İnternetteki Tehlike: Yapay Zeka Artık Ayırt Edilemeyecek


İnternetteki Tehlike: Yapay Zeka Artık Ayırt Edilemeyecek

Günümüz teknolojisiyle geliştirilen yapay zeka artık bazı insan vasıflarına sahip. CAPTCHA adı verilen ve bot teknolojisine karşı gelinmeyi hedefleyen bu uygulamayı çözen bir yapay zeka geliştirildi.

İnternet sitelerinin bazılarında her insanın gördüğü bazı güvenlik önlemleri bulunur. Bu önlemler sitelerin bot uygulamalara karşı aldığı önlemlerdir. Bu uygulamaların önüne geçilmesini gerektiren asıl hedef ise sitelerin yoğunluk gibi bazı nedenlerden ötürü çökmesini önlemektir. Ancak geliştirilen yeni yapay zeka sayesinde artık bu güvenlik duvarının da aşılabileceğini öğrenmiş olduk.

CAPTCHA Nedir?

Web siteleri için bir ön savunma mekanizması diyebiliriz. Asıl amacı botlara karşı olmasıdır. Bir nevi test olarak ta adlandırabiliriz. Bu test bilgisayarların çözemeyip sadece insanların anlayabileceği ve çözebileceği bir testtir. Daha açık bir şekilde yorumlamaya çalışırsak eğer, bu testte bir resim bulunmaktadır. İnsan bu resmi inceleyip üzerinde yer alan şifreyi anlar ve ilgili kutucuğa bu şifreyi işler. Ancak bu yorumlama kısmını ise bilgisayarlar yapamaz.

CAPTCHA Nerelerde Kullanılmaktadır?

Bloglarda, web sitesi üyeliklerinde ve anketler gibi insanların bolca ziyaret edebileceği ve yorum yazabileceği kısımlarda kullanılabilir. Worm ve spam aracı olarak tercih edilen bu botlardan kurtulmak için böyle bir sistem kurulmuştur.

Bot Uygulamaya Direnen Güvenlik Sistemi Devre Dışı

Geliştirilen yapay zeka dünyanın en çok ziyaret edilen sitelerinde test edildi. Microsoft, Baidu, Wikipedia, Google, Tencent ve Alibaba’nın da bulunduğu 50 popüler site üzerinde test edilen bu yapay zeka hayranlık bırakan bir başarıya imza attı.

Yapay zeka programlanırken derin öğrenme teknikleri kullanılarak geliştirildi. 50 popüler sitede test edilen işlemlerde yüzde 50’nin üzerinde başarı elde ederken saniyenin de yirmi de biri hızıyla işlemleri bitirdi.

ABC’de yer alan bir haberde, araştırmacılardan biri olan Fang Dingyi’ye göre yapay zeka kullanan kişilerin CAPTCHA sistemlerine oldukça kolay bir şekilde saldırı yapabileceğine ve özellikle öncü olan pek çok internet sitesinin ön savunma sistemlerine ciddi zararlar verebileceğine ve bunun sonucunda da güvenilirliklerinin sorgulanmasına yol açacağından bahsediyor. Bu çalışmaların detaylı anlatımına ulaşmak isterseniz, Toronto’da Bilgisayar ve İletişim Güvenliği adına yapılmış olan konferansı inceleyebilirsiniz.

 


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.