Bebeklerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Yapılmalıdır?


Tuvalet eğitimi önemli ve gerektiği zamanda doğru bir şekilde bu eğitimin verilmesi gereklidir. Ancak her birinde aynı eğilim görülecek diye de bir kaide yoktur. Her anne ve babanın kendine özgü bir eğitim süreci bulunur. Ortak bir eğitim prosedürü yoktur. Ancak bu konuda ne yapacağınızı bilmiyorsanız ve kafanızda bir fikir oluşmasını istiyorsanız, aşağıda yer alan bazı ip uçlarını takip edebilirsiniz.

 1. 1 Diğer Annelerin Hikayelerine Aldanmayın


  Bazı anneler kendi bebeğini övmek için türlü hikayeler anlatırlar. 6 aylık bir bebeğin o kadar da olmaz bu kadar sürede tuvalet eğitimi almış olması imkansız diyebileceğiniz hikayelerdir. Ama bunlara kanmayın ve sakin olun. Bırakın o onunla övünsün siz kendi yolunuza bakın. Eğer tıkanıyorsanız havasına hava katmayın araştırın ve yeni yollar deneyin.

 2. 2 Sabit Bir Tuvalet Kullanmasını Öğretin


  Her bebek ve çocuklar, ebeveynlerinin öğretileri dışında taklit ederek te öğrenme sürecini hızlandırırlar. Onlar için hayat bir oyundan ibaret olsa da bazen bazı alışkanlıkları oyunun dışında görmesini sağlamalısınız. Tuvalet eğitiminde de gerekirse siz örnek olmalı ve çocuğunuzun da sizi taklit etmesine izin vermelisiniz.

 3. 3 Bebeğinizin Hazır Olmasına Dikkat Edin ve Gerekirse Farklı Rüşvetler Deneyin


  Her bebek aynı zaman dilimlerinde bir şeyleri öğrenecek diye bir kaide yoktur. Tuvalet eğitiminde neyin ne olduğunu öğrenmesi bilmesi hatta bunu ifade etmesi ile yapacağı anlamına gelmez. Çoğumuz nasıl bazı şeyleri bildiğimiz halde yapmıyorsak çocuk için de aynı durum söz konusudur. Bunu onu daha iyi anlayabilecek noktaya gelene kadar zorlamadan ve anlatarak yapmak gerekir. Bu durumda da çocuğunuzu iyi tanımanız gerekir eğitim sonunda onun yüzünü güldürecek hediyelerin ne olduğunu bilmeli ve onu heveslendirecek sonuçlarla onu karşılamanız hoş olacaktır.

 4. 4 Evde Çıplak Dolaşmasın İzin Verin ve Endişelenmeyi Bırakın


  Başlarda alışkın olmadığı için kat kat giyimlerde çocuğunuz rahatsız olabilir. Başlarda onu serbest bırakmayı deneyin. Belli zaman aralıklarıyla ona tuvaleti  olup olmadığını sorun. Eğer evin herhangi bir köşesine bunu yaptığını görürseniz hemen tuvalete götürün. Ayrıca başa gelen her kazada sinir olmayı ve söylenmeyi bırakın. Çocuk üzerinde endişe ve baskı yaratmayın.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.