Akraba Evliliğinde Çocuğun Sakat Doğması Nasıl Önlenir?


Akraba Evliliğinde Çocuğun Sakat Doğması Nasıl Önlenir?

Akraba evliliği neden tehlikelidir? Akraba evliliğinde çocuğun sakat doğması nasıl önlenir? Evlilik öncesinde yapılan testler ne işe yarar? Bu testlerde bebeklerin sağlıklı doğması nasıl gerçekleştirilir?

Ülkemizde evliliklerin bir kısmı maalesef ki akraba evliliklerinden oluşmaktadır. Hal bu olunca herkesin de bildiği üzere doğan bebeklerde kalıcı bazı sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bilim insanlarının araştırmaları sonucu ve son zamanlarda büyük bir devrim haline gelen tıptaki ilerlemeleri sayesinde akraba evliliklerindeki sakat çocuk doğma ihtimalini azaltmayı başarmış hatta daha öncesinde alınan önlemler sayesinde bu risk ortadan kalkmaktadır.

Yeni doğan çocukların sakat olmasındaki sebep, çocuk sahibi olmayı bekleyen anne ve babaların hastalıklı gizli gen taşıyor olmalarıdır. Bu gizli hastalıklı genler kişinin kendisinde herhangi bir etki yaratmaz. Ancak bu genler her iki bireyde de bulunuyorsa evlilik sonucunda oluşacak yeni bireylerde bu hastalığın taşınması ihtimali yüksek olacaktır.

Genetik Hastalık Taşıyıcılar Çok Yüksek

Yapılan araştırmalarda taşıyıcı sıklığının hasta olanların sıklığından daha fazla olduğu belirlenmiştir. Başta ve en çok görülen Akdeniz Anemisi gibi genetik hastalıklar düşünüldüğünde toplumdaki pek çok kişide bu hastalığın taşınıyor olması da akıllara gelen ilk seçenektir. Türkiye’de yapılan bir diğer araştırmada ise akraba evliliği oranının %20 ile 25 arasında değişkenlik gösterdiğidir.

Çocuğun Sakat Doğması Nasıl Önlenir?

Dünyada gen haritası alanında yapılan çalışmalarda, var olan gizli hastalıkların bulunması ve bu hastalıkların kişilerde önceden fark edilmesi ile yeni doğacak çocukların önceden hangi hastalıklı genlere sahip olacağını ön görebilmemizi geliştirmiştir. Ülkemizde ise gizli hastalıklara ait genlerin araştırılıp bulunabilmesi artık mümkündür.

Günümüzün var olan teknolojisinde hastalık araştırmalarında 70 adet genetik hastalık ve bu hastalıklara ait 303 adet mutasyon taraması yapılabilmektedir. Bu mutasyon çeşitliliği günden güne gelişen yeni teknolojilerle artmaktadır.

Genetik hastalık taşıyan bir kişi saptandığında, kişi ve eşi bu teste tabii tutulur. Eğer her iki kişi de hastalık taşıyorsa bebek sahibi olmadan önlemler alınmaktadır. Bu durum ile karşılaşıldığında bireyler tüp bebek programına alınır. Embriyolar işlemden geçirilerek hastalıklı olmayanları seçilir ve anneye aktarılır. Bu şekilde her iki taraf ta bu hastalıktan korunur. Bu testi de henüz bebek sahibi olmayanlar değil, daha öncesinde de genetik hastalıklı bebeği olanlar için de uygulanabilir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
2
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
1
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.