Altın Hesabı için Hangi Banka Tercih Edilmeli?


Altın Hesabı için Hangi Banka Tercih Edilmeli?

Altın dünya çapında en güvenilir yatırım araçlarından bir tanesidir. En çok alınan olmasa da piyasa durgunlaştığında, ülke ekonomileri çalkantılı dönemlerden geçtiğinde ve dünyada siyasal problemler ortaya çıktığında insanlar en çok altına yatırım yapmayı seçerler. Bu yüzden boşuna söylenmez ‘’altın güvenli limandır’’ diye.

Altın uzmanları diğer döviz piyasaları yorumcuları gibi 2019 yılında altının değer kazanacağı yönünde görüşler belirtiyor. Altına yatırım yapan kişiler, bu birikimlerini yastık altına almayı tercih ediyorlar. Ancak bu altınları yastık altında tutmak yerine bankalara yatırmak aynı zamanda ekonomiye de katkı sağlamak amacına gelebilir. Sizin açınızdan da hem yastık altında bulunan altının çalınma riskine karşı koyar hem de faiz getirisinden faydalanabilirsiniz.

Hangi Altın Bankada Daha Avantajlı?

Bankada altın hesabı açtırmak isteyenlerde bu durum her zaman söz konusudur. Cumhuriyet altını, gram altın, çeyrek altın ve kartları şeklinde altın alma imkanlarına sahiptirler. Ancak en çok önerilen ram altındır. Çünkü hem yatırım yapma hem de hesabının kolay yapılmasından kaynaklı, gram altın fazla tercih edilir.

Altın Hesabı İçin Banka Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yatırım yaparken herkesin isteyeceği kriterlerden bir tanesi de bankaların işlemler üzerinden yapacakları kesintilerdir. Bunun gibi aşağıda bulunan 3 kriter en çok dikkat edilecek noktalardır.

  • Altın alış ve satışını yaparken fiyat farkının az olması
  • Altın hesabında bulunan hesap işletim ücretinin mümkün olduğunca az ya da hiç olmaması
  • Katkı payı ya da faiz sunan bankalar

Altın Yatırımı Yapabileceğiniz Bankalar

Ziraat Bankası

Vadeli ve vadesiz olmak üzere 2 farklı seçenekte mevduatlı altın hesabı açabilirsiniz. Bankanın avantajı tüm işlemlerden komisyon almamasıdır. Sadece Ziraat Bankası, altın mevduat hesabı açtığında gram altının salım satım işlemlerindeki saklama komisyonu keserken vadesizde komisyon bulunmaz.

Garanti Bankası

Garanti Bankasının altın hesabı avantajı ise, işçilik ücreti, eski tarihli altın ve gramaj sorunları ile karşılaşmayacak olmanızdır.

Vakıfbank

Bu bankada altın hesabı açtırdığınız taktirde önünüze hesap işletim ücreti gelmeyecektir. Ayrıca maliyet ve işçilik ücretlerini de ödemek zorunda kalmayacaksınız.

Kuveyt Türk

Eğer ki hesabınızda külçe olarak altın bulunduruyorsanız bunu yine külçe olarak çekebiliyor olmanızdır. Ayrıca altın kurunu kendiniz belirleyebilir ve istediğiniz kura geldiğinde otomatik olarak bozdurulup TL’ye çevirme imkanınız bulunmaktadır.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.