BTS Grubu Nasıl Doğdu?


BTS Grubu Nasıl Doğdu?

BTS grubu bilindiği üzere Güney Kore çıkışlı bir müzik grubudur. K-POP adıyla geçen bu grup adını 2013 yılının 12 Haziranında kendisi resmi olarak hayranlarına tanıtmayı başarmıştır. Daha sonralarında birbiri ardına etkili çıkışlar yakalayan BTS grubu, bugün Güney Kore yani K-Pop olarak  dünya çapında oldukça tanınan bir grup halini almıştır.

Çevremizde görebileceğimiz çoğu müzik grubu kendisini resmi olarak tanıtmadan önce belli video paylaşma sitelerinde coverlarla kendilerine bir fan kitlesi oluşturmaktadır. BTS grubu da aynı şekli ile ilk coverlar ve blog sayfaları ile fan kitlesi oluşturmuşlardır. İlk adımları bu şekilde attıktan sonra 26 Mayıs’ta ilk teaserlarını yayınlamışlardır. Ardından ‘’2cool 4skoll’’ adındaki albümlerinin ‘’ Artık Dream ‘’ ismine sahip çıkış şarkılarını yayınladıklarında artık resmi olarak çıkışlarını yapmış oldular.

BTS Grubunun İlk Zamanları

BTS grubunun asıl tarihçesi 2010 yıllarına dayanmaktadır. O yıllarda yapılan Hit-it seçmeleri Bangtan’ın doğuşunu da tetiklemiştir. Big Hit Entertainment hip-hop tarzı erkek grubu seçmelerinde daha çok liseli rapçiler üzerinde durmuştur. Rap Monster yani RM ile Suga bu seçmeler sayesinde gruba dahil olmuştur. Lise akımının o zamanlar bu müzik tarzının üzerine yoğunlaşmaları, grubun bir anda patlaması adına büyük bir sebep olmuştur. Tabi üyelerinin müzik dışında sevecenlikleri, aktiflikleri ve sosyal medyayı iyi kullanmalarının da etkisi büyüktür. 2013 yılından öncelerinde ‘’ Canavar’ın Rap Canavarı ‘’ Zico ile olan bir performansını yayınladı. Sonrasında Suga ve J-Hope’n yer aldığı bir video daha yayına girdi. Son vuruş olarak Big Hit, Jimin ve V’yi tanıttı. Ardından da Jungkook’un Süperstar K yarışmacısı olduğunu açıklayarak grubun gelişmesine fayda sağladı.

BTS Grubunun Üyeleri

BTS grubu, toplamda 7 üyeden oluşmaktadır. Bu üyeler, RAP MONSTER (Kim Namjoon), SUGA (Min Yoongi), J-HOPE (Jung Hoseok), JIN (Kim Seokjin), V (Kim Taehyung), JUNGKOOK (Jeon Jungkook) ve JIMIN (Park Jimin)’dir. Bu 7 kişi sadece şarkı performansları ile değil aynı zamanda hayran kitlesine karşı oldukça sevimli ve sempatik duruşları ile de oldukça popüler olmuşlardır. İlk albümlerini yayınladıktan sonra kısa bir zaman içerisinde O!RUL8,2? Adında 10 şarkı içeren mini bir albümü daha piyasaya çıkartmışlardır. Bu aşamadan sonra 2013 yılında Tayland, Japonya ve Çin’de promosyonlara katılarak yılı sonlandırmışlardır. Tabi bu süre zarfı içerisinde grup üyelerinden biri olan SUGA, apandis ameliyatı geçirmesinden dolayı bu promosyonlara katılamamıştır.

BTS, JYP Etertainment şirketinin bir yan kuruluşu olan Big Hit Etertainment tarafından oluşturulmuştur. Grup hip-hop tarzında müzikler sunarak kısa zamanda zirveye oturma şansını elde etmiştir. BTS grubunun açılımı Bangtan Boys olarak bilinmektedir. Türkçe olarak tanımlandığında ise ‘’ kurşun geçirmez izciler ‘’ anlamını taşımaktadır. Bir de grubun resmi bir fandomu vardır. İsmi A.R.M.Y olarak geçer ve açılımında ‘’ Gençlik için tapılası sevimli temsilci ‘’ anlamını taşır. Bu fandom içerisinde başta BTS grubunun üyelerine dair pek çok detaylı bilgiye sahip olabileceksiniz.

Grup turlara 2015 yılında adımlarını attığında ‘’Wake Up’’ yani gözlerinizi açın isimli turuyla ilk kez Japonya’yı turlamış oldu. Tokyo, Fukuoka, Nagoya ve Osaka’da 25 bin hayranına performans sergilediler. Mart 28 olduğunda BTS grubu ikinci solo konserlerini Kore’de vermiş oldu. Grup bu turlarını devam ettirdi ve Malezya, Latin Amerika, Avusturalya, Birleşik devletlerin ardından Hong Kong’ta bitirdi. Son olarak Haziran 23’te 16 saati geçmeyen bir süre içerisinde Billboard’un Dünya Dijital listesinde 3 numaraya etkili bir çıkış yaptıkları ‘’ Hayattaki En Güzel Anı, Bölüm 1) ‘den ‘’ Dope (쩔어) ” teklisinin video klibini yayınladılar. Ve bu video klip bu süre içeirisnde 1 milyon kişiye ulaştı.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
18
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
22
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
20
Üzücü
Efsane Efsane
213
Efsane
Komik Komik
19
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
56
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
134
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
351
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.