5 Maddede Çocuklarda Konuşma Bozukluğu Düzelir mi? 

Erken müdahale edilmesi gereken sorunlardan biri de çocuklardaki konuşma bozuklukları ve kekemeliktir. Konuyu hafife almamalı ve bir an önce bir konuşma terapistine başvurmalıyız.


Çocuklarda Konuşma Bozukluğu Düzelir mi? 

Çocuklarda öğrenme Güçlüğü gibi çocuklarda  konuşma bozukluğu sorunu da ebeveynleri son derece üzen ve endişelendiren konulardandır. Çocukların hecelemeye ve sözcükleri bir araya getirmeye başladıkları birinci yıl ve  takip eden aylarda bu durum fark edilemeyebilir. Öte yandan çocuklarda konuşma bozukluğu fark edildiğinde ebeveynler tarafından ihmal edilebiliyor. Farklı aile büyüklerinden ya da yakınlardan çocuklar geç konuştuğunda ‘annesi de böyleydi, babası da bu şekilde geç konuşmuştu’ şeklinde gelişen müdahaleler ile bu durumun tuzu biberi olabiliyor.

cocuklarda-konusma-bozuklugu-nedir-maddelik

Haliyle ihmale uğrayan konuşma bozukluğu çocuğun geleceğini olumsuz yönde etkiliyor. Normal  gelişimini tamamlayan sağlıklı bir çocuğun en geç 3 yaşına kadar konuşma gelişimini tamamlaması gerekir. Fakat aksi durumların görüldüğü çocuklarda konuşma güçlüğü; konuşma kaygısı, sosyal fobi ya da okul fobisi şeklinde kendini gösterebiliyor. Sonuç olarak konuşma bozukluğu yaşayan çocukların tedavisi asla ihmal edilmemeli ve bir an önce tedaviye başlanılmalıdır.

Konuşma bozuklukları; akıcılık, seslendirme, gramer, organların yapısından kaynaklanabileceği gibi nörolojik sebeplerden de doğabiliyor. Öte yandan uzmanlar, çocukların önce sağlıklı işitmesi, çevresinden yeterli düzeyde sözlü konuşma duyması ve  üretebilmesi gerektiğini vurguluyorlar. Toparlayacak olursak; artikülasyon bozukluğu, özgün konuşma ve kekemelik çocuklarda görülen konuşma bozukluklarının başlıca türevlerindendir.

cocuklarda-konusma-bozuklugu-nedir-maddelik-4

1-Gecikmiş Konuşma

Ortalama olarak 2,5- 3 yaşına gelmiş bir çocuğunkonuşma yetisini kazanmış olması gerekir. Örneğin 2 yaşında tek sözcük kullanamayan çocukların üzerine eğilinmeli ve tedavi için harakete geçilmelidir. Ayrıca bu gibi durumlarda aile içerisindeki iletişimin yetersizlikleri,  organlardaki kusurlar, otizm, asperger rahatsızlığı ya da artikülasyon sorunları da ele alınabilir.

cocuklarda-konusma-bozuklugu-nedir-maddeli-6

2-Artikülasyon

Ses ritim bozukluğu olarak da adlandırılan bu sorunda çocuklar sesleri birbirlerinin yerine koyarak kullanabiliyor. Söz gelimi  R  sesi yerine çocuklar  Y  sesi çıkarabiliyorlar. Fonolojik artikülasyon bozukluğuysa; organlar, emzik emme, yutkunma sorunu,  yüz kaslarını  kullanmama, geniz eti, yarık dudak gibi sorunlardan da kaynaklanabiliyor.

cocuklarda-konusma-bozuklugu-nedir-kekemelik

3-Kekemelik

Kekemelik; konuşma ritmi ve konuşmadaki akıcılıkla ilgili bir bozukluktur.Kararsızlık, uzatma,  tekrarlanan heceler duraklama hailyle devri daim edebilir.Aslında çocuklar gelişme sürecinde 2 ay kadar kekeleyebilse de, bu durumun uzun sürmesi halinde tedavi ettirilmelidir. Öte yandan annesi – babası küçüklüğünde kekemelik yaşamış olan bir çocuk da kekemelik sorununu genetik olarak yaşıyor olabilir. Yanı sıra gerginlik,travma,hızlı zihinsel gelişime bağlı olarak da kekemelik görülebilmektedir.

ocuklarda-konusma-bozuklugu-nedir-maddelik-3

4-Konuşma Bozukluğu Düzelir mi?

Küçük çocuklarda konuşma bozukluğu gözlemlediğinizde, vakit kaybetmeden konuşma terapistine başvurmalısınız. Zihinleri sağlıklı olsa da konuşma kusuru yaşayan çocuklar içlerine kapanık çekingen, sosyal fobi yaşayan kişiliklere dönüşebilir. Ayrıca arkadaşlarının alay konusu olmaktan çekince duyan çocuklar, sinebilir. Bu gibi durumlar fark edildiğinde, derhal okuldaki eğitmenlerle görüşülmeli ve durum iletilmelidir. Yanı sıra eğitmen sınıfta konuşma sorunu görülen çocuğun bulunmadığı bir anda sınıfa uyarıcı nitelikte bilgilendirici bir konuşma yapmalıdır.

cocuklarda-konusma-bozuklugu-nedir-maddelik-8

5-Konuşma Bozuklukları Tedavi Edilebilir mi?

Tedavide erken müdahale çok önemlidir. Ayrıca 5 yaşından önce başlanan tedaviler asla  çocuğun gelecek yaşamına yansımaz. Öte yandan ne kadar geç kalınırsa iyileşme süreci de o kadar uzamaktadır. Gerekirse çok yönlü tedavi yöntemleri uygulanarak; uzman konuşma terapistlerinden, nörologlardan ve pedagoglardan yardım alınması gerekebilir.

 


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.