Cinsel İsteksizlik Neden Olur?Erkek ya da kadınlarda belirli bir yaştan itibaren partneri ile cinsel ilişkiye girme arzusu ortaya çıkar. Cinsel isteğin duyulması, kişilerin cinsel sağlıkları konusunda çok önemli bir etkendir. Bu isteğin yanı sıra cinsel içeriğe sahip olan rüyalar görmek, cinsel içerikli materyallere ilgi duyma ve bunları izleme, okumanın yanı sıra fantezi kurma gibi detaylar da bu isteğe etki etmektedir. Cinsel istek kokusal, dokunsal, tatsal, görsel ve işitsel algılar sonrasında uyarılabilmektedir. Bedeni açıdan sağlıklı ve hormonsal bir rahatsızlığı bulunmayan herkes belirli bir yaş sonrasında cinsel istek ve arzulara sahip olmaya başlayacaktır. Ancak yeterli oranda cinsel uyarıcı olmasına rağmen erkek ya da kadında cinsel arzuların ortaya çıkmaması durumuna cinsel istek bozukluğu/cinsel isteksizlik adı verilmektedir. Cinsel isteksizlik kendi içerisinde ikiye ayrılmıştır. Primer cinsel isteksizlik, bu durumun ergenlik döneminden itibaren ortaya çıkmış olması anlamına gelir. Sekonder cinsel isteksizlik de ise daha öncesinde herhangi bir cinsel isteksizliğin olmadığı kişilerde farklı sebeplerden ötürü dönemsel ya da kalıcı olarak bu sorunun meydana gelmesi anlamına gelmektedir. Bundan ötürü de nedenler hakkında tam olarak bilgi sahibi olunması adına doktor tarafından doğru tanının koyulması gerekmekte. Şimdilerde pek çok nedenden dolayı kişilere cinsel isteksizlik meydana gelebilir. Kullanılacak ilaçlar, yapılacak ağır diyetler, farklı şeylere olan alerjiler, aşırı stres altında olmak, yorgunluk hissinden dolayı uyuma ihtiyacı, ciddi oranlarda alkol tüketmek, iletişim eksikliği, AIDS, kanser gibi hastalıklar gibi pek çok farklı etkenden dolayı cinsel isteksizlik meydana gelebilmektedir.

 1. 1 Erkeklerde Cinsel İsteksizlik


  Günümüzde her 5 erkekten 1 tanesinde cinsel isteksizlik görülebilmektedir. Hastalıklar, yaş, kronik rahatsızlıklar, hormonal dengesizlikler, olumsuz bir şekilde yaşanan ilk cinsel deneyim, yoğun iş temposu, çocukluk döneminde yaşanan cinsel travmalar sonrasında erkeklerde cinsel isteksizlik ortaya çıkabilir. Bu durum ilk başlarda çok mühim bir şey değilmiş gibi görülse de zamanla ciddi anlamda sorunlar meydana gelebilir. Erkeklerde cinsel isteğin azalması sonrasında depresyon, sosyal ilişkilerin bozulması, özgüven eksikliği ve evlilikte oldukça ciddi sorunların meydana gelmesine neden olabilir. Bunun önüne geçilmesi adına kişilerin hiç vakit kaybetmeden doktora görünmeleri gerekir.

 2. 2 Kadınlarda Cinsel İsteksizlik


  Cinsel ilişki esnasında canın yanacağı korkusu, kadınların cinsel isteksizlik yaşamalarına neden olan en büyük etkenlerden bir tanesi olarak öne çıkıyor. Özellikle, Vajinismus rahatsızlığında bu durum sıkça ortaya çıkabiliyor. Bununla birlikte kadının cinsellik istediği zaman partnerinin onun hakkında kötü şeyler düşüneceğinin sanılması, kızlık zarının kaybedilme korkusu, gebeliğin meydana gelebileceği düşüncesi, cinsel ilişkiye zorlanılması, geçmiş dönemlerde yaşanılan taciz ya da tecavüz, partnere yeteri kadar güvenmeme, aile ve toplum baskısı gibi etkenler kadınlarda cinsel isteksizliğe neden olur. Kadınların böylesi durumlarda doktora gittikleri zaman önce bu sorunun nedenlerinin psikolojik mi yoksa fizyolojik mi olduğu belirlenir. Ardından da çözümü adına gerekli olan her türlü şey yapılmaya başlanır. Tedavi esnasında doktor tarafından söylenilen şeylere uyulması demek, kısa sürede bu sorunun ortadan kalkması anlamına gelebilmektedir.

 3. 3 Cinsel İsteksizliğe İyi Gelen Doğal Yiyecekler


  Cinsel yaşantının istenilen düzeylerde olması adına insanların yapabileceği bazı şeyler var. Bunların başında ise afrodizyak etkisi bilinen yiyecekleri tüketmek geliyor. Capsaicin üreyen acı kırmızı biber, kan dolaşımı ve kalp atışını hızlandırması ve bunun da cinsel dürtüyü arttırması sonrasında en fazla tercih edilen yiyecekler arasında. Testosteron üretimini devam ettiren çam fıstığı ve beyne aşık olma hissinin veren salam da cinsel isteksizliğe iyi geliyor. Gerek görünüşü gerekse tekli doymamış yağ içermesi ile birlikte avokado da cinsel isteği  yiyecekler içerisinde yer almakta. Asya’da afrodizyak olarak kullanılan su yosunu da şimdilerde pek çok farklı kişinin yemek menüsünde kendine yer bulmakta.

  Tüm bunların yanında ceviz, fındık, muz, bal, badem, antep fıstığı, keçi boynuzu gibi besinlerin toplum tarafından cinsel gücü arttırdığı uzun yıllardır söylenmektedir.Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.