Dedektiflik Bulmacaları . Cinayetlerin Arkasındaki İnce Gerçekler

lında gerçekten de eğlencelidir dedektiflik romanları, kitapları ya da hikayelerini okumak, vakit geçirirken biraz düşünmek ve hayal etmek. Dedektiflik bulmacaları sizi bekliyor. Basit Görünüyor Değil Mi? Öyleyse Buyrun..


Aslında gerçekten de eğlencelidir dedektiflik romanları, kitapları ya da hikayelerini okumak, vakit geçirirken biraz düşünmek ve hayal etmek. Kitabın içerisinde kendiniz ile bir daha kitap yazmak oldukça heyecan verir. Ama bazen işler sadece bizlerin düşündüğü gibi gitmez. Sadece planladığımız çerçevede ve görülen kadar basit olmaz. Bu yazı aslında çok farklı ve bilinenin aksine olay örgülerinden oluşmaz. Sadece olaylara biraz farklı bakabilmek ya da düşünebilmek amacıyla hazırlanmıştır.

Soru cevap şeklinde hazırladığımız bu konumuzda siz de eklemek istediklerinizi ya da mükemmel hayal gücünüz ile bizim göremediklerimizi yazabilirsiniz. Dedektiflik bulmacaları sizi bekliyor.

 1. 1 Bu Restoran Ne Kadar Sıradan?


  Bu restoranda çoğumuzun bildiği gibi kadınlar tuvaletinde bir cinayet işlenir. Bir kadın, karnından bıçaklanmış bir şekilde yerde yatmaktadır. Oysaki öteki tarafta herkes masasına oturmuş gayet rahat bir şekilde yemeğini yemektedir. Peki ya bu cinayet kim tarafından işlenmiştir?

  Cevap: Resimde anlatılmak istenen basit olduğundan aslında çok ta dış ortamda ayrıntıya yer verilmemiş. Masa ve sandalyeler çok sıradan. Sanki sıradan bir lokanta izlenimi veriyor. Ama garson öyle değil. Ayrıca gerçek hayatta olunsaydı insanların şık kıyafetlerle geldiği bir alanda üstü yırtık bir adamın yemek yemesi ne kadar normal olurdu?

  Herkesin bildiği tek bir cevap vardır. O da yerde yatan kadının sol elindeki giysi parçasıdır. Evet oldukça basit oldu değil mi? Peki ya o giysi parçası olmasaydı yine aynı kişiden mi şüphelenirdiniz?

 2. 2 Maksat Hız İse Zamana Karşı Yarışan Ne?


  Burada iki kadın karşılıklı otururlar ve ne olduğu fark etmeyen bol buzlu bir içecek içerler. Sağdaki kadın 1 saatte yalnızca bir bardak içerken öteki kadın sıcaktan olsa gerek 1 saatte 5 bardak içer. En sonunda sağdaki kadın kafayı masaya vurduğu gibi kalır. Hareket etmeyince de öldüğü anlaşılır. Aslında gelen tüm bardaklarda zehir vardır, biri birinden farklı değildir. Ancak buradaki püf nokta dış etken midir yoksa masum görünen içecek midir?

  Cevap: İşin püf noktaları aslında hiç bir zaman insanın aklına gelen ilk seçeneklerde bulunmaz. Garson mu? Sanmam. Bardak, içecek, limon....? Düşünülmesi gereken aynı saat ama 5 bardak. Yani içeride bir yerlerde zamana karşı yarışan bir ufak etken var. Böyle eriyip giden. Yani bazen aslında günlük hayatta düşündüğümüz ön yargılarımızdan biraz kurtulmamız gerek. 

 3. 3 Görselliği Sollayan Bilgi


  Sıkça karşılaşılan durumlardan biri olsa gerek. Bir ev ve yerde yatan bir adam. Yerler kanlar içinde ve bir elde tabanca bir elde kaset. Sanki biraz garip. Ve bu olayın aydınlatılması gerek. Cinayet mi intihar mı?

  Cevap: Normalde eve giren polislerin (diyelim), yerde yatan adamın pozisyonuna, elde duran silahın yine pozisyonuna yönüne duruşuna gibi özelliklere bakılarak bir fikir elde edilmeye çalışılır. Her şeyi geçelim intihar eden bir adam elinde kaset niye tutsun. Bir kaydedici içerisinde bırakması gerekirken. İçinde de yaşamak istemiyorum diye söylenirken. Sizce de garip değil mi? Yani olay örgüsü sanki al sana her şeyi veriyorum (kanıtları) gözünün önüne der gibi. Gayet enteresan. Tabi polis kasedi dinlerken bir şey fark eder. Ve size sorarım. İntihar edecek olan adam tetiği çekmeden önce kasedi başa sarar mı? Yani başa sarıp bırakır mı? 

 4. 4 Pazar Postası


  Burasını da bir villa gibi düşünebilirsiniz. İşte aşçısı, bahçıvanı olan bir yer. Olay ise bir pazar günü odasında ölü bulunan bir iş adamı. Bu iş adamını o kadar kişi içerisinden fark etmeden öldürebilecek biri illaki vardır. Ama olaya ilk içeriden başlayan görevliler, ev içerisinde çalışanları sorguya çeker. Aşçısı yemek yaptığını söyler, bahçıvanı çimleri biçtiğini, uşak ev temizliğinde olduğunu ve hizmetçinin de postaları aldığı söylenir. Olay budur ve katilin kim olduğu sordulanır..

  Cevap: Aslında çok düşünüldüğünde cevabını da şüpheli bulabileceğiniz bir soru. Biraz da dikkat gerektiren. Sorunun cevabı hizmetçidir. Pazar günleri postanın gelmemesi ve bunu akıl edemeyen bir hizmetçi olduğundan cevap bulunur. Ooo evet cevap gayet mantıklı gibi dursa da her görevli her zaman işini tam mı yapar diyebilirsiniz. Bir hizmetçi her gün düzenli postaya bakmaya mı gider? Sizi bilmem ama sorunun içinde soru arayan biri olarak bu olayı 5 dakikada çözmeye çalışanlardan olmazdım. 

 5. 5 Satranç Bilmeyen Katil


  Başlığı biraz enteresan gelebilir. Önce olaya gelelim. Bir kasabada neredeyse her şeye sahip olan, hali vakti yerinde olan zengin bir adamın olduğu söylenir. Postacı bir perşembe günü bir mektup teslim etmek için bu adamın evine gider. Yalnız ön kapının aralıklı olduğunu fark eder. İçeri girdiğinde yerde kurumuş kan gölü içerisinde bulunan bir adam, yanda masada bulunan 2 şişe ılık süt, dergiler, iş ilanları, pazartesi gününe ait gazeteler ve bir açılmamış zarf görür. Burada polisler kimden şüphelenir?

  Cevap: Burada günler arasındaki farka bakarak arada her gün gelmesi gereken gazetelerden, gazeteciyi düşünmek hiç te zor olmasa gerek. Yani her gün düzene oturan bir gazete servisinin, olay aydınlandıktan sonra oluşturabilecek olasılıkları fark edememek işte bu oyunun eksikliğinden geliyor. Yalnız bende mi bir sorun var bilmiyorum ama işin içindeki 2 şişe ılık süt nereden geliyor? 


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
1
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
1
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
1
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.