Bel ve Boyun Ağrısının Nedenleri Nelerdir?


Bel ve Boyun Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Boyun ve bel ağrıları neyden kaynaklanır? Hangi hastalıklar bu duruma neden olur? Bu ağrılardan kurtulmak için nasıl önlemler alabiliriz? Hangi durumlarda daha dikkatli olmalı ve sağlığımızın bekçisi olmalıyız?

Yaşamımızı zora sokabilecek fiziksel durumlardan bir kaçı olan boyun ve bel ağrıları, genelde bizlerin yanlış hareket etmesinden ve sağlığımıza oldukça özen göstermememizden kaynaklanmaktadır. Yeteri kadar dikkat edilmediği takdirde oluşan bu ağrılar, hayatımızın her noktasında bizleri kısıtlamakta ve isyan edecek bir noktaya kadar gidebilmektedir.

Rüzgarlı Havalarda Dikkat

Özellikle soğuk ve sert rüzgar esen havalarda boyun ağrılarının en büyük tetikleyicisi ensemizdir. Her ne kadar sıkı giyiniyor olsak ta enseden alacağımız bir soğuk hava olduğu gibi baş ve boyun ağrılarına davetiye çıkartacaktır. Bu yüzden bu ağrılardan muzdarip iseniz atkı gibi koruyucu önlemler almanızda büyük fayda olacaktır.

Spor ve Egzersiz Yapanlar Dikkat

Bu işi alışkanlığa bağlayan biri dahi olsanız bir anlık yapabileceğiniz hatalar sizi bazen kısa vadeli bazen de uzun vadeli ağrılar çekmenize neden olabilir. Yanlış bir hareket ya da fazlaca kaldıracağınız bir ağırlık sizin incinmenize hatta sakat kalmanıza bile neden olabilecektir. Bu yüzden yeni başlıyorsanız bir uzman yardımıyla, işi zaten biliyorsanız da mutlaka kendinizi ısıtmadan sahaya atılmayın.

Ayakkabı Seçimine Dikkat

Sadece fiziksel davranışlar esnasında karşılaşacağınız problemlerde değil, bazen dışarıdan alacağınız bir darbe ile de bel ve boyun ağrıları çekebilirsiniz. Tabi bu durum sadece giyeceğiniz ayakkabılarla alakalı olmasa da bir etkendir.

Terliyseniz ya da Duştan Çıktıysanız Dikkat

Gerek yazın olsun gerek kışın fark etmez. Herhangi bir aktivite yaptığınızda ya da terlediğinizde enseniz de bu durumdan etkilenir. Ensesi terli olan bir kişi her durumda az ya da çok hasta olmaya meyillidir. Hele bir de bu durumda rüzgarlı ortamda kalırsanız ya da soğuk bir havada dışarıya çıkarsanız, yarım saat 1 saat içerisinde 1 haftalık planınızı iptal etmeye hazır olmanız gerekmektedir.

Aynı şekilde duştan çıktıktan sonra iyice kurulanmadan dışarıya çıkarsanız hasta olmak bir yana uzun süreli bel ve boyun ağrıları çekme ihtimaliniz vardır. Yazın yani sıcak havalarda da ıslak ten kısa ürede kuruyacak olsa da rüzgara tutulmanız sizin için bir talihsizlik olabilir.

Hastalıklara Karşı Dikkat

Bel fıtığı, boyun fıtığı ya da omurga problemi olan kişilerde de bu durumlara benzer ağrılar olabiliyor. Bu yüzden aklınızda bulunsun ve kronik bir ağrıya dönüşürse dış etkenler dışında bir de doktora görünmenizde fayda olacaktır.

Son Olarak Fiziksel Durumlar

Genellikle iş hayatımızda ve bilgisayar başında geçirdiğimiz süreler aynı zamanda boyun ve bel ağrılarını da tetikleyebiliyor. Eğik oturma, uzun süreli (yerinden kalkmadan) hareketsiz oturma gibi durumlar bir süre sonra kamburunuzun çıkmasının yanında bitmek bilmeyen çileli günlerin de habercisi olabiliyor.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
1
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
1
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
1
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
1
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.