebep Olan Selfie Çılgınlığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler


250’den Fazla İnsanın Ölümüne Sebep Olan Selfie Çılgınlığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Selfie ne demektir? Selfie çılgınlığı hastalık mıdır? Selfie aslında neden bu kadar tutkulu hale geldi? İnsanların ölümüne sebep olabilecek bu çılgınlık en çok hangi ülkeleri etkiledi?

Her şey teknoloji. Yani kameranın icadı, günümüz kullanımı, insanların bazı şeylere aşırı değer vermesi, rekabet gibi etkenler aşırı bağımlılık yapan faktörler. Kamera icat edildi. Evet, günlük kullanım için çok faydalı. Daha sonrasında teknolojinin getirdiği akıllı telefonlar türedi. Çok fazla türedi. İhtiyaçtan öteye, artık hastalığa ve bağımlılığa dönüştü. Ardından yapılan reklamlar insanlara ‘’anı yaşayın’’ mesajı vermeye başladı. İşte burada selfie çılgınlığı hatta hastalığı başladı.

Selfie Çılgınlığı Nedir?

‘’Anı yaşamak’’ sloganıyla insanların her an her yerde kendi fotoğraflarını çekmesi anlamına gelir. Güzel anları fotoğrafa dökmek bunu saklamak güzel bir şey. Bir nevi ihtiyaç. Ancak daha sonrasında gerek kurulan gruplar gerek sosyal paylaşım siteleri gerek insanlar arasındaki etkileşimler olsun garip bir rekabet anlayışına girildi. Her an her yerde selfie çekmek hatta tehlikeli alanlarda bile yapmak farklı bir heyecana bürüdü insanları. Bu ‘’anı yaşama’’ anında yapılan bazı dikkatsizlikleri de kendilerini ölüme götürdü. Son zamanlarda görüldü ki en çok ölümler Rusya, Amerika, Hindistan ve Pakistan’da görülmüş. Bu ölümlü kazaların da %80’inden fazlası 10 ile 30 yaş grubu arasında. Yani genç insanların bir hiç uğruna ölmesi demektir bu. Tabi kayıtlara geçen kısmı 250 ama ya geçmeyen kısmı? İşte bu durum vahim.

Ölüm ile ilgili yapılan araştırmalarda insanlar, genellikle boğularak ölmüş. Bazıları hareketli taşıtlardan düşerek hayatını kaybetmiş. Bir de durağan ölümler var. Başında ateşli silahlar geliyor. Fotoğrafa poz vereyim derken tuşa değil tetiğe basanlar…

Garip Duyarlılık Kampanyaları

3-4 yıl kadar önce Rusya, ‘’güvenli selfie’’ kampanyası başlatmış. Amaç ise insan yaşamını tehdit edecek alan ve bölgelerde selfie çekmeyi yasaklamak. ‘’Yasaklamak’’ ! Hatta bu durum bir slogan ile desteklenmiş. ‘’Bir milyon beğeni bile hayatınızdan daha değerli değil’’ şeklinde. Bu BBC’nin verdiği rapor. Bunu hayata geçirmiş ülkelerden biri de Hindistan. Ülkede 16 bölge resmi olarak selfie çekmeye yasak.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.