Bebeklerde En Sık Karşılaşılan Hastalıklar ve Belirtileri


Bebekler ana rahminde korunduğu için oldukça sağlıklı olsalar da dünyaya geldikleri andan itibaren çevresel faktörlere karşı oldukça savunmasızdırlar. Nasıl ki bizlerde bebek tenli diye bir tabir varsa burada da böyle bir savunmasızlıktan bahsediyoruz. Bebeklerin kapabilecekleri hastalıkları önceden ne kadar iyi bilirsek o kadar çok bilinçli olur ve bizlere karşı derdini anlatamayan ufaklıkları o kadar hızlı hastalıktan kurtarmış oluruz.

 1. 1 Kabakulak


  Ağızdan akabilecek damlacıklar sayesinde kapabileceği bulaşıcı bir virüs hastalığıdır

  Belirtileri: Kulak altı ve çene altlarındaki tükürük bezlerinde şişmeler görülür. Aynı zamanda boynun yan taraflarında da yumru şeklinde bir oluşum olur. Şiş olan kısımlar dokunmalara karşı hassasiyeti bulunur. Yutkunmada da acı, ağız kuruluğu, ateş gibi belirtileri bulunur.


 2. 2 Suçiçeği


  Her yaşta görülebileceği gibi kış aylarında daha çok karşılaşılan virüslü bir hastalıktır. Hava yoluyla kolaylıkla bulaşabilecek, insandan insana öksürme ile rahatlıkla geçebilecek ve sonuçlarında döküntülere ve deri kabarcıklarına neden olabilecek bir hastalıktır.

  Belirtileri: İştahsızlık, ateş, döküntüler ilk belirtilerdir. Bu döküntüler ilk olarak göğüs çevresinden başlamaktadır. Sulu kabarcıklar şeklinde tüm vücuda yayılmaktadır. Önce hafif pembe şeklinde ve sulu olan bu kabarcıklar sonra kabuklu bir hal alır ve son derece kaşıntı yaratabilir.


 3. 3 Sarılık (Hepatit)


  4 tip sarılık bulunmaktadır. Ancak en çok görülen A ve B tipi sarılıktır. Hepatit A dediğimiz virüsü genellikle temiz olmayan besin gıdaları ve sudan alırlar. 

  Belirtileri (Hepatit A): Halsizlik, karın ağrısı, ateş, deride ve göz akında sarılık görülür. İdrar koyu renkte olur.

  Hasta iyi beslenmeli ve iyi istirahat etmelidir. Özel bir ilaç tedavisi yoktur.

 4. 4 Kızamık


  En çok kış sonu ve bahar başlangıcı gibi zamanlarda görülen hastalıktır. 6 aylık zaman dilimini doldurmuş olan çocuklarda daha çok belirir. Her yaşta görülebildiği gibi her çocukta da karşılaşılan bulaşıcı bir hastalıktır. 

  Belirtileri: İştahsızlık, nezle, halsizlik, yüksek ateş, öksürük ile kendini belli eder. Gözlerde kirpik dipleri çapaklanır, kızarma ve yaşarma görülür. Bunların yanı sıra asıl belirtisi ağız içerisinde kolpik olarak tanımlayacağımız lekelerin meydana gelmesidir. Bu lekelerin ardından vücutta gövde, bacaklarda, yüz ve boyun çevrelerinde yayılan deri döküntüleri meydana gelir.


 5. 5 Pamukçuk


  Bağışıklık sistemi hali hazırda zayıf olan bebeklerde ortaya çıkabilecek bir çeşit mantar enfeksiyonudur ve en çok ağızda görülür.

  Belirtileri: Ağız içerisi, yanak bölgelerinde, diş etleri üzerinde, damak üzeri ve çevresinde görülebilen beyazımsı lekeler, genellikle bu lekeler acı verici ve ağrılıdır. Bu ağrıdan dolayı bebek yemeğe karşı istemsizdir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.