Adale Krampları Neden Olur?


Ağırlıklı olarak bacak ve ayaklarda ortaya çıkan ani bir kasılma hali olan adale krampları nöbetler halinde ortaya çıkmaktadır. İrade dışı meydana gelen adale krampları ağrılı ve geçicidir. Adale kramplarının ortaya çıkmasındaki en büyük nedenlerden bir tanesi ise atardamar rahatsızlıklarından ötürü kasların olması gerektiği kadar kanlanamamasıdır. Ağırlıklı olarak sporla uğraşan kişilerin kaslarında meydana gelen yorgunluk ya da yeterli oranda kasların ısınamaması sonrasında adalelerinde kramplar meydana gelebilmektedir. Ayrıca kişinin aşırı derecede terlemesi ya da geçireceği bir hastalık sonrasında vücudunda tuz kaybı olması ile birlikte de adale krampları ortaya çıkacaktır. Adale krampı oluştuğu zaman kastaki dokular kasılacak ve ani şiddetli ağrılar oluşabilecektir. Adale krampları içerisinde yer alan baldır krampları ağırlıklı olarak uyku esnasında kasılmaya başlar. Bunun dışında sıcak havalarda oynanan spor karşılaşmalarında sporcuların kaslarına fazla yüklenmesi, kaslarını zorlaması ve uzun süreler boyunca aynı pozisyonda kalması da adale kramplarının oluşmasına neden olur.

  1. 1 Adale Krampları Nasıl Geçirilir?


    Adalede krampın oluşması sonrasında yapılması gereken en önemli şeylerin başında, kramptan etkilenen alanı germeye çalışmak gelmelidir. Ancak bu esnada adale hiçbir şekilde yorulmamalı, sert hareketler ile adale zorlanmamalıdır. Kramp girecek uzuv dokunmaya karşı çok duyarlı ve gergin olacaktır. Krampın girdiği yere bağlı olarak yapılacak işlemler değişebilmektedir. Bacaktaki kaslara kramp girmişse öncelikli olarak ayağa kalkılmalı ve eller sert bir zemine dayanmalı. Sonrasında kramp giren bacak bükülmeden geriye doğru kaldırılabildiği kadar kaldırılmaya çalışılmalı. Bir süre boyunca bacak bu şekilde hareket ettirilmeli. Diğer bacak ile yaylanma hareketi yapıldıktan sonra kramp giren bacakta düzelmeler meydana gelebilecektir. Suda adale krampının meydana gelmesi sonrasında ise öncelikli olarak kişiler karanın olduğu bölgeye doğru kendini zorlamadan sırtüstü bir şekilde yüzmeye başlamalıdır. Eğer ki bu esnada panik yapılırsa çok ciddi sonuçlar beraberinde gelecektir. Kişi su içerisinde adale krampı ile karşı karşıya kaldığında bir arkadaşı yanındaysa, o zaman yanındaki kişi çok hafif vuruşlar ile masaj yapar gibi kasları yumuşatmaya çalışmalıdır.

  2. 2 Adale Krampları Belirtileri


    Kişilerde aniden ortaya çıkan adale kramplarında ilk olarak öne çıkan belirti keskin bir kas ağrısı ve karımcalanma, uyuşma hissidir. Bu ağrı ağırlıklı olarak bacaklarda kendini belli etmektedir. bunun yanı sıra bazı durumlarda cildin alt tabakasında çarpılmış tarzda bir adale dokusu yumrusu da görülmektedir. Kimi zaman farklı aktiviteler sonrasında da profesyonel kramp denilen kramplar ortaya çıkar. Bacaklardaki krampların bir kısmının nedeni olan sinir sıkışması esnasında kişi uyku esnasında ortaya çıkan acı ile uykusundan uyanacaktır. Bu kramp esnasında bacakta ağrının yanı sıra karıncalanmalar meydana gelecektir. Kişi ayağını yere basmakta zorlanacak ve ağrı kimi zaman kendini zonklamalar ile belli etmeye başlayacaktır.

  3. 3 Adale Kramplarından Nasıl Korunulur?


    Adale kramplarının meydana gelmesindeki en büyük etkenlerin başında, vücudun aşırı susuz kalması gelmektedir. Dolayısıyla kramp oluşumunun engellenmesi adına gerek sporcuların gerekse kişilerin kendilerini susuz bırakmamaları gerekmektedir. Egzersiz gibi fiziki çalışmalar yapan kişilerin dikkat etmeleri gereken şey ise yapılacak çalışmalar öncesindeki esneme ve ısınma hareketleridir. Çünkü kaslar ısınmadıkları zaman kramp oluşumu hızlanacaktır. Kasların gerinme ve ısınma hareketleri yapılması sonrasında hareketler kaslara kramp girmesini de engelleyecektir. Kasların gereğinden fazla zorlanmadığı durumlarda kramp oluşumu da ortadan kalkacaktır. Kişilerin bu durumlar ile karşı karşıya kalmadığı zaman adalelerinde herhangi bir sorun meydana gelmeyecektir. Kramp oluştuğu zaman kişilerin, kaslara zarar verecek herhangi bir işlemin yapmamaları gerekmektedir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
1
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
3
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
1
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
1
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
4
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.