7 Maddede Cerrahpaşa Tıp Fakültesinin İstanbul Üniversitesinden Ayrılmasının Getireceği Dezavantajlar

İstanbul Üniversitesi bünyesinde bulunan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, HAYEF ve Orman Fakültesi yeni kanun tasarısı ile İstanbul Üniversitesi'nden ayrılıp yeni bir üniversite çatısı altından toplanmak istenmiştir.


1-YÖK’ün son günlerde önümüze getirdiği ve mecliste  yeter oyu alamadığı için 8 Mayıs’a ertelenmiş  kanun tasarısının içeriği nedir?

İstanbul Üniversitesi bünyesinde bulunan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, HAYEF ve Orman Fakültesi yeni kanun tasarısı ile İstanbul Üniversitesi’nden ayrılıp yeni bir üniversite çatısı altından toplanmak istenmiştir. Öncelikle yeni kurulacak üniversiteye İbni Sina adı verilmek istenmiş ancak öğrencilerin ve öğretim üyelerinin yoğun itirazları sonucu YÖK yeni bir tasarı ile karşımıza çıkmıştır. Bu fakülteler yine ayrılacaktır ve üniversitenin adı İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi olacaktır. Ancak bu karar da kimseyi memnun etmemiş ve tepkileri arttırmıştır. Peki ya öğrenciler, öğretim üyeleri ve hatta halk neden tasarıya bu denli tepkililer, bu tasarı bizden neler götürecek?

2.  İstanbul Üniversitesi çok köklü bir geçmişe sahip, Türkiye’deki yegane kurumlardan birisidir.

1453 yılında Fatih Sultan Mehmed’in girişimleriyle Osmanlı Devleti’nin ilk yüksek öğrenim kurumu olarak Fatih Medresesi adı altında kurulmuş olan kuruma, Mekteb-i Tıbbiye adı altında Sultan 2. Mahmud tarafından bir de tıp fakültesi eklenmiştir. 1967 yılında ise tıp fakültesi, İstanbul Tıp ve Cerrahpaşa Tıp olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Öncelikle böylesine köklü bir kurumu parçalamak tarihe bir saygısızlıktır. Dünyanın hiçbir yerinde köklü geçmişe sahip kurumlar köklerinden ayrılmaz.

3. İstanbul Üniversitesi dünya sıralamasında ilk 500’e giren tek Türk üniversitesidir.

Dünya çapında en çok yayın yapan kurumlardan da birisidir. İstanbul Üniversitesi’nden çıkan bilimsel yayınların büyük bir kısmı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne aittir. Eğer Cerrahpaşa ayrılırsa İstanbul Üniversitesi’nin yayın sayısı büyük oranda azalacak ve dünya sıralamasında gerileyecektir.

4.Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğrencilerinin hepsi Türkiye’de ilk 1000/1500 sıralamasındaki öğrencilerdir.

Ve bundan sonrasında da marka değerindeki bir fakülteden mezun olmak istemektedirler. Eğer fakülte ayrılırsa marka değerini yitirecektir ve öğrencilerin bunca yıllık emeği heba olacaktır.

5. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ulusal Tıp Eğitimi Akreditasyon Kurulu tarafından akredite edilmiştir.

Nedir bu akreditasyon? Yani “İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi” ulusal standartlara uygun bir fakültedir, demektir. Bir diğer deyişle uluslararası alanda kabul görmüş bir kurumdur. Ancak akreditasyon İstanbul Üniversitesi bünyesinde iken verilmiştir. Yeni kurulacak bir üniversiteye ait bir tıp fakültesinin akreditasyon durumu ise şaibelidir.

6. Cerrahpaşa Tıp Fakültesinin akreditasyon haricinde de Erasmus gibi bir çok yurt dışı anlaşması mevcuttur.

Bu anlaşmaların da ne olacağı ve öğrencilerin yurtdışı staj, eğitim haklarının nasıl devam edeceği belirsizdir.

7- Ayrılma Gerçekleştiğinde Marka Değeri Kaybolacaktır.

Eğer ayrılma gerçekleşirse marka değeri kaybolan, henüz bir yıllık gencecik bir tıp fakültesinde kalmak istemeyen pek çok akademisyen ne yazık ki fakülteyi bırakacak ve bu durumda da öğrenciler mağdur olacaktır.

Kısacası 191 yıllık bir çınar tarihe gömülecektir bu kararla…

 


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.