Yeni Ekonomi Programı’nda Kira Zammı Nasıl Hesaplanacak?


Yeni Ekonomi Programı’nda Kira Zammı Nasıl Hesaplanacak?

Yeni ekonomi programı nedir? Ekonomi programının faydaları neler olacak? Ekonomi programı içerisinde yer alan kira zammı nasıl hesaplanacak?

Ülke ekonomisinin bir noktaya kadar sürdürülebilir olması muhtemeldir. Ancak yenilik getirmeden ve yol açılacak yeni boşluklarla ilgili sorunları dile getirip çözüm üretmedikçe ekonomi gibi diğer pek çok dal da bir noktadan sonra gerilemeye başlar. Bunun için istikrarın yakalanması ve yeni sürdürülebilir politikaların belirlenip uygulanması şarttır.

Yeni Ekonomi Programı Nedir?

2019 ile 2021 yılları arasında gerçekleşecek yeni ekonomik yenilikleri ele almaktadır. Bu program içerisinde yer alan konularla ilgili tasarruf edebilmek ve yeni yollar açabilmek için 5 ana hedef belirlenmiştir. Bu hedefler kamu maliyesi, enflasyon, cari açık bankacılık, reel sektör ve istihdamdır.

Son zamanlarda gerçekleşen kur yükselişi, dolar fiyatları ve enflasyona dur diyebilmek için gerekli olan program içerisin de kiracıları da düşünmemek olmaz. Herkesin fark edeceği üzere ev fiyatları başta olmak üzere kiralarda da anormal yükselişler gözlemlenmektedir. Bu yüzden emlak ekonomisi sekteye uğramış ve artık nefes alınamayacak bir noktaya gelinmiştir. Bu program dahilinde bu problemden bir nebze olsun ferahlık gelecektir.

ÜFE ve TÜFE

Kira zammının belirlenmesinde iki endeks bulunuyor. Bunlardan ilki, ÜFE yani üretici fiyat endeksi, ikincisi de TÜFE yani tüketici fiyat endeksi. Bu iki endeksin kiralar üzerindeki önemi ise, ÜFE’nin emtia ve döviz kuru ile bağlantılı olarak değişkenlik gösteriyorken TÜFE ise tüketiciye göre değerlendirme yapıyor. Yani kira fiyatlarındaki aşırı dalgalanmanın bir nebze önüne geçebilmesi planlanıyor.

Kira Zammı Nasıl Hesaplanacak?

Kira zamlarında eski ÜFE’ye göre hesaplanmasında son 12 aylık ortalamalar esas alınıyordu. Şimdi de aynı 12 aylık ortalama TÜFE için geçerli olacak. Örneğin ÜFE ortalamasının %21.36 ve TÜFE ortalamasının da %13.75 olduğunu farz edersek, kira ödeyen kişinin ödemesi muhtemel zam miktarı ne kadar olacak? Burada 2.000 TL gibi bir miktar ortaya koyalım, hesaplaması kolay olsun. Buna göre üst sınırdan yapılabilecek zam miktarı 427,2 TL iken en düşük çizgide yapılması ön görülen zam miktarı ise 275 TL olacaktır.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.