Agorafobi Nedir?


Hepimiz birer insanız. Her insanın yaşadığı hayatta belli başlı korkuları bulunur. Bu korkuların başta genetik olmak üzere sonradan kazanımları da mevcuttur. Agorafobili adı verilen panik bozukluk ise kişilerin iş ve özel hayatlarını en derinden etkileyebilecek potansiyele sahip hastalıklardan bir tanesidir.

 1. 1 Kişilerde Görülen Haller


  Agorafobili hastalığı kişilerde tanımlanan alan korkusu demektir. Alandan kastettiğimiz ise insanların topluca bulundukları etkinliklerdir. Bir alışveriş merkezi, tiyatro, sinema, Uçaklar, otobüsler, spor salonları, marketler, tüneller gibi bahsedebileceğimiz yerlerdir. Burada kişi her ne kadar kalabalık ortamlar olsa da herhangi bir durum söz konusu olduğunda kişiye dışarıdan bir yardım gelmeyecekmiş hissine kapılırlar. Hatta bu his bazen o kadar yoğundur ki, kişiler evden çıkamaz duruma bile gelebilirler.


  Kişide yaşanan korku durumları, aynı zamanda belli fiziksel belirtileri de beraberinde getirir. Alan korkusu yaşayan kişilerde başlarına gelebilecek herhangi bir durumdan ötürü yalnız kalma psikolojisine büründüğü için bu durum kişide panik ataklara yol açabilir. Bir anda psikolojik olarak delirecekleri, kendi kontrollerini kaybedecekleri ve daha da kötüsü ölebilecekleri hissine kapılabilirler. Bu hisler bir süre sonra kişide kendisini bariz belli edecek şekilde fiziksel belirtilere yol açabilir. Ansızın kalp çarpıntısı başlayabilir. Kişide nefes alamama durumu hatta boğulma hissi yaşanabilir. Göğüste basınç diye adlandırabileceğimiz baskı kişide anlık paniğe neden olabilir. Devamında terleme titreme gibi durumlar oluşabilir. Mide bulantısı, karın ağrısı, baş dönmesi gibi diğer etkenler de meydana gelebilir. Bu saydıklarımızdan bazıları ya da hepsi görülebilir.

 2. 2 Agorafobi Kişide Neden Oluşur?


  Bu durumun kesin olarak altta yatan nedeni bilinmemektedir. Pek çok etki kişiyi bu duruma sokabilir. Bu hastalıkla baş etme yolunda kişinin geçmişi ve aileden yaşamış var mı diye kontrol edilir. Çünkü bazen bu durum kalıtsal dediğimiz durumlardan meydana gelebilmektedir. Yani doğuştan ve sonradan edinilme olarak ikiye ayırabiliriz.


  Yapılan bazı araştırmalarda Çocuklarda ayrılık anksiyetesi olarak meydana gelebileceği düşünülmektedir. Ayrılma üzerine kurulu psikolojik hastalıkta kişinin normale göre daha savunmasız bir duruma gelebileceği belirtilmektedir.


  Bazı araştırmalara göre, kronik hiperventilasyon olabileceği kanısının üzerinde durulmaktadır. Bu durum kanın içerisindeki bikarbonat seviyeleri ile karbon dioksit seviyelerinin düşük olması anlamına gelir. Bu seviyeler ise insanları endişeli olmaya daha yatkın kılabilir.
  Bu saydıklarımız dışında kişinin gerçek hayatında yaşadığı stres te göz önünde bulundurulabilir. Bu stres kişide farklı bir saldırı gücüne itme eğilimi de gösterebilir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.