Bilim Kurgu Filmlerinde Gördüğümüz Teknoloji Artık Hayatımızda


Bilim Kurgu Filmlerinde Gördüğümüz Teknoloji Artık Hayatımızda

Dünya üzerinde her geçen gün birbiri ardına sıralanan güvenlik problemlerine ilişkin yeni ve kalıcı olması düşünülen bir teknolojik gelişme hayata geçiriliyor. Artık hem hayatımızı kolaylaştıracak hem de yaşantımıza daha güvenli bir yol açacak gelişme geliyor.

Mikro Çip Devri Başlıyor

Dünyada son yıllarda oldukça yaygınlaşan ve pek çok insanın da oldukça çok tercih ettiği çipler artık günlük yaşantımızın bir parçası haline gelecek. Başta İsviçre olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde insanlar çiplerle tanışmaya başladı.

Florida’da bulunan teknoloji firmalarından bir tanesi, ABD hükümetine başvuruda bulunarak çiplerin pazarlanması için onay istedi. Havaalanları, nükleer santraller gibi önemli yerlerde güvenlik önlemlerinin yer yer yetersiz olmasından kaynaklı, bu yöntemin bir çözüm oluşturacağından ümitliler.

Çipler Nasıl Özellikler Taşıyor?

Çiplerin programlanabilme özellikleri bulunuyor. Çiplere uygun bir taşınabilir akıllı telefon yardımı ile programlanıp hazır hale getirilebiliyor. Hazır hale gelen mikroçip bir şırınga ya da benzer bir alet ile elin baş parmağı ile işaret parmağı arasındaki bölgeye yerleştiriliyor. Bu işlem bir doktor kontrolünde yapılıyor. İşlem gerçekleştikten sonra 2 hafta boyunca herhangi bir ters etki olup olmadığına ilişkin yine doktor kontrolünde kalıyorsunuz. Genellikle herhangi bir enfeksiyon hali gözlemlenmiyor.

Çiplerin Genel Amaçları

Bilindiği üzere dünyada her an birilerinin kimlik bilgilerini çalınması ya da kopyalanması ile karşı karşıya kalıyoruz. Bunun için öncelikle parmak izi teknolojisi gündeme gelmişti. Ardından yüz tanıma ile güvenliğin son noktaya çıkarılması hedeflenmişti. Bir noktaya kadar da etkili oldu. Ancak iş artık daha geniş protokollerde. Yani dünya çapında tek ve ortak bir merkez oluşturarak bunu başarmayı hedefliyorlar.

Araştırmalar ışığında dünyada mikroçip kullananların sayısı henüz 10 bin dolaylarında iken, toplamda 10 milyon nüfusu olan İsveç’te bunu kullananların sayısı 4 bin dolaylarında. Ve yine istatistiklere göre Almanya’da da 3 bin 500 kadar mikroçip taktıran kişi bulunuyor.

Çipin diğer bahsettiğimiz güvenlik önlemlerine nazaran daha global amaç sergilemesinin bir diğer kanıtı da, çiplere yerleştirilecek bir sistemin, dünyanın herhangi bir bölgesinden kişi ile ilgili tüm medikal bilgilerin tanımlanabilir olacağıdır. Tıbbi açı başta olmak üzere pek çok noktada faydalı getiriler olacağı görüşünde pek çok kişi bulunuyor. Ancak bu durumun bir de öteki yüzü bulunuyor.

Senaryolar Çip Teknolojisinin Faydadan Çok Zarar Getireceği Yönünde

Evet aslında baktığımızda her teknolojik ürünün faydası olduğu kadar zararı da bulunuyor. Dünyada bazı kesim bu teknolojik gelişmenin etik olmayacağı kanaatinde.

Nedenini soracak olursanız, geçtiğimiz aylarda uzak doğuda DNA’sı değiştirilmiş bebek dünyaya gelmişti. Bu durum da etik olarak çok aksi yorumlar aldı. Evet belki bir şeyleri iyileştirmek ve bazı hastalıkları önceden fark edebilmek belki de ileride ölümsüzlüğün formülünü aralayacak olsa da, insanların kişisel bilgilerinin tek bir merkez ile kontrol edilmesinin ne gibi facialara yol açabileceğini de unutmamak gerekir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
1
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.