4 Maddede Çocuklarda Hiperaktivite Sorunu

Çocuklarda hiperaktivite olayını çocuk biraz yaramaz o kadar diyerek hafife almamak gerekiyor. Bazı durumlarda çocuğum eğitim hayatını etkileyecek bir sorun haline gelebiliyor. O yüzden bu konuda biraz daha dikkat etmekte fayda var.


Çocuklarda hiperaktivite sorunu, anne ve babaları oldukça yıpratan ve çocukları konusunda endişe duymalarına sebep olan durumlardandır. Çocuklarda hiperaktivite sorunu, bebeklik yıllarında fark edilemiyor olsa da genellikle 3 yaşından itibaren fark edilebiliyor. Hiperaktivite sorunu erken çocukluk sürecinde ortaya çıkarak hem dikkat eksikliği hem de  hiperaktivite bozukluğu olarak kendini gösteriyor.

 

cocuklarda-hiperaktivite-nedir-maddelik-5
1-Hiperaktivite Nasıl Fark Edilir?                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               2 aynı semptomun eş zamanlı başlamasının (dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu) ardından fark edilen tepkimeleri;

a – Kalıcı ve sürekli olan dikkat süresi kısalığı

b – Engellenmeye yönelik deneyim eksikliği

c – Ataklık ve huzursuzluk

şeklindeki belirtilerle su yüzüne çıkıyor. Çocukalrda 3 yaş civarında başlayan bu tepkiler, ilkokul yıllarında şiddetlenebiliyor. Fakat yaşadığımız dönemde testlerin gelişmesi ve tanı imkanlarının artması nedeniyle 3 yaş ve ilkokul süreci arasında geçen zamanlarda da hastalığın tanısı kolaylıkla konabiliyor.

cocuklarda-hiperaktivite-nedir-maddelik-1

2-Çocuklar Bunu Bilerek mi Yapıyor?

Ne yazık ki sanılanın aksine dikkat eksikliği yaşayan çocuklar genellikle bu tutumu isteyerek sergilemiyor. Ailelerse çocuklarının bu dürtüyü isteyerek yaptığı konusunda yanlış düşüncelere kapılarak çocuklarına yanlış telkinlerde ve uygulamalarda bulunabiliyor. Zorlama ve baskılarda bu yanlış tutumlardan en çok görüleni olarak uzmanların karşısına çıkıyor.

Özellikle okul hayatının başlamasıyla iyice netleşen hiperaktivite sorunu, erken tanı imkanıyla büyük bir avantaja dönüşebiliyor. Erken tanı sayesinde aileler çocuğa nasıl yardım edileceğini anlayarak destek olma yolunda çaba sarf edebiliyor. Böylelikle hiperaktivite sorunu yaşayan çocuklara’yaramaz’ gibi damgalar konulmuyor.

cocuklarda-hiperaktivite-nedir-maddelik-3

Hiperaktivite sorunu yaşayan çocuklar; çok konuşan agresif bir yapıya sahip olyor. Aynı zamanda endişe atakları da yaşarke, ebeveynlerine, çevreye ve okul öğretmenine karşı gelme dürtüsüne yatkın oluyorlar.Bu çocuklarda inatçılık, güvensizlik had safhada görülebiliyor. Öte yandan altta yatan bu genel özellikler sayesinde reddedilme kaygısı yaşayarak kolay kolay arkadaş edinemeyen çocuklardan olabiliyorlar.

Kısaca hiperaktivite yaşayan çocukların enbelirgin özellikleri; çok konuşmak, dikkat eksikliği, dağınık dikkat, objeleri, eşyaları kaybetme, yersiz atılganlık, sessiz kalamama, kurallara karşı gelme, sakin ve dingin oturamama, hareketsiz kalamamak, sıra bekleyememek, sabırsızlık, bilinçsizce konuşma eğilimi, tehlikeye meyil olabiliyor.

cocuklarda-hiperaktivite-nedir-maddelik-2

3-Hiperaktivite Tedavisi

Hiperaktivite tedavisi ilaçlı ve ilaçsız şekilde iki yöntemle de yapılabilmektedir.

İlaçsız dikkat bozukluğu tedavisinde beyin egzersizlerinden faydalanılıyor. Yanı sıra da fiziksel egzersizlerden yararlanılıyor. Bilmeceler, bulmacalar dikkat ve konsantrasyon üzerine derslerle çocuklar eğitiliyor. Çocuklara görsel ve sayısal zeka gelişimi ile ilgili dersler veriliyor

Fziksel egzersizler sırasında; kalp ritmini hızlandıracak olan yöntemlerden yararlanılıyor.  Bu esnada beyne giden kan akışını hızlandıracak egzersizler yaptırılıyor Böylelikle beyindeki oksijen çoğalarak,  hormonlar daha iyi salgılanmış oluyor. Spor faaliyetleri bu konudabire bir gelmektedir.

Sonuç olarak hiper aktif çocuklarda fiziksel aktivite, biriken fazla enerjinin doğru yöntemle boşaltılmasında etkinlik sağlıyor. Yüzme, basket, futbol , dans v.b aktiviteler bu anlamda önemli fayda sağlıyor.

cocuklarda-hiperaktivite-nedir-maddelik-7

4-İlaçla Tedavi

İlaçlı tedavide ise uzman hekimler tarafından 6 – 7 adet ileç reçete ediliyor. Bunların bir kısmı anti depresan nitelikli olabiliyor. Ama ilaçla hiper aktivite tedavisi zorunlu olmadıkça önerilmeyen tedavi yöntemlerindendir.Tedavi süresince uyku düzeni sağlayan, iştah veren, huzur bozan rahatsızlıkları gideren ilaçlar önerilebiliyor.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.