Borç Kapatma Planı Nasıl Olmalıdır?


Borç Kapatma Planı Nasıl Olmalıdır?

Borçlarınızdan nasıl kurtulursunuz? Kolay Borç Kapatma için neler yapmalısınız? Planlı iş yaparak nasıl borçlar kapatılır? Borçlarınızdan korkmayın, bırakın onlar sizden korksun.

Geçmişte gerek ihtiyaçtan gerek ise tatil planlarınızı yaparken gereksiz bir şekilde borçlandınız. Nasıl olsa bir şekilde öderim dediğiniz borçlar, gün geldi çattı ki ödenmeyecek bir hale geldi. Bunun nedeni ne peki? Çünkü siz borçlarınızı sabit giderleriniz çerçevesinde ödeyeceğinizi düşündünüz. Peki eğer ki giderleriniz artıyorsa? Şimdi ne yapacaksınız?

Borçlarınızdan Korkmayın, Bırakın Onlar Sizden Korksun

Bu başlığı atmak, pek çok kişi tarafından kolay karşılanmayacaktır. Ancak bu bir nebze sizin motivasyonunu artıracaktır. Birazdan aşağıda sayacağımız maddeler aslında bu başlığın vizyon haline dönüşmüş şekli olacaktır. Tek yapmanız gereken biraz inanmak olacaktır.

Borç Kapatmak İçin Önce Verileri Toplayın

Verilerden kastımız ne olabilir? Öncelikle sınırları belirleyin.

Ana Sebep: Borç dediğimiz olay tek bir sebepten meydana gelmez evet, ancak neden sürekli borçlandığınızı kesin bir dille kendinize ifade etmeniz gerekmektedir.

Listeleyin: Eğer tüm borçlarınızı listelerseniz her zaman gözünüzün önünde durur ve daha sonrasında ‘’buraya da borcum vardı unutmuşum. Nasıl ödenecek bunlar’’ gibi kendinizi strese sokacak durumlardan kaçınabilirsiniz.

Nelere Sahibim: Borç listesini bitirdikten sonra varlık listenizi oluşturun. Böylece duruma daha da hakim olabilirsiniz.

Referansınız Olsun: Referans derken? Borçlarınız var. Ama tabi bunun da ödeme tarihleri var. Hesap yapıyorsunuz ve işin içinden çıkamıyorsunuz. Bir söz kefili olarak düşünün. Alacaklılara giderek bu şekilde durumu ifade edebilir, erteleme ya da farklı alternatiflere sahip olun.

Motivasyon Önemli: Başlığı boşuna yazmadım. Tabi sadece inanmakla da yetinmeyin. Büyük bir borcu ilk seferde ödemek yerine daha ufaklardan birkaç tane ödemeye yanaşın. En azından miktar değil sayı azalır.

Alacaklılardan Kaçmayın: Borç ödeme kanununda en büyük husus güvendir. Asla ve asla karşınızdakine kendinizi güvensiz hissettirmeyin. Yalan söylemeyin ya da borçlarınızdan kaçmayın. Çıkın karşısına durumu anlatın ve biraz daha süre isteyin. Ya da kısa kısa ödeme yapın. Her zaman iletişim halinde bulunun.

Gerekiyorsa Yapılandırın: Borcunuz kişilere değil de bankaya ise, ödeme günleriniz uyuşmuyorsa g,d,n konuşun ve tekrardan yapılandırmaya alın.

Ticaret Adamı Gibi Kararlar Almayı Öğrenin: Yukarıda yazılan listelerde ‘’Nelere Sahibim’’ kısmında yer alan varlıklarınız, işin içinden çıkamadığınız durumlarda elden çıkartılabilir. Bu listede acil bir durumda elden hangilerini çıkarabileceğinizi işaretleyin. Böylece kendinizi baştan hazırlamış ve sonrasında ikileme düşmemiş olursunuz. Bunun yanında ayrıca neden ticaret adamı gibi düşünmeliyiz? Masraflarınızı kısarken örneğin oturduğunuz ev 3+1 150 metrekare bir ev ise daha küçük bir eve taşının. Yeni taşındığınız ev kira olabilir ama ötekinden daha ucuz olmalıdır. Böylece eski oturduğunuz evi kiraya verirken buradan da ek bir kazanç elde edebilirsiniz.

Ah Şu Baş Belası Kredi Kartları: Mümkün olduğunca kullanmamaya gayret edin. Ama kullanmak zorundaysanız da faizlerine dikkat edin. Ayrıca taksit ödeme günlerini ayarlayın ve 1-2 gün sorun olmaz demeyin. Bunun yanında kredinin çözeceği sorunlar bir kenara, başınıza problem çıkartabilecek kısımlarını da iyi hesaplayın.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.