Cep Telefonu Alırken Mutlaka Bilmeniz Gereken 6 Değerli Bilgi

Alacağınız telefonun uzun ömürlü olması adına nelere dikkat edilebilir?


Cep telefonu 3 yaşındaki bebekten 80 yaşındaki dedeye kadar insanların ellerinden düşüremediği en önemli teknolojik aygıttır. Teknoloji tutkunları bilirler, hangi teknolojik cihaz olursa olsun her yeni çıkan ürün bir öncekine göre 1-2 özelliği geliştirilerek piyasaya sürülür. Rekabetin de oldukça yüksek olduğu bu piyasada her geçen gün farklı farklı cihaz ve modellerin çıktığı için, bugün aldığınız bir cihaz çok geçmeden demode noktasına gelebilir. Bu bakımdan yeni bir telefon alacaksanız, ve elinizde de uzun süre kalmasını istiyorsanız yazımızı dikkatlice okumanızda fayda olacaktır.

 1. 1 İşlemci


  Android telefonlara bakacak olursak, piyasada genellikle Qualcomm'un Snapdragon işlemcilerine sahip telefonlar bulunur. Bu durum size bir avantaj olarak karşınıza çıkar. Snapdragon'un 3 farklı serisinden 800 serili işlemcileri, amiral dediğimiz üst düzey telefonlarda bulunuyor. Bunu takiben 600 serisi orta ve 400 serisi de giriş seviyelerinde yer alıyor. Tercihiniz 800 olursa uzun süreli elinizde kalması muhtemel olacaktır.

 2. 2 RAM


  Akıllı telefonların performans gücünü tetikleyen bir diğer donanım ise RAM'dir. Son zamanlarda piyasaya çıkan telefonlara baktığımızda çoğunlukla üst düzeyde 4 GB RAM görebilirsiniz. Bazen bazı orta segmentlerde de görülebiliyor. Almayı düşündüğünüz telefonun özellikle, en az 4 ya da daha üst bir RAM'e sahip olmasına özen gösterin.

 3. 3 Ekran


  Bir telefondaki ekran çözünürlüğü mutlaka dikkat edilmesi gereken özelliklerden bir tanesidir. Canlı ve kaliteli görüntü görmek istiyorsanız bu ince nokta gerçekten es geçilmeyecek türden. Ama bir de en çok zarara uğrayabilecek te ekran olduğundan düşmelere ya da çizilmelere karşı en dayanıklı olanından seçmek size uzun vadeli bir kullanım sağlayacaktır.

 4. 4 Depolama Alanı


  Bir telefonun depolama hafızası ne kadar büyük olursa siz de o kadar rahat olursunuz. Sadece dosya indirme ya da oyun indirme olarak düşünmenin yanı sıra telefonunuzdan çekeceğiniz fotoğraf ve videolar için de oldukça problem yaratabilir. Hele ki son dönem görüntü kalitelerinin de hat safhaya ulaştığı zamanlarda yüksek kapasiteli hafıza etkili olacaktır.

 5. 5 Pil


  Pek çok telefon özelliklerine baktığınızda hep 1 gün kullanım ömrü olduğunu görüyorsunuz. Ama günümüz insanında her şeyin telefonla halledildiği bir zamanda ve maksimum kullanım yapıldığında pilin ömrü de bize pek dayanmayabiliyor. Bu bakımdan 3000 mAh ve üzeri kapasitede telefon almanız sizin yararınıza olacaktır.

 6. 6 Kamera


  Kamera kalitesi bazı insanlarda telefonun diğer özelliklerinden de önce gelmiş bulunuyor. İyi bir kamera çözünürlüğü, diyafram açıklığı ve sensör gibi kabiliyetleri var ise sizi uzun bir süre rahatlıkla götürebilir. Her telefonda standart bulunuyor olsa da segment üstü özelliğe sahip bir telefon alırsanız oldukça rahat edebilirsiniz.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.