Bankanız Provizyon Vermedi Hatası Neden Çıkar?


Bankanız Provizyon Vermedi Hatası Neden Çıkar?

Provizyon ne demektir? POS cihazları ile provizyon kavramı ne anlama gelir? Bankanın provizyon vermemesi neyden kaynaklanır?

Provizyon kelime karşılığı olarak ‘’karşılık’’ anlamına gelmektedir. Diğer bir söylem ile kartlardan istenilen bir para çekim isteğinin karşılığının olup olmadığını bildirmek anlamına gelmektedir.

İnternet üzerinden ya da POS cihazı ile yapılan alışverişlerde şifre girdikten sonra bir bekleme süresi yer alır. Bu süre zarfı içerisinde kişinin kredi kartı bilgilerinin kontrol edildiği anlamına gelir. Yani bu süre içerisinde kredi kartının doğruluğu şifre ile bütünlüğü ve POS cihazına girilen miktarın, kredi kartı içerisinde bulunan miktarı barındırıp barındırmadığı işlemlerin onayı olarak adlandırabiliriz. Buradan da anlayacağımız üzere ‘’karşılık’’ olarak adlandırdığımız olay bankanın sizin işleminize onay verip vermediğidir. Yani teyit işlemidir. Bu durumun daha genel bir tanımını yapacak olursak; ‘’bir çekin ya da bir banka hesabının parasal olarak karşılığı’’ anlamına gelmektedir.

Bazı durumlarda bu işlemlerin onay sürecinden geçmemesi durumunda hatalar ortaya çıkar. Bu hatalar ne anlama gelir ya da hangi durumlarda bu hatalar ile karşılaşabilirsiniz?

Bankanız Provizyon Vermedi Hatası Neden Çıkar?

  • Özellikle internet üzerinden yaptığınız alışverişlerde ‘’provizyon alınamadı’ ya da ‘’bankanız provizyon vermedi’’ gibi hatalar ile çokça baş başa kalınabilmektedir. Bu durum genellikle vermiş olduğunuz bilgilerin yanlış ya da eksik olmasından kaynaklanmaktadır. Bu bağlamda bilgilerinizi tekrar gözden geçirmeniz gerekebilir.
  • Her kredi kartı internet üzerinden yapılan alışverişlere açık olmayabiliyor. Bazılarının etki alanı kısıtlanmış ya da hiç açılmamış olabiliyor. Bu gibi durumlarda kredi kartınızı internet alışverişleri için açtırmanız gerekiyor. Bunu yapabilmek için ise müşteri hizmetlerini arayabilir ve durum hakkında bilgi alabilir ve işlemlerinizi halledebilirsiniz.
  • Kredi kartlarında bulunan son kullanma tarihlerinin de bu durum üzerinde etkisi bulunmaktadır. ‘’Bankanız provizyon vermedi’’ hatası ile karşılaşıyor ve yukarıdaki işlemlerden emin iseniz bu faktöre de dikkat etmeniz önerilir.
  • Kredi kartının internet üzeri alışverişlere kapalı olma durumu gibi kartın yurt dışı alışverişleri için de açık olup olmadığı önemlidir. Yurt dışından yapacağınız bir işlemde de sorun bildirimi alıyorsanız yine müşteri hizmetlerini arayıp bu konuda bilgi almanız ve gerektiğinde sorunu çözmeniz gerekmektedir.

Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.