Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler


Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Bağışıklık sistemini güçlendirmek bizlerin her zaman sağlıklı kalabilmesine olanak sağlayacaktır. Herhangi bir hastalığa karşı geç tepki verebilecek ve günlük hayatımızı engelleyecek nedenlerle daha az karşılaşacağız. Bunun için bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler i bolca tüketmemiz gerekir.

Doğada bulduğumuz insanın yiyeceği tüm meyve ve sebzeler insanlar için önemlidir. Her birinin farklı ve kendine özgü faydalı kısmı bulunur. Yani boş bir yiyecek bulunmaz. Ama bunlardan bazıları öncelikli olarak bizlere iyi gelir. Örneği C vitamini vücudun olmazsa olmazı ve kesinlikle devamlı alınması gereken bir vitamindir. Ve bu vitamin sizi her zaman hastalıklara çabuk yakalanmanızı önleyecektir.

Şimdi size herkes tarafından kesinlikle bilinen birkaç yiyeceği yazacağız. Ardından genel olarak nelere dikkat etmemiz gerektiği ve bu konunun hayatımızda bir alışkanlık haline nasıl getireceğimizi yazmaya çalışacağız. Çünkü bazı dirençler hap gibi, hastalığa yakalandığımızda bir hap içer iyileşirim anlamında sağlanamaz.

  • Sarımsak: Herkes tarafından bilinen bir kanser önleyicidir. Ayrıca kanser dışında düzenli tüketen birisi özellikle soğuk algınlığına karşı son derece dirençli olmaktadır.
  • Kırmızı Biber: Kırmızı biber ve acı biberler vücut direncini artırmada önem taşır. Bunu her zaman çevrenizden duyabilirsiniz. Kırmızı biber C vitamini açısından zengindir. Direnci artırdığı gibi sağlıklı gözlere ve güzel bir cilde sahip olmamızı da sağlar.
  • Tarçın: Doğal bir antibakteriyel özelliği taşımaktadır. Özellikle yaşlılık zamanında kan şekeri ile ilgili problemlerin çıkmasına yönelik düzenli tüketimi sağlanmalıdır.
  • Turunçgiller: Bunu söylememize gerek bile yok aslında. C vitamini insan sağlığının en önemli faktörlerinden bir tanesidir. Vücutta depolanmadığı için düzenli olarak bu ihtiyacı karşılamak gerekir.
  • Ispanak: Gençken bir nebze ama yaşlandıkça insanda hücre yenilenmesi yavaşlamaktadır. Ispanak ise içerisinde magnezyum, potasyum, folik asit ve C vitamini taşıdığından hücre yenilenmesi konusunda oldukça faydalıdır.
  • Yoğurt: Süt ve süt ürünlerinden bir tanesi olan yoğurt önemli bir probiyotiktir. Önemli bir D vitamini karşılayıcısı olması ile birlikte her sabah tüketeceğiniz bir kase yoğurt bağışıklık sisteminizin güçlü kalmasına iyi gelecektir.

Bu sayılanların dışında antioksidan, omega 3 gibi içerikleri de mutlaka eksik etmeyin. Ve her şeyden önce her gün kahvaltı yapma alışkanlığını asla bırakmayın.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.