Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır ?


Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır ?


Taşı, toprağı altın olan güzel ülkemizde askerlik vazifesi önemli bir husustur ve kısa dönem askerlik süresi 6 ay, uzun dönem askerlik süresi ise 12 aydan ibarettir. Bedelli askerlik başvurusu yapan bireyler işlerinden olmamak için, ailelerinden ayrı yaşamamak veya çeşitli nedenlerle birlikte bedelli askerlik uygulamasından yararlanmaktadır. Bedelli askerlik ise, dövizle yani para karşılığında askerlik hizmetlerini yapmış sayılırlar. Türkiye de devlet tarafından alınan karara göre gündemde konu olan bedelli askerlik olayı hakkında belli şartlar belirlenmiştir. Bu şartlar erkek bireyin 25 yaşında olması gerekmektedir. Aynı zamanda bedelli askerliğe başvuru yapmak için 15.000 TL devlete ücret ödemeleri gerekmektedir.

Bedelli-Askerlik-Başvuru-Sayfası
Bedelli-Askerlik-Başvuru-Sayfası

Bu şartları sağlayan erkek bireyler e-devlet sistemi üzerinden giriş yaparak başvuru işlemini gerçekleştirebilirler. Başvuru yaptıktan sonra devlet tarafından belirlenen hesap numarasına belirlenen ücreti yatırılmalıdır.  Bankadan alacağınız ödeme belgesini ve dekontu uygun olan ve yetkili birimlere iletmeniz gerekmektedir. Bütün işlemler tamamlandıktan sonra adaylar 21 gün askerlik hizmetine çağrılmaktadır. Bedelli askerlik yapacak kişilerin 21 gün askerlik hizmetini nerede yapacaklarını e- devlet sistemi üzerinden öğreneceklerdir. Bu süre içerisinde bedelli askerlik yapacak olan kişilere eğitim verilmektedir. 1 milyon 320 bin gencin bedelli askerlik kapsamında olduğu bilinmektedir.

bedelli askerlik haberleri

Bedelli askerlik şartları nelerdir?

Türkiye’de 30 yıl içerisinde 5 defaya mahsus bedelli askerlik şartı uygulanmıştır. En son uygulanan bedelli askerlik şartı 2018 yılında çıkartılmıştır.Askerlik çağına gelmiş henüz askerlik şartını tamamlamamış olan erkekler için devlet tarafından bedelli askerlik çıkartılmıştır. Bedelli askerliğe bazı şartlar konulmuştur. Bu şartlara uygun olan erkekler askerlik yapmadan devlete belirli bir miktar ücret ödeyerek askerlik hizmetini yerini getirmiş olacaktır. Bedelli askerliğe kabul edilen kişiler 25 gün askerlik görevi yapması gerekmektedir. Bu 25 günlük süre zarfında bedelli askerlere askerlik eğitimi verilmektedir. 2018 Yılında çıkartılan bedelli askerlik şartı 25 yaş sınırı bulunmaktadır. 25 yaşından küçük erkek bireyler bedelli askerliğe başvuru yapamazlar. Diğer bir şart ise bedelli askerliğe başvuru yapacak adayların 15.000 TL devlete para yatırmaları gerekmektedir.Bu para karşılığında maddi olan gelir hiçbir şekilde bireysel olarak kullanılmaktadır ve devlet ve millet adına kullanılmaktadır. Bedelli askerlik başvurularından elde edilecek gelir ise bütçeye değil savunma hizmetlerine harcanacak. Bedeli ödeyen bireyler, silah altına alınmayacaklardır, bu bireyler askerlikten muaf tutulmaktadır.Bedelli askerlik için gerekli şartlar ve olanaklar sağlandığı andan itibaren tüm işlemleri gerçekleştirdiğiniz takdirde askerlik vazifesini yapmış sayılmakta olursunuz.

bedelli askerlik basvuru sartlari

Bedelli askerlik için bankadan kredi çekecek olan bireyler için ise devamlılığı olan bir gelir dokümanı bulundurması gerekmektedir. Daha önce aldığı herhangi bir kredi var ise borçlarının düzenli yatırılıp yatırılmadığı da kontrol edilmektedir. Ayrıca 6 aylık bir sigorta girişinizin bulunması da kredi almanızı etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Bedelli askerlikten faydalan bireyler içi 218 de çıkan yeni yasa sürekli gündem konusudur.

 

 

 Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
1
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.