Bebeklerde Oluşan 5 Hastalık ve Nedenleri


Yeni anne baba olmuş çiftlerin yaşadıkları sorunların başında, bebeklerinin sürekli olarak hastalanması gelmekte. Büyükleri etkilemeyen şeyler bebekleri etkiliyor ve onların ciddi anlamda hastalanmasına neden olabiliyor. Özellikle de yeni doğan bebekler kendi ısılarını düzenlemek ile ilgili problemler yaşadığı için sıklıkla üşütme gibi sorunlar baş gösterebilmektedir. Bu duruma en çok sıcak soğuk farklı yüksek veya ani değişen yerlerde bebeklerin maruz kalması neden olabiliyor.

 1. 1 Bebeklerde Reflü Neden Olur?


  Sindirim borusunun yeterli şekilde çalışmaması sonrasında bebeklerde reflü meydana gelmektedir. Sıklıkla ortaya çıkan öksürük, hırıltı ve kusma, aşırı gaz, bebeğin çok zor yemek yemesi ya da yemek yemeyi reddetmesi reflünün belirtileri arasında yer alabilmektedir. Genel olarak bebeklerde bu rahatsızlığın teşhisi doktor tarafından oldukça kolay bir şekilde yerine getirilebilir. Ancak bazı durumlarda test yapıldığı da görülmektedir. Endoskopi, baryum yutkunması, PH sondası, mide boşaltım testi; bebeklerde reflü tanısı için gerekli olan testler arasında yer almaktadır. Hangi testin yapılacağına doktor karar verir. Bebekte reflü olduğu kesinleştiği zaman ise doktor tarafından verilecek olan tavsiyelere uyulması gerekmektedir. Böylece reflü sonrasında ortaya çıkan şikayetler azalabilecektir.

 2. 2 Bebeklerde Pamukçuk Neden Olur?


  Bebeğin ağzında oluşan beyaz tabaka, pamukçuk olarak adlandırılır. Pamukçuk, albikas adı verilmiş bir mantardan dolayı ortaya çıkan bir ağız içi enfeksiyondur. Normal doğumun ardından albinas bebeğin solunum yolu ve sindirim sistemine geçiş yapar. Genel olarak en erken 7 ila 10. gün arasında ortaya çıkar. Bu hastalık prematüre bebeklerde çok daha sık görülür. Eğer ki bebeğin vücut direncinde sorunlar varsa, mantar kana karışabilir ve akciğer enfeksiyonları gibi ağır enfeksiyonların meydana gelmesine neden olabilir. Genel olarak bebeğin ağız içinde, yanaklarında, damağında görülen beyaz lezyonlar şeklinde kendini gösterir. Hafif ateş, emme güçlüğü de bu belirtilere eşlik edebilir. Pamukçuk oluştuğu zaman anne yalnızca bebeğe değil kendine de dikkat etmeli ve doktorun önermiş olduğu tavsiyeleri eksiksiz yerine getirmelidir.

 3. 3 Bebeklerde Solunum Yetmezliği Neden Olur?


  Doğum sonrasındaki ilk bir ay oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü bu dönemde bebekler farklı hastalıklar ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Bunların başlarında ise solunum yetmezliği gibi sorunlar geliyor. Solunum yetmezliği genel olarak sezaryen ile doğum yapan bebeklerde görülebilmektedir. Bununla birlikte enfeksiyonlar, doğuştan var olan hastalıklar, akciğer hastalıkları gibi hastalıklar da bebeklerde solunum yetmezliğine neden olmaktadır. Böylesi durumlarda bebekte meydana gelen solunum yetmezliğinin nedenlerine göre tedavi edilir.

 4. 4 Bebekler Neden Kabız Olur?


  Bebekler normal düzeninin dışında birkaç gün dışkısını yapmadıysa, yoğun ve sert, kimi zaman çakıl taşı gibi dışkılıyor ve bu esnada acı çekiyor ve dışkısında kanlı izler görülüyorsa; bebek kabız olmuş demektir. Kabızlığın maksimum 3 günden fazla sürmesi durumunda mutlaka doktora görünmek gerekmektedir. Anne sütü ile beslenen bebekte kabızlık görülüyorsa, annenin kabızlığı önleyecek besinler tüketmesi gerekir. Çünkü anne sütünden geçen şeyler bebeğin sindirim sisteminde sorunların oluşmasına neden olabilir. Kabızlığın oluşmasındaki tek neden beslenme alışkanlıkları değildir. Bununla birlikte ek besinlere geçiş evresinde, diş çıkarma esnasında da bebekte kabız görülebilmektedir. Bu dönemde eğer ki yalnızca anne sütü kullanmıyorsa mümkün olduğu kadar lifli gıdalar verilmeye özen gösterilmelidir. Sulandırılmış meyve suları ve öğünlerin arasında ılık su içirmek, bebekteki kabızlığı yumuşatabilecektir. Tabi bunları doktora danışarak bebeğe vermeniz gerekmektedir.

 5. 5 Bebeklerde Fizyolojik Sarılık Neden Olur?


  Fizyolojik sarılık, hemen hemen tüm yenidoğan bebeklerde görülebilmektedir. Anne ile bebeğin arasındaki kan grubu ya da RH uyumsuzluğu olmadan tüm bebeklerde bu rahatsızlık ortaya çıkabilir. Bebeğin karaciğerinde bulunan bilirübin isimli maddenin bağırsaktan atılma dönemi ile alakalı olan bu durum genellikle geçicidir. Ancak bu dönemde bebek takip edilmeli, sararmaya başladığında ve sürekli uyumaya çalıştığında vakit kaybetmeden doktora göstürülmelidir. Bebek doğmadan önce sarılık yapan maddenin düzeyi yüksek olsa da anne bebek arasında bulunan plasenta kanalı bunu temizler ve bebeğe zarar vermez. Doğum sonrasında ilk 24 saat bebekteki fizyolojik sarılık yükselir, 4. gün sonrasında ise normal değerlere inmeye başlayabilir. Eğer bebek kanındaki bilirübin maddesi çok yüksekse doktor tarafından gerekli müdahaleler yapılır. Genelde böylesi durumlarda fototerapi denilen bir yöntem uygulanabilmektedir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.