Bedelli Askerlikte Son Durum Nedir?

Son zamanlarda tüm haberlerin gündemi olan bedelli askerlik konusu neredeyse yüz binlerce  genç tarafından heyecanla beklenmekteydi. Peki nedir bu bedelli askerlik olayı? Şartları nelerdir? Başvurusu nasıl yapılır ? Kimler kapsam içi kimler kapsam dışı?Son zamanlarda tüm haberlerin gündemi olan bedelli askerlik konusu neredeyse yüz binlerce  genç tarafından heyecanla beklenmekteydi. Peki nedir bu bedelli askerlik olayı? Şartları nelerdir? Başvurusu nasıl yapılır ? Kimler kapsam içi kimler kapsam dışı?

bedelli askerlik nasil yapilir

Tüm Ayrıntıları ile Bedelli Askerlik Konusu

1- Yaş ile İlgili Şart :

Gündeme gelen yaş sorunu üzerinde 31 Aralık 1993 tarihi için yeni düzenleme yapıldı. Buna göre bedelli askerlik düzenlemesinden 1 Ocak 1994’te doğanlar da yararlanacak.

bedelli askerlik nedir

2-Yaklaşık kaç kişi Bedelli Askerlik için bekliyor?

Sayılar, 15 bin lira tutarı karşılığında 21 gün süreyle yapılması hesaplanan bedelli askerlikten 1 milyon 350 bin yaklaşık rakamın sayısal değeri karşılığında kişinin yararlanabileceğini ortaya koyuyor. Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen torba yasa teklifinin bedelli askerlikle ilgili maddeleri kabul edildi. Onaylanan maddeler ile birlikte yurt dışında ikamet eden bireylerin ücretlerinde değişiklik meydana gelmiştir. Bedelli askerlikten yararlanmak isteyen kişiler, yurt dışında süresiz oturma iznine sahip veya çalışma iznine sahip olan işçi, işveren sıfatı ile veya bir mesleği icra eden ya da sanatı icra ederek, yurt içinde geçirilen zamanlar hariç olmak üzere, toplamda en az 3 yıl süre ile fiilen yabancı ülkelerde bulunmak şartı ile, bağlı bulundukları Türk konsoloslukları aracılığı ile askerlik şubelerine başvuracaklardır.

 

bedelli askerlikte son durum

ŞU ANA KADAR KAÇ KİŞİ BEDELLİ ASKERLİK YAPTI VE ŞARTLAR NEDİR?

Geçmişten günümüze kadar ülkemizde 5 defa bedelli askerlik yasası çıkarılmıştır. İlk olarak 1987 yılında çıkarılan yasa ile, ardından 1992’de uygulanan bedelli yasası peşinden 1999’da Marmara depremi sonrası çıkarılmıştır. Son olarak 2014’te bedelli askerlik yasası çıkarılmıştır. O tarihte 27 yaşını doldurmuş olan bireyler, 18 bin lira karşılığında askerlik yapmış sayılmaktaydılar. Askerlik çağına gelmiş ve henüz askerlik şartını tamamlamamış olan erkek bireyler için devlet tarafından bedelli askerlik çıkartılmıştır. Bedelli askerliğe bazı şartlar konulmuştur. Bu şartlara uygun olan erkekler askerlik yapmadan devlete belirli bir miktar ücret ödeyerek askerlik hizmetini yerini getirmiş olacaktırlar. Bedelli askerliğe kabul edilen bireylerin 25 gün askerlik görevi yapması gerekmektedir. Bu 21 günlük süre zarfında bedelli askerlere askerlik eğitimi verilmektedir ve asker eşyaları verilmektedir.

bedelli askerlik şartları

2018 Yılı için çıkan Bedelli Askerlik Şartlarının Eskilerine Göre Farkları Nelerdir?

2018 Yılında çıkartılmış olan bedelli askerlik şartı 25 yaş sınırı bulunmaktadır. 25 yaşından küçük erkek bireyler bedelli askerliğe başvuru yapamamaktadırlar. Diğer bir koşul ise bedelli askerliğe başvuru yapacak olan bireylerin 15.000 TL devlete para yatırmaları gerekmektedir. Daha önceden bedelli kapsamından çıkarılan bireyler ile ilgili işlemler devam etmektedir. Bu uygulama neticesinde ortaya çıkan belli ücretler bedelli askerlik için ödenecek olan paralar ise, Savunma Sanayii Destekleme Fonu adına Halk Bankası, Ziraat Bankası, Vakıflar Bankasında açılacak olan hesaba yatırılacaktır. İlgili bankalara yatırılacak olan ödemeler sonucunda dekont alınmalıdır.Bedelli askerlik için başvuran adaylar, bedeli peşin olarak ödemekle yükümlüdürler. Bedelli askerlik başvurularından elde edilecek toplam tutar olan gelirler açıklamaya yönelik savunma hizmetlerine, devlet ve millete yönelik hizmet alanında yapılacak olan çalışmalara harcanacaktır. Bedeli ödeyen bireyler, silah altına alınmayacaktır ve askerlikten muaf tutulacaklardır. Bedelli askerliğe ilgi her geçen gün artmaktadır. Bedelli askerlik ile yükümlü olan bireyler gerekli işlemleri halledildikten sonra normal yaşantılarına devam ederek askerliklerini yapmış sayılmaktadırlar.

 Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.