Bursa ’da Görmezseniz Olmaz 9 Mekan


Bursa’yı Bursa Yapan Bu Mekanlar Eşsiz


 

Malumunuz ki Bursa, Osmanlı Devleti’nin temellerinin atıldığı şehirlerden biri. Osmanlı’dan evvel de çok köklü bir tarihe sahip olan Bursa, hem tarihi hem de doğası ile en çok ön plana çıkan şehirlerimizin başında geliyor. Tarihsel sürecini çok uzatmadan konuya girmek istiyoruz. Eğer 1 veya 2 günlüğüne Bursa ziyareti gerçekleştirecek olursanız, sizler için görmeden dönmemeniz gereken, hatta Bursa’da görmezseniz ayıp edeceğiniz 9 mekan hakkında içerikler hazırladık. Buyurun Bursa ziyaretinin olmazsa olmaz ziyaret duraklarını birlikte inceleyelim.

1- Ulu Cami

Yıldırım Bayezid tarafından 1399 yılında yaptırılan cami, Bursa’nın tam merkezinde bulunuyor. Ulucami’ye Evliya Çelebi’nin tasviri ile Bursa’nın Ayasofya’sı da diyebiliriz. İslami eserler arasında en kutsal mekanlardan biri olarak kabul ediliyor. 20 adet kubbesi, 3 adet giriş kapısı ve 2 adet de minaresi olan caminin en ilginç kısmı ise minberi diyebiliriz. Çünkü minberinde, yapıldığı tarih itibari ile imkanları zorlayan bir uzay sistemi işlemesi var. Bu mekanı kesinlikle rehbersiz gezmeyin deriz.

2- Orhan Gazi Camii

Ulu Cami’den daha eski bir yapı olan Orhan Gazi Camii 1339 yılında yapılmıştır. Bursa’da ki zaviye planlı ilk yapı olmakla da bilinir. Aynı zamanda, Ulu Cami’ye 5 dakika yürüyüş mesafesinde bulunan cami Bursa’nın simgelerinden de biridir.

3- Koza Han ve Hanlar Bölgesi

Koza Han eski dönemlerde Kervansaray olarak kullanılan yapılardan biri ve Ulu Cami ile Orhan Gazi Camii arasındaki bölgede yer alıyor. Günümüzde ipek üretimi eşarp satışlarının merkezi sayılan bu mekana Hanlar Bölgesi’nin mihenk taşı diyebiliriz. Bir bardak çayı bile huzura dönüştürebilecek bu mekandan diğer tarihi hanlara da yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

4- Murat Hüdavendigar Külliyesi

Çekirge semti sınırlarında bulunan külliye Murat Hüdavendigar Camii olarak da biliniyor. Yapım yılı ise 1366. Sultan Birinci Murat adına yapılan bu mekan Bursa Ovası’na hakim bir tepede bulunuyor ve sizlere muazzam bir Bursa manzarasını da sunmaktan geri kalmıyor.

5- Saltanat Kapısı ve Tophane

Ulu Cami’ye yine yürüyüş mesafesinde bulunan Saltanat Kapısı Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbelerinin biraz aşağısında yer alıyor. Eski dönemlerde şehrin surlarının bulunduğu bu bölge Tophane olarak adlandırılıyor ve tarihi dokusu hala korunan çok şirin evlere de ev sahipliği yapıyor.

 

6- Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbesi

Osmanlı Devleti’nin temellerini atan Osman Gazi ve Bursa’yı fethederek bu temelleri sağlam bir zemine  oturtan Orhan Gazi’nin türbeleri yine Tophane olarak adlandırılan tarihi bölgede ve aynı alan içerisinde yan yana olarak duruyor. Bursa Ovası’na en hakim noktalardan birinde bulunan türbe,Orhan Gazi’nin ve Osman Gazi’nin bazı akrabalarının da kabirlerine ev sahipli yapıyor. Bu mekan içerisinde tarihi bir de saat kulesi bulunuyor ve içeride yer alan restoran kafe gibi mekanları da kullanabiliyorsunuz. Mekan içerisinde bulunan seyir tepesinden ise şehrin tümünü gözlemleyebileceğiniz bir manzaraya erişebiliyorsunuz.

7- Yeşil Türbe

Şehrin merkezi bir konumunda yer alan türbe, ismini bulunduğu semtten yani Yeşil’den alıyor. 1421 yılında Çelebi Sultan Mehmet (Birinci Mehmet) tarafından yaptırılmış. İznik çini sanatına özgü nadide eserlerden biri olan Yeşil Türbe, Yeşil Külliyesi olarak da adlandırılıyor. Bursa’nın sembollerinden birini de bu mekan oluşturuyor diyebiliriz.

8- Emir Sultan Türbesi

Yıldırım ilçesi sınırlarında bulunan bu mekan ise tarihimizin önemli kişiliklerinden birine, Emir Sultan’a ev sahipliği yapmakta. Üç farklı Osmanlı sultanı döneminde yaşayan bu zata Peygamber soyundan gelmesi nedeniyle Emir, insanların gönüllerini fethettiği için de Sultan denilmiştir. Bursa’nın önemli mekanlarından biri olan bu türbeyi de muhakkak görmelisiniz diyoruz.

9- Teleferik ve Uludağ

Bursa’nın Teleferik semtinde Uludağ’a çıkış yapan teleferikler bulunmakta. Teleferiğe bindiğiniz nokta ve çevresi oldukça yeşil bir alan ve teleferik yükseldikçe bu güzel yeşil alan içinizi ısıtacak türden. Yaklaşık 20 dakika süren teleferik yolculuğu ile Uludağ eteklerine ulaşıyorsunuz ve sizi bekleyen eşsiz bir manzaraya, Uludağ eteklerine erişiyorsunuz. Piknik de yapabileceğiniz bu mekan Bursa’nın en çok rağbet gören mekanlarından biri.Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.