Altına Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Dünyada neden Euro, dolar dururken en çok altına yatırım yapılıyor. Altın yatırımı güvenli midir? Neden daha çok tercih edilir ve altına yatırım yaparken nelere dikkat etmeli? İşte tüm soruların cevabı.


Altına Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Dünyada neden Euro, dolar dururken en çok altına yatırım yapılıyor. Altın yatırımı güvenli midir? Neden daha çok tercih edilir ve altına yatırım yaparken nelere dikkat etmeli? İşte tüm soruların cevabı.

Altın Neden Tercih Ediliyor?

Altının sevdiği ortam her zaman belirsizlik ortamı olmuştur. Bir bölgede, ülkede ya da dünyada belirsizlik ve kararsızlık ortamı olduğunda insanların altına olan rağbetleri oldukça artar. Bunun sebebi belli sosyal dalgalanmalar, siyasi ve ekonomik krizler ve diğer gelişmeler olarak belirtilebilir.

Altına Yatırım Yolları

İnsanlara altın yatırımı denilince ilk akla gelen her zaman bilezik oluyor. Daha sonrası ise ya çeyrek ya da cumhuriyet altını. Lakin bir de bunun içinde işçilik maliyeti bulunuyor. Eğer işçilik maliyetinden zarar etmek istemiyorsanız gram altını tercih etmeniz gerekiyor.

Altına yatırım yolları olarak, altın fonları ve altın hesabı tercih edilebilir.

Altın hesabı: Vadeli, vadesiz veya otomatik olarak birikim yapmanızı sağlayacak bir altın hesabı açabilirsiniz.

Altın fonları: Başta altın olmak üzere, altına dayalı diğer finansal araçlar olabilir. Bu fon içerisinde ters repo işlemleri ile sabit getirili menkul kıymetler bulunur. Fon yönetim ücretleri bulunurken, ayrıca altın yatırım fonları da bulunmaktadır.

Altına Yatırım Yapmak Karlı mıdır?

Diğer dövizler arasında en çok günlük hayatımızda bile yakınınızda bulunan altına olan ilgi ve yatırım her zaman belli bir kesim tarafından devam etmiştir. Çünkü altın her zaman kendisini belli bir seviye düzeyinde tutmayı başarmış ve hiçbir zaman istenmeyen bir emtianın altına düşmemiş başarılı bir yatırım aracıdır.

İnsanların bu konuda yatırımlarını yapmaları için birden çok yolu bulunur. Klasik olanı kuyumculardan alınan altınlardır. Ancak bu durum artık eskide kalmıştır. Çünkü git, gel yol masrafı ve altını güvende tutma ve saklama olayı olduğundan artık çok az bir kesim bu yolla devam etmektedir. İleri nesil internet alışverişinin güvenli olmasından sonra, internet üzerinden bu yatırıma başlamıştır. Ancak yine fiziksel olarak düşündüğümüzde bu durum da insanı biraz zorlayacaktır. Bunun üzerine artık daha sanal internet siteleri çıkmıştır. Forex olarak tanımlayabileceğimiz site üzerinden herhangi bir fiziksel sorumluluk taşımadan işlem yapabilir ve yatırımınızı ayarlayabilirsiniz.

Altına yatırım yapmak bir konuda karlı olabilir. Diğer yatırım araçlarında kısa vadeli al, sat yapabilirsiniz. Bunu sürekli ve güncel olarak takip etmeniz gerekir. Ancak altında bu durum söz konusu değildir. Uzun vadeli bir yatırım aracıdır. Çünkü alım, arasında ciddi bir fark bulunmaktadır. Kısa vadede satan kişi yüksek oranda zarara uğrayacaktır. Bunun dışında her zaman insanlar için bir güvenli liman olarak görülmüştür ve bu şekilde sürüp gidecektir.

Altına Yatırım Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En başta dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de kesinlikle uzun vadeli bir yatırım aracı olmasıdır. Bunun için kesinlikle uzun bir süre boyunca dokunmayacağınız bir paranız olması gerekir. Bir nevi yatırım yapıp, unutacağınız bir paranız olması lazım. Çünkü alış ve satış tutarları arasında büyük fark bulunur. Bu durum ise sizi zora sokabilir.

İnsanların en çok göz önünde bulundurdukları altın çeşitlerinden bir tanesi de ziynetlerdir. Ancak bu ziynet eşyalarının içinde bir de işçilik bulunmaktadır. Bu işçilik farkı altını hem alırken hem de satarken sizi zarara uğratacaktır. Bu yüzden daha çok 24 gram ve külçe altın önerilmektedir.

Son olarak her piyasada olduğu gibi altında da gün içinde ani iniş ve çıkışlar olduğudur. Bu durum bazen dönem içinde olduğu gibi bazen gün içinde de olabilir. Bunu iyi takip ederseniz ve düştüğü anda alıp yükseldiği zaman satarsanız da büyük kar elde etmiş olursunuz.

 


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.