2019 Yılı Konut Faizleri ? En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankadan Alınır?


2019 Yılı Konut Faizleri ? En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankadan Alınır?

2019 yılında konut faizleri ne olacak? Konut faizlerinde düşüş mü yoksa daha çok yükseliş mi gözlemlenecek? Konut kredileri için hangi bankalar daha avantajlı? En uygun konut kredisi hangi bankalardan alınır?

TÜSİAD, Ocak başında yapmış olduğu açıklamalarda, beklentilerin aksine bir faiz düşüşünün olmayacağı yönünde açıklamada bulundu. Bu açıklama dahilinde enflasyon üzerinde bulunan belirsizliklerin buna dahil olduğunu ve gözle görülür bir iyileşme yaşanmadığı taktirde risk alınmasının yanlış olabileceği düşüncesindeler. Çünkü geçmişte de bunun pek çok örneği gerçekleşti. Öngörü yapılmadan indirilen faizler bir süre sonra da yüksek faizlerle desteklenmeye çalışıldı. Yani faiz düşüşü olacaksa bunun istikrarlı olması gerekir.

Bu genel açıklama sonrasında bazı bankalar kendi içerisinde yaptıkları açıklamalarda faizlerin düşeceği yönünde ışık verdiler. Ancak bu gidişatın kalıcı mı geçici mi olduğunu zaman gösterecek.

En Düşük Ve En Yüksek Faiz Oranları

Genel olarak konut faizleri 100 bin TL ile 120 ay vadeli olacak şekilde orta paketler bulunur. Bu paketler içerisinde yukarıda bahsettiğimiz faiz indirimi yapan bankalar 0.98 lik bir indirime gitmiştir. Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank ve Şekerbank bu liste içerisinde yer alır. Bunların dışında kredi oranları, Denizbank, HSBC, Akbank, Fibabank, TEB, İNG Bank, Garanti Bank, QNB Finansbank ve Türkiye İş Bankasında 1.89 ile 2.99 arası değişen krediler bulunmaktadır. Bu aralıkta 1.89 ile İNG Bank en düşük krediyi verirken, HSBC Bank ise 2.99 ile en yüksek krediyi vermektedir. Tabi bu saydığımız aralıktan daha düşük kredi verenler indirime gidenlerdir.

Beklenen Faiz Düşüşü Ne Zaman Gerçekleşebilir?

Yıllık enflasyon 2018 yılında bir hayli kendini göstermiş durumdaydı. 2019 yılının başlangıcında bu enflasyonun daha da ilerleyeceği ve zora gireceği konusunda pek çok söylenti bulunmaktaydı. Şuan enflasyon düşme trendinde olduğu söyleniyor. Bu yüzden bazı bankalar insiyatif alırken diğerleri hala görünen değerde kredi vermeye devam ediyor. Bazı görünen olumlu gelişmelerin aksine bankaların hala yüksek faiz vermesinin nedeni bazı kaynaklara göre bankalardaki kaynak maliyetlerinin artmış olması. Bankaların maliyetleri düştüğü taktirde kredilerin de düşeceği, hatta yine söylenenlere göre 2019’un ilk yarısından sonra azabilecei yönünde.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.