Çocuklarda Asperger Sendromu Hakkında 5 Bilgi


Çocuklarda Asperger Sendromu

Çocuklarda Asperger sendromu ömür boyu süren ve zaman içinde semptomları azalabilen bir rahatsızlıktır. Kişinin sosyal becerisini, insanlarla iletişim kurmasını negatif yönde etkiler. Buna rağmen asperger sendromu yaşayan çocuklar yaşıtlarından daha çabuk konuşur. Asperger sendromu henüz nedeni bulunamamış olan bir rahatsızlıktır. Öte yandan asperger sendromu yaşayan her çocuk, farklı semptomlar taşıyabilir.Ebeveynler çocuklarında Asperger sendromu belirtilerini ilk olarak diğer çocuklarla etkileşime girdiği okul öncesi çağda fark ederler.

cocuklarda-asperger-sendromu-nedir-maddelik-1

Asperger sendromu yaşayan bir çocukta; nerede – nasıl davranacağını bilememe gibi durumlarla karşılaşılır. Örneğin sohbeti başlatıp sürdürme konusunda sorun yaşarlar. Empati eksikliği yaşayan ve rutinleri seven bir yapıya sahiptirler. Konuşmaları genellikle tek düzedir ve vurgu, jest ya da mimik kullanmazlar. Genellikle göz kontağı kurmaktan hoşlanmazlar. Yüz ifadeleri ve mimikleri alışılmışın dışındadır. Konulara ya da alanlara obsesyon niteliğinde ilgi duyabilir ve aşırı detayına inerek ezber yapabilirler. Tek taraflı sohbet eder ve konuşurlar. Garip bir yürüyüş tarzına sahip olabilir, motor gelişiminde gecikme yaşayabilirler. Ses, ışık ve tat almaya karşı aşırı duyarlıdırlar.Otizmi de andıran asperger sendromunda çocuklar, otizmlilere göre daha arkadaş canlısı bir tavır sergileyebilir.

cocuklarda-asperger-sendromu-nedir-maddelik-2

Çocuklarda Asperger sendromunun ömür boyu sürdüğünü yazımızın başında belirtmiştik. Asperger sendromlu bir genç yaşıtlarından daha geç olgunlaşırken, yaşıtlarından daha çekingen ve ürkek olsa da rahatlıkla evlilik yapabilir. Okul bitirebilir ve iyi bir meslek sahibi olabilir. Hatta detayaolan düşkünlükleri nedeniyle mühendislik dalı gibi zor alanlar çok ilgilerini çeker. Örneğin; Marie Curie, Mozart, Albert Einstein gibi farklı alanlardaki dahi isimlerin de asperger  sendromu olduğu bilinmektedir.

cocuklarda-asperger-sendromu-nedir-maddelik-3

 Asperger Tedavisi

Aspergerli çocukların tedavisi, diğer çocuklarla bol bol iletişim kurması ve sosyal olmasıylasağlanabilir. Asperger sendromuna sahip çocuklar bu tüp özel eğitim veren okullara yazdırılarak geliştirilebilir.Öte yandan asperger sendromlu çocuklar, özel eğitim veren okullar verilmeli ve çocuğun sınıfında neler olduğuna dair sürekli iletişim halinde olunmalıdır.

Tedavi yöntemleri;

1 –  İletişim ve sosyal vasıfları geliştirmek

2 –  Davranış yönetimi şeklinde uygulanır

cocuklarda-asperger-sendromu-nedir-maddelik-4

Ayrıca Tedavi programı çocuğun durumuna bağlı olarak sürekli değiştirilebilir ve geliştirilebilir. Bu konuda çocuğun güçlü yanlarından faydalanılmalı ev ve okulda ilgi duydukları alanlar konusunda cesaret verilmelidir.

Aspergerli çocuklarda;

1 –  Dikkat eksikliği

2 – Hiperaktivite bozukluğu,

3 – Bipolar bozukluk,

4 –  Obsesif-kompülsif bozukluk

5 –  Sosyal anksiyete bozukluğu

6 –  Depresyon gibi rahatsızlıklar görülebilir.

Bu durumda ilaç ve diğer terapilere yönlenmek gerekir. Bu gibi zamanlarda anne ve babaların çocuklarına yardımcı olabilmeleri içinöncelikle asperger sendromunu tanımaları ve rahatsızlık hakkında biliçlenmeleri gerekir.

cocuklarda-asperger-sendromu-nedir-maddelik-6

Yanı sıra;

Aspergerli çocuklar hayatlarında yer alan yemek saati, yemek alışkanlıkları, ev ödevi ve yatma zamanı gibi düzenli günlük rutinlerden, kurallardan ve kafalarını karıştırmayan tutarlı beklentilerden çok hoşlanır. Yanı sıra aspergerli kişiler normal insanlara göre sözlü eğitim ve görevler konusunda daha çok başarı sağlarlar. Asperger sendromlu çocuklar ya da erişkinler olayları bütün yerineparça parçaalgılamaya meyillidir. Bu yüzden bir olayı, kavramı ya da bütünüona parça parça ya da bölüm bölüm aktararak bütüne gitme yöntemleri seçilmelidir.

 


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.