Alzheimer Hakkında Bilmeniz Gerekenler


 Alzheimer Nedir? 

Pek çok kişi Alzheimer hastalığını psikiyatrik hastalıklar ile karıştırıyor olsa da gerçekte kişinin her geçen gün ilerleyecek tarzda bilişsel yeteneklerinin yıkımına sebep olabilen ciddi bir beyin hastalığıdır. Alzheimer hastalığı olan kişi yavaş yavaş karar verme ve çevresi ile iletişim yeteneğini kaybetmeye başlar. Kişi bir süre sonrasında günlük yaşam rutinlerini yerine getiremez hale gelir. Anormal davranışların ortaya çıkmasının yanı sıra hastanın kişiliğinde de ciddi değişimler ortaya çıkar. Kendini tanıyamaz hale gelmesi ile de artık hastalık en yüksek evreye çıkmış olur.

 

Neden Olur?

 

Hastalığın neden oluştuğuna dair yapılan araştırmalar sonrasında net bir faktör elde edilmemektedir. Lakin kimi etkenlerin hastalığın risk seviyesini arttırdığı ve tetiklediği görülebilmektedir. Alzheimer hastalığı ailesinde olan kişilerin bu hastalık ile karşı karşıya kalma ihtimali oldukça yüksektir. Bununla beraber kimi genlerin soyun içinde aktarılması sonrasında Alzheimer hastalığına neden olduğu belirlenir. Etkenlerin kişide olması bu hastalığa kesinlikle yakalanacağı anlamına gelmez yalnızca risk faktörünün diğerlerine oranla yüksek olacağının belirtisidir.

 

Belirtileri Nelerdir?

 

İnsanlar Alzheimer hastalığının tek belirtisinin unutkanlık olduğunu düşünüyorlar. Lakin her unutkanlık bu hastalığın habercisi olmayacaktır. Eğer ki unutkanlığın yanı sıra beceri kaybı da ortaya çıkıyor ve kişilik değişimleri kendini gösteriyorsa dikkatli olunması gerekir. Bununla beraber beyinde sinir hücreleri yok olmaya başlar, kısa süreli unutkanlıklar kendini gösterir, kelimeleri bulma konusunda zorlanır, hesap yapamaz, pratik düşünme konusunda zorluk yaşar, eşyaların yerlerini karıştırır, bilinen yolları ve tarihleri hatırlayamaz, hastalığın ilerlemesi ile beraber kişinin günlük işlerinde aksamalar kendini gösterir, yakınlarını tanıyamaz hale gelir, insanları suçlar ve karakter özellikleri değişir, psikolojisi bozulur, sorumluluk sahibi olmaktan kaçar ve yürüme, konuşma, tuvalete gitme tarzındaki gereksinimlerini karşılayamadığı için yatağa mahkum hale gelir.

 

Risk Faktörleri Nelerdir?

 

Risk faktörlerinin başında, genetik gelmektedir. Ailesinde Alzheimer rahatsızlığı bulunan kişilerin aynı hastalığa yakalanma oranı son derece yüksektir. Uzun süreli depresyon durumu, kafa travmaları, kolestrol yüksekliği, yüksek tansiyon, şeker hastalığı; risk arttırıcı etkenler içerisinde yer almaktadır. Obezite, çok yağlı beslenme, sigara kullanımı, kronik alkol kullanımı, çocukluğunda Down sendromu tanısı alan kişilerin 30-40 yaşlarında Alzheimer hastalığına yakalanma oranı da oldukça yüksektir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
1
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
1
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
1
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.