Bebek Emzirme Konusunda 4 Altın Kural

Emzirme sırasında var olan en önemli detaylardan biri, bebeğin annenin memesini doğru şekilde kavramasını sağlamaktır. Bebek, memenin kahverengi olan alanı mümkün olduğu kadar ağzına almalıdır.


 Emzirirken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Yeni doğmuş bebek için en kıymetli besin anne sütüdür. Bundan dolayı da bebeklerin ilk 6 aylarında yalnızca anne sütü ile beslenmeleri gerekir. Yeterli oranlarda süt salgılanması için annenin normalden çok daha fazla protein, mineral, vitamin ve enerji alması gerekmektedir. Özellikle yeni anne olmuş pek çok kadın için emzirme dönemi farklı sebeplerden ötürü zorlu geçse de gerekli detayların üzerinde duruluğu zaman bu dönemde anne ve bebek arasında oldukça güçlü bir bağ oluşacaktır.

 

1-Bebek Memeyi Doğru Kavramalı

 emzirme-nasil-olmali

Emzirme sırasında var olan en önemli detaylardan biri, bebeğin annenin memesini doğru şekilde kavramasını sağlamaktır. Bebek, memenin kahverengi olan alanı mümkün olduğu kadar ağzına almalıdır. İlk defa emzirme yapılırken meme ucu acısa dahi sonrasındaki dönemde acıma hissi ortadan kalkmış olacaktır. Acıma durumu ortaya çıktığı zaman bunun giderilmesi adına emzirme öncesinde silinmesi gerekmeyen Lanolin ve HPA içerikli göğüs ucu kremleri kullanılabilir.

 

2-Beslenme Sıklığını Ayarlayın

 

Ortalama olarak bir emzirmenin süresi 15 ila 20 dk arasıdır. Beslenme sıklığı ise bebeğin isteğine göre ayarlanmalıdır. Bebekten bebeğe farklılık göstermekte olan bu süre, bebeğin tepkileri gözlemlenerek anlaşılabilir. Bebeğin doğduktan sonraki ilk haftalarında emzirme aralığı 1 – 2 saat olsa dahi emzirmeler sonrasında süt miktarı artış göstereceği için ilerleyen dönemlerde beslenme aralığı bebeğin büyümesi ile beraber uzamaya başlar.

 

3-Emzirme Sonrası Gaz Çıkartılmalı

 

Bebek memeyi emerken ister istemez dışarıdan hava yutarlar. Bununla beraber sindirim işlemleri esnasında oluşan gaz ile havanın birleşmesinden sonra bu karışım bebeğin midesinin sol üst bölgesinde toplanır. Bu gazdan ötürü bebek ciddi şekilde huzursuz olacaktır. Bundan dolayı da bebeğin emme işleminden hemen sonra gazının çıkartılması gerekir.

 

4-Her Öğün Tek Memeden Emzirilmeli

 

Bebeğin sütü emerken bir memedeki sütün tamamını bitirmesi beklenmelidir. Emmeye ilk başladığında gelecek olan süt bol sulu iken bebek memeyi emmeyi sürdürdükçe gelecek olan süt yoğunlaşmaya başlayacak ve yağ bakımından zengin kısım gelecektir. Böylece gelecek olan süt bebeğin doymasını ve bunun sonucunda da bebeğin bir süre sonrasında memeyi kendi kendine bırakmasını sağlayacaktır.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.