Akıllı Telefonların Şarj Ömrünü Uzatacak ‘’Negatif’’ Pil Teknolojisi


Akıllı Telefonların Şarj Ömrünü Uzatacak ‘’Negatif’’ Pil Teknolojisi

2005 yılında Nobel Kimya Ödülünü kazanan ve Caltech’de araştırmacı olan Robert Grubbus, Florür pillerinin enerji yoğunluklarının daha yüksek olabileceğini ve bu sayede daha uzun ömürlü olabileceğini ifade ederek pil teknolojisine atılacak yeni bir adımın sinyallerini verdi.

Hepimiz günlük hayatta kullandığımız akıllı cihazlarımızın şarj sıkıntısından şikayet ederiz. Daha güçlü telefonların çıkmasıyla beraber daha güçlü pillerin yetersizliği ile karşı karşıya kalırız. Ancak bu iş ile ilgili araştırma yapan bilim insanları tek bir kez yapılacak şarj ile bir hafta dayanabilecek pillerden bahsediyorlar.

Florür ve Lityum İyon Piller

Günümüzde kullandığımız telefonlarda yer alan lityum iyon pillere rakip olan florür, yıllar öncesinden geliştirilmeye başlanmış olsa da tek dezavantajı 150 Celsius eşik derecesi idi. Eğer bu sorunun çözümü bulunmuş olsaydı şuan var olan teknolojiye rakip olabilecek hatta belki de yerini alabilecekti. Ancak yapılan son araştırmalar neticesinde işlerin biraz değişeceğine dair sinyaller bulunmakta.

Caltech’te araştırma görevini yerine getiren Robert Grubbus, 2005 yılında Nobel Kimya Ödülü’nü kazanmasının ardından Florür pilleri üzerinde daha iç açıcı teknolojik gelişmelerin yaşanabileceğine dair tahminler yürüttü. Florür pillerinin enerji yoğunluklarının yüksek olabileceğini ve bu sayede daha uzun süre dayanım göstereceğini belirtti. Hatta bugün kullanılan pillere nazaran bir karşılaştırılma yapılmış olsa, aradaki farkın 8 kata kadar çıkabileceğini dile getirdi.

Sistemin Çalışma Şekli

Akıllı cihazlarda bulunan elektrokimyasal teknoloji sayesinde verilen güç, pozitif yüke sahip Lityum ‘’Li2+’’ katyonları sayesinde gerçekleşiyor. Hatta bu güç bir nevi kimyasal piston olarak ta adlandırılabiliyor. Bu sayede bir devre üzerinden elektrik yükü çekiyor.

Pil tam olarak dolduğu zamanlarda pilin anot kısmı yerini bir katyon arzına bırakıyor. Devrenin kapanmasının ardından da iyonların katota hareket etmesi gerçekleşiyor. Bu şekilde oluşan akım da geri kalan işi tamamlıyor. Bu hücrenin sıfırlanmasını sağlamak ta lityum iyonunun sahip olduğu pistonun geriye doğru itmesini sağlayan bir gerilim.

Burada üzerine yoğunlaşılan kısım ise bahsedilen pistonun ters yöndeki hareket kabiliyeti. Negatif iyonlardan birisi olan Florür, soruların cevaplanmasına ışık tutuyor. Bir iletkenin üzerinden elektronları çekmek için gereken gerilimin oluşturulabildiği söyleniyor.

Tabi bir yandan iyon başına normale göre daha düşük yük barındırdıklarından dolayı, uygun kullanıldığında daha iyi işler başarabileceğini ifade ediyorlar. Ancak bir yandan da çok aşındırıcı olması ve tepkisel bir madde olması dolayısıyla çalışmanın zor olabileceği de seçenekler arasında.

İyonlar, katı yapıların parçası olmasından ötürü kolay kaygan olmamaktalar. Bizim için önemli olan oda sıcaklığında bu haldeler. Bu sorunun da çözümüne ilişkin BTFE adına sahip bir elektolit çözücüsünü denediklerinde, elektrotların istenilen şekilde oda sıcaklığında yer değiştirilmesi sağlanmış.

Bunun da ötesine giden araştırmacılar, katkı maddeleri ile deneyerek iletkenliği artırmışlar. Formül dengeliymiş ve bu sıvı ile bakır- lantan Trüflorürü eşleştirdiklerinde, anyona dayanabilen ve ısının afaki yüksek derecelere çıkmadan şarj edilip boşaltılmasına uygun ve verimli bir pil üretmenin mümkün olabileceğini bulmuşlar.

Geleceğin Uzun Ömürlü Florür Pilleri

NASA’da Jet İtiş Laboratuvarında araştırma yapan Simon Jones, bu teknolojinin henüz geliştirme aşamasında olduklarını ve oda sıcaklığında çalışabilecek ilk şarj edilebilen florür pilleri olacağını ifade ediyor.

 

 


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.