Bedelli Askerlik Yapacaklar Nerelerde Görev Alacak?


Bedelli Askerlik Yapacaklar Nerelerde Görev Alacak?

Bedelli askerlik zorunlu askerliğe alternatif olarak öne sürülen süre kısalması karşılığında nakit bedel ödenmesi ile aktif olan uygulamaya verilmiş olan isimdir. Bedelli askerlik ile ordunun ve milletin masrafları karşılanmaktadır. Çalışmakta olan, okumakta olan, yurt dışında ikamet etmekte olan bireylerin işlerini kaybetmemeleri için çıkarılan bir uygulamadır. Anayasa mahkemesi bedelli askerliğin eşitliğe engel olmadığı durumunu da onaylamıştır. Ülkemizde 4 yıllık üniversite bitiren erkek bireyler kısa dönem ya da

bedelli askerlik hazırlığı

bedelli askerlik imkanlarından yararlanabilmektedir. Kısa dönemin süresi 6 aydır ve uzun dönem süresi 12 ay olarak kayıtlara geçmektedir. Ülkemiz ’de 30 yıl içinde en fazla 5 kez bedelli askerlik uygulaması yapılmıştır. En son uygulanan bedelli askerlik şartı ise 2008 yılında onaylanmıştır. Askerlik yaşına gelmiş ama hiçbir şekilde askerlik işlemini gerçekleştirmemiş bireyler için devlet kapsamında bu uygulama çıkarılmıştır. Bedelli askerliğe bazı şartlar konulmuştur. Bu şartlara uygun olan erkekler askerlik yapmadan devlete belirli bir miktar ücret ödeyerek askerlik hizmetini yerini getirmiş olacaklardır.

bedelli askerlik kredi kampanya

Peki Bedelli Askerlik Yapanlar İstedikleri Yerlerde Askerlik Yapabilecek mi?

Görev yerleri ile alakalı düzenlemeye ilişkin Milli Savunma Bakanlığının planlama yapacağını, bunun da tek bir parametreye göre değil Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) mevcut kapasitesi ve ihtiyacına göre belirleneceğini ilgili makamlarca belirtilmiştir. Yani görev yerleri TSK tarafından belirlenecektir. Yeni çıkan uygulama ile Bedelli askerliğe kabul edilen bireyler 21 gün askerlik görevini yapması gerekmektedir.  25 günlük süre zamanında bedelli askerlere askerlik eğitimi ve asker malzemeleri verilmektedir. 2018 Yılında çıkartılan bedelli askerlik şartı 25 yaş sınırı ile kapsamaktadır.25 yaşından küçük erkek adaylar bedelli askerliğe başvuru yapamamaktadırlar ve bu uygulamadan yararlanamamaktadırlar. Başka bir şart ise bedelli askerliğe başvuru yapacak olan bireylerin 15.000 TL devlete ödenek yatırmaları gerekmektedir. Yeni uygulama kapsamında ödenecek olan paralar ve ücretler, Savunma Sanayii Destekleme Fonu adına Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankasında açılacak olan hesaplara yatırılacaktır. Bedelli askerlik için başvuran adaylar, bedeli peşin olarak ödemek mecburiyetindedirler. Ayrıca belirtilecek hususlardan bir tanesi bedelli askerlikten alınacak olan gelirler devlet ve millet kapsamında kullanılacaktır.

 

bedelli askerlik kredi kampanya 3

21 Gün Bedelli Askerlik Yaparken Bir şey Götürmeye Gerek Var Mı?

Bedelli askerliğin başvuru şartlarını sağlayan ve başvurusu kabul edilen bireylerin Bütün işlemler tamamlandıktan sonra 21 gün askerlik hizmetine çağırılmaktadır. Bedelli askerlik yapacak kişilerin 21 gün askerlik hizmetini nerede yapacaklarını e- devlet sistemi üzerinden öğreneceklerdir. Bu süre içerisinde bedelli askerlik yapacak olan kişilere eğitim verilmektedir. 1 milyon 320 bin gencin bedelli askerlik kapsamında olduğu bilinmektedir. 21 gün sürecek askerlik süresinde bedelli askerlerin yanlarında pek fazla eşya götürmelerine gerek yoktur. Bütün ihtiyaçlar askeriye tarafından karşılanmaktadır. Gecelik, Çorap, Atlet, İç çamaşırı, Spor ayakkabı, Diş macunu, Diş fırçacı gibi araç gereçler askeriye tarafından karşılanmaktadır. Sadece yanlarında askeriyede kullanılan bir banka kartı götürerek kantinde kullanabilirler.  Bedelli askerler 21 günlük eğitime gitmeden önce saçlarını ve sakallarını kestirmek zorundalar. Bu süre içerisinde bedelli askerler erler gibi eğitim almaktadırlar.  Bedelli askerler 21 günlük eğitim sonrası teskerelerini alabilirler.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.