Bedelli Askerlik İçin Bavulunuza neler Almalısınız?


Bedelli Askerlik İçin Bavulunuza neler Almalısınız? Bedelli Askerlik  Hazırlığı nasıl yapılmalı?


Türkiye de devlet tarafından alınan karara göre gündemde konu olan bedelli askerlik olayı hakkında belli şartlar belirlenmiştir. Ülkemizde kısa dönem askerlik 6 ay, uzun dönem askerlik süresi ise 12 aydır. Bireyler işlerinden olmamak, ailelerinden ayrı kalmamak veya çeşitli nedenlerden dolayı bedelli askerlik uygulamasından yararlanmaktadır. Bedelli askerlik ise, dövizle yani para karşılığında askerlik hizmetlerini yapmış sayılırlar. Bu şartlar erkek bireyin 25 yaşında olması gerekmektedir. Aynı zamanda bedelli askerliğe başvuru yapmak için 15.000 TL devlete ücret ödemeleri gerekmektedir. Bu şartları sağlayan erkek bireyler e-devlet sistemi üzerinden giriş yaparak bedelli askerlik başvurusu işlemini gerçekleştirebilirler. Başvuru yaptıktan sonra devlet tarafından belirlenen hesap numarasına belirlenen ücreti yatırılmalıdır. Bütün işlemler tamamlandıktan sonra adaylar 21 gün askerlik hizmetine çağrılmaktadır. Bedelli askerlik yapacak kişilerin 21 gün askerlik hizmetini nerede yapacaklarını e- devlet sistemi üzerinden öğreneceklerdir. Bu süre içerisinde bedelli askerlik yapacak olan kişilere eğitim verilmektedir. 1 milyon 320 bin gencin bedelli askerlik kapsamında olduğu bilinmektedir.

bedelli askerlik icin bavul hazirligi 1

Peki Bu 21 Gün İçin Yanımızda Neler Götürmeliyiz?

21 gün sürecek askerlik süresinde bedelli askerlerin yanlarında pek fazla eşya götürmelerine gerek yoktur. Bedelli askerlik yapacak kişilerin tüm ihtiyaçları devlet  tarafından karşılanmaktadır. Pijama, Çorap, Atlet, İç çamaşırı, Spor ayakkabı, Diş macunu, Diş fırçacı gibi araç gereçler askeriye tarafından karşılanmaktadır. Ama siz yine de yanınıza fazladan iç çamaşır , gece için kapri tarzı alt , tırnak makası , ve kullandığınız özel eşyalar var ise onları alın. Yanınızda fazla miktarda nakit para da götürmeyiniz. Sadece yanlarında askeriyede kullanılan bir banka kartı götürerek kantinde kullanabilirler.  Bedelli askerler 21 günlük eğitime gitmeden önce saçlarını ve sakallarını kestirmek zorundalar.

bedelli askerlik icin bavul hazirligi 1

Bedelli Askerlik Nedir, Şartları Nelerdir?

Türkiye de her erkek bireyin yapması zorunlu olan askerlik şartı koyulmuştur. Türkiye vatandaşı olan erkek bireylerin askerlik çağına geldiği zaman eğer okul ile ilişkisi bulunmuyor ise askerlik şubesine giderek askere gitmek için başvuru yaparlar. Aksi taktirde asker kaçağı olarak belirlenir. Askere gitmesi için Belirli şartlardan ve muayeneden olumlu sonuç alındığı zaman belirli celp dönemlerinde askerlik yerleri belli olur ve ilk 1 ay acemi birliğine giderler. Daha sonra acemi birliğinin bitmesine 1 hafta kala usta birliği belli olur. Daha sonra askerler acemi birliğinden dağıtım iznine gelerek 1 hafta içerisinde usta birliğine teslim olurlar 4 yıllık lisans eğitimi tamamlayan erkekler 6 ay askerlik yaparken eğitimini tamamlamayanlar 12 ay askerlik görevini yapmaktadır.12 ay boyunca bu kişilere maaş bağlanır. Son dönemlerde Türkiye de devlet tarafından alınan kararla belirli bir zamanda bedelli askerlik çıkartılmıştır.

 

bedelli askerlik hazırlığı

Devlet tarafından belirlenen şartları sağlayan erkek bireyler belirlenen ücret ödeyerek 25 gün askere çağrılmaktadırlar. 25 gün boyunca bedelli askerlere hızlandırılmış askeri eğitim verilmektedir. Bedelli askerlik yapan kişilerin 25 günlük askerlik hizmetini nerede yapacakları sistem tarafından belirlenerek kişilere bildirilir. Bedelli askerlik için belirlenen şartlar yaş sınırı 25, ücreti ise 15.000 TL olarak açıklanmıştır. Bu şartları sağlayan erkek bireyler bedelli askerliğe e-devlet sistemi üzerinden başvuru yaparlar. Başvuruları onaylanan erkek bireyler devlet tarafından belirlenen hesap numarasına 15.000 TL ücreti yatırırlar.

 

 Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.