Arı Sütünün Bilinmeyen 10 Faydası

Pek çok hastalıkta ya etken madde yada direk kendisi kullanılmak suretiyle faydalanılan bir maddedir arı sütü. İşte size Arı Sütü hakkında bilmediğiniz 10 değerli bilgiyi derledik.


ARI SÜTÜNÜN 10 İNANILMAZ YÖNÜ VE FAYDASI

Arı sütü doğada keşfi çok geç olmuş müthiş bir mucize ve besin deposudur. İçerisinde baldan çok daha fazla yararlı madde bulunduğu yapılan araştırmalarda tespit edilmiştir. Pek çok hastalıkta ya etken madde yada direk kendisi kullanılmak suretiyle faydalanılan bir maddedir. İşte size Arı Sütü hakkında bilmediğiniz 10 değerli bilgiyi derledik.

 

1- Arı Sütü Anne sütü   gibi inanılmaz besleyicidir.

Arı sütü , henüz bir haftalık olan genç işçi arıların yutak altı bezlerinde sakladıkları jel kıvamında, kremsi-beyaz renklerde, tadı ekşimtırak ve biraz keskin kokulu bir enzimdir. Arılar bu enzimleri , kendileri için değil , kraliçe arıyı sürekli, yeni doğmuş arıları ise ilk 3 gün beslemek için kullanırlar. Süt ile kullanım olarak benzerliği yalnızca yeni doğanları besleme işlevidir. 3 gün sonunda yavru arılar polen ve bal ile beslenmeye devam ederler.

 

2- Arı Sütünü Üretmek Arılar için en zahmetli iştir.

Bu besin kaynağını henüz 1 haftalık olmuş işçi arılar tarafından , yaşamlarının en verimli zamanlarında hiç durmaksızın hem kendi varoluşları hem de insanlık için mucizevi bir şekilde üretilir.

 

3- Besin Değeri Eşsiz bir Mucizedir

 Bunun en büyük kanıtı normal arılardan kat be kat daha büyük ve çok daha uzun süre yaşayan kraliçe arıyı uzun ömürleri boyunca beslemesidir.  İşçi arılar, ortalama 2-3 ay yaşarken, içlerinden sadece birisi ki oda kraliçe arıdır, 40 kat daha fazla; yani 5-7 sene yaşar ve  binlerce yumurta bırakır. Kraliçe arının tek farkı arı sütüyle beslenmesidir. Aynı paralelde aşırı olmamak kaydıyla ideal arı sütü dozajlarıyla kullanıldığında insanlarda benzeri verim ve yaşam kalitesine yol açar. Kanser  başta olmak üzere bir çok ağır hastalıklarla mücadele çok önemli bir destektir. Ispatlanan en değerli gerçeklerden biri de, arı sütünün kadınlarda doğurganlığı artırdığı erkeklerde ise kaliteli sperm sayısını artırdığıdır.

4- Kovanda Düzeni ve Hiyerarşiyi Sağlayan Arı Sütüdür.

Kovandaki düzen ve arı neslinin sürekliliği için arı sütü şarttır. Arı sütü ile sürekli beslenen kraliçe arı tüm koloniye hükmeder ve tıpkı bir ordunun komutanı gibi asayişi sağlar. Aynı zamanda kraliçe arı her gün kendi ağırlığından bir kaç katı fazla yumurtlamak zorundadır ve bunu arı sütünün kendine verdiği enerji ile yapar. Arı neslinin devamı bu şekilde sağlanır.

5-  Cildimiz için süper kozmetik bir üründür.

Tıbbi ve Aromatik Bitki uzmanlarının açıklamalarına göre ciltte biriken ölü hücrelerin atılması ve hücre yenilenmesi gibi pek çok işlevi olan  arı sütü ve balın, kozmetik sektöründe uzun zamandır kullanılmaktadır. Arı sütü merhem olarak da kullanılmakta ve  cildin daha canlı görünmesinde,  güzelleşmesinde inanılmaz etkiler gösterdiği bilinmektedir. Kozmetik sektörünün baştacı hammaddelerinden bir olan arı sütü bazı cilt hastalıklarına da derman olmaktadır.

6- Arı Sütü Kanserle mücadelede büyük bir silahtır.

Dünyada kullanımı yaygın olmakla birlikte ülkemizde de arı sütü kansere karşı destekleyici bir besin olarak önerilmektedir. Yapılan son klinik çalışmalara göre arı sütünden üretilen kürünün, kanserli hücrenin büyümesini yavaşlattığı ve kanser riski olan bazı hastalarda kanser oluşumunu minimize ettiği hatta engellediği tespit edilmiştir. Uzmanların görüşlerine göre yılda bir kez arı sütünden yapılmış kür  uygulamak kansere yakalanma riskini gerçekten azaltmaktadır

 

7- Arı sütünün Kısırlık Tedavisinde önemli katkıları bulunmaktadır.

Hücre yenileyici özelliği sayesinde arı sütünün; erkeklerde kaliteli sperm sayısını artırdığı , damar yapılarını güçlendirdiği, hormonsal yapıyı düzene sokarak erkekte olabilen sorunları  azalttığı, çocuk sahibi olabilmeyi kolaylaştırdığı, kadınlarda ise rahimden kaynaklanan  sorunların giderilmesinde büyük katkılar sağladığı kanıtlanmıştır.  Ülkemizde de kısırlık tedavisinde sıkça başvurulan bir üründür.

 

8- Arı Sütü Kalp Dostudur.

Klinik deneylerle  Kalp ve damar sistemini desteklediği gözlenmiştir. Arı sütünün özellikle damarlarda oluşan  tıkanıklığı giderdiği, kan akışının düzenli olmasını sağladığı görülmüştür. Kolesterol sorunu olanların mutlaka kullanması gereken bir üründür.

 

9- Arı Sütü Doğal İnsülin Etkisi Göstermektedir.

a- Tansiyon sorunu olan hastalarda tansiyonu düzene soktuğu tespit edilmiştir.

b- Arı sütü kullanan diyabet hastalarının iyileşme oranında son derece pozitif katkısı olduğu görülmüş , doğal bir insülin etkisi yaratarak kanda bulunan şekeri yakarak  enerjiye dönüştürdüğü ve insüline olan ihtiyacı önemli derecede azalttığı tespit edilmiştir.

BALGAM SÖKTÜRÜCÜ -Arı sütü üst solunum yolu rahatsızlıklarına çok iyi gelmektedir. Astım, bronşit ve nefes darlığı çeken hastaları tedavi ettiği, akciğeri temizleyip balgamı söktürdüğü bilinmektedir

 

10- Arı Sütü Çocuk Gelişiminde Çok Faydalıdır

Çocuklar gelişim dönemlerinde yetişkinlerden çok daha fazla desteğe ihtiyaç duymaktadırlar. İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu bütün besinleri barındırdığı kanıtlanan arı sütünün, çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimlerini düzgün şekilde hızlandırdığı,kas ve kemik yapılarının gelişimini desteklediği  tespit edilmiştir.

 

PEKİ ARI SÜTÜ NASIL TÜKETİLMELİ?

Arı sütünü  saf olarak ta kullanabilirsiniz , suyla, pekmezle yada sütle karıştırarak ta kullanabilirsiniz. Fakat en yaygın kullanımının bal ile karıştırılarak olduğunu belirtelim. Bal , arı sütünün pek alışık olmadığımız o ekşi tadını biraz yumuşatır, böylece daha rahat tüketebiliriz.

Günlük doz alımı ile alakalı net bir dozaj bulunmamaktadır. Arı sütünün karışımsız saf bir şekilde, kahvaltıdan 15 dakika önce dil altına alınarak günde 500 mg’ı aşmayacak  şekilde kullanılabileceği önerilmiştir.  ,

 

 

 


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
1
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
1
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
1
Üzücü
Efsane Efsane
2
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
2
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
3
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.