Akıllı Telefonlardaki Mavi Işık Sağlığımızı Bozuyor mu?


 Cep Telefonlarında Mavi Işık Nedir?

 cep-telefonu-mavi-isik-zararlari

Akıllı cep telefonları şüphesiz ki insanların yaşamlarının çok daha etkili şekilde değişmesine yardımcı oluyor. Artık her yaştan insan pek çok farklı markaya ait akıllı cep telefonları ile daha öncesinde yapmadıkları işlemleri yapıyor ve zamanlarını verimli şekilde geçirebiliyorlar. Fakat dikkat edilmediği takdirde cep telefonları insanların sağlıklarına ciddi oranlarda zararlar verebiliyor. Cep telefonlarında kullanılmakta olan mavi ışık sayesinde insanlar gerek akıllı cep telefonları gerekse tablet ve dizüstü bilgisayarlarının ekranlarındakileri günün en aydınlık ve parlak saatlerinde bile rahatlıkla okuyabiliyorlar. Akşam olduğu zaman ise oldukça parlak bir hale gelebiliyor. Bundan dolayı da uzmanlar geceleri insanların akıllı cep telefonlarına bakmamaları konusunda onları uyarıyor.

 

Mavi Işık Zararları Nelerdir?

 mavi-ışık-akilli-telefonlar

Bilindiği üzere insan vücudu doğal bir döngüyü izlemektedir. Normal bir döngüde geceleri dinlenirken gün içinde de dikkatli ve uyanık kalabilir. Lakin insanlar uyumaya hazır oldukları zaman akıllı cep telefonlarına bakıldığı zaman beyin tereddüde düşer. Güneşin var olan parlaklığını taklit etmekte olan mavi ışık, insan beyninin kendini günün ortasındaymış gibi sanmasına sebep olur. Bu durumun sonucunda ise beyin uyku hormonu olan melatoninin salgılanmasını engeller, kişi de uykuya dalma konusunda sorunlar yaşamasına neden olur.

 

Melatonin Eksikliği

 

Ekranda var olan mavi ışık, melatonin hormonunun bozulmasına neden olur. Bunun bozulması sonrasında kişiler uzun vadede uykusuz kalmaya başlar. Uykunun yeterli oranda alınmaması ile beraber ise vücuttaki nörotoksinler artar. Ayrıca baskılanmış olan melatonin hormonu seviyesi sonrasında vücudun biyolojik saati bozulur ve bu durum sonucunda kişinin depresyona girme yatkınlığı artış gösterir. Konu ile alakalı her ne kadar fazla bilimsel veriye ihtiyaç duyuluyor olsa da ekrandan yayılmakta olan mavi ışık retinayı doğrudan etkiliyor ve uzun vadede görüş bozukluklarına, ayrıca katarakta da neden olabiliyor. Ayrıca sindirim sorunları, meme ve prostat kanseri oluşu, obezite gibi sağlık sorunlarında da etken olabiliyor.

 

Telefonlardan Mavi Işığı Önlemek

 

Pek çok farklı soruna neden olabilen mavi ışığın olası zararlarından insanların kendilerini koruması ise oldukça kolay. Öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken şey, şimdilerde pek çok farklı şekilde hazırlanmakta olan filtre uygulamasının ortaya çıkartacağı zararları en aza indirebilecekleri gibi eğer isterlerse akıllı cep telefonlarında bu filtreyi düzenleyebilirler.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
1
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.