Bankacılık Sektöründe Yapay Zeka

Yapay zeka geçmiş dönemlerde her ne kadar çok farklı sektörlerde kullanılıyor olsa da bir süredir bankacılık sektörü içerisinde de kendine yer bulmaya başladı.


 Bankacılık Sektöründe Yapay Zeka İnsan Zekasının Yerini Alır Mı?

 bankacilik-ve-yapay-zeka

Yapay zeka geçmiş dönemlerde her ne kadar çok farklı sektörlerde kullanılıyor olsa da bir süredir bankacılık sektörü içerisinde de kendine yer bulmaya başladı. Şimdilerde konu ile alakalı yapılmakta olan araştırmalar gösteriyor ki yapay zekanın bankacılık sektöründe kullanılması ile beraber müşteri sadakati konusunda meydana gelen olumlu artışın yanı sıra güvenlik de ciddi oranlarda artış göstermeye başladı. Yapılmakta olan araştırmalar sonrasında da görülebileceği üzere yapay zekanın bankacılıktaki gelirlere etkisi %1 ila 2 bandında seyretmekte.

 

 

Yapay Zeka Uygulamalarının Kullanımı Her Geçen Gün Artıyor

 bankacilik-ve-yapay-zeka

Uzmanların büyük bir kısmının yapmakta olduğu açıklamalara bakıldığı zaman da görülebileceği üzere bankaların büyük bir kısmı mobil uygulamalardan ziyade yapay zeka uygulamalarına ağırlık vermeye başlamış durumda. Bu tarzdaki uygulamalar ise tek bir mecradan ziyade bankaların içerisinde yer almakta olduğu her türlü alanda olduğu vakit ortaya tam anlamıyla istenilen tarzda çalışmalar çıkmış olur.

 

Hazırlanmakta olan araştırmalara göre yapay zeka ile alakalı üzerinde durulan ilk nokta; yapay zeka temelli yeni arayüzler ile beraber müşteri deneyimi arttırılabilir, iş akışları basitleştirilir ve maliyetler düşürülür. İş gücü piyasasında oluşacak geleneksel kurum içi hiyeraşisinde ise mümkün olduğu kadar serbest çalışan ve yarı zamanlı çalışanlar bu alandaki yetenek pazarında çok daha fazla tercih edilebilecektir.

 

Gelecekte Ne Olacak?

 bankacilikta-yapay-zeka

Pek çok kişi bankacılık çalışmalarında insan zekasının her zaman en ön planda olacağını düşünüyorlar. Fakat bankacıların yaklaşık olarak %78’i yapay zekanın ilerleyen dönemlerde bankalar ile insanlar arasındaki iletişime benzer tarzda müşteri deneyiminin ortaya çıkmasını sağlayacak tarzda basit arayüzlerin oluşacağını düşünüyorlar. Yapay zeka ile insan zekasının simüle edilmesini sağlayan teknolojiler ile beraber bankacılık dünyasında oldukça etkili değişimler kendini gösterecektir. Bu aşamada sektör bazında dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan bir tanesi ise yapay zeka ile insan zekasının başarılı bir şekilde birleştirilmesi sağlamak olacaktır. Doğru çalışmaların yapılması ile beraber çok kısa bir süre içerisinde bankacılık çalışmaları daha öncesinde olmadığı kadar başarılı bir ilerleyişe sahip olacaktır.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.