Çocuklarda Ekran Bağımlılığı İçin Tavsiyeler

Günümüz dünyasında artık teknoloji insanların yaşamlarında daha öncesinde olmadığı kadar etkili bir hale geliyor. Anne babaların bu aşamada dikkat etmeleri gereken en önemli şey ise çocuklarının ekran başında kontrollü bir şekilde zaman geçirmesini sağlamak olmalı. 

 Çocuklarda Ekran Bağımlılığı Kalp Hastalığının Habercisi Olabilir Mi?

 

Her geçen gün gelişmekte olan teknoloji insanlara pek çok farklı faydayı sunuyor olsa da dikkatli olunmadığı takdirde ekran bağımlılığı hastalığı gibi oldukça ciddi sorunları da beraberinde getirebiliyor. Üstelik pek çok kişi bu sorunlar ile bilmeden karşı karşıya kalıyor. Özellikle de çocuklar gibi bünyesi oldukça hassas olan bireylerde sorunlar çok daha ciddi boyutlara ulaşabiliyor. Yalnızca televizyon ekranları değil aynı zamanda cep telefonu ve tabletler de yine günümüz çocuklarının en fazla zaman geçirdikleri aletler içerisinde yer alıyor. Uzmanlar ise aileleri bu konuda uyarıyor.

 

Ekran Önünde Geçirilen Zamanı Kısıtlayın

 cocuklarda-ekran-bagimliligi-3

Yapılmakta olan araştırmalarda uzman kişiler gençlerin ve çocukların ekranların karşısında vakit geçirmekte oldukları süreler ile kardiyometabolik hastalıklar arasındaki ilişkiyi incelediler. Bu araştırmalar neticesinde ise çocukların ekran başında en fazla 1 – 2 saat geçirmeleri gerektiği konusunda sonuca vardılar. Ekran bağımlılığı sonucunda çocuklarda ilerde çok ciddi sorunlar çıkabiliyor.

 

Tek Sorun Televizyon Değil

 

Anne babaların büyük bir kısmı çocuklarının televizyon izleme süresini azaltmış olsa da 8 ile 18 yaş aralığındaki çocuklarda akıllı cep telefonları, tabletler ve video oyunları gibi aletlerde düşünülenden çok daha uzun süreler geçirebiliyorlar. Öyle ki pek çok çocuk bu cihazların ekranlarına günde 7 saatten fazla bakıyorlar. Ve bu çocukların çok büyük bir kısmı da oyun oynarken ya da bir şey izlerken abur cubur tüketmeyi tercih ediyorlar. Böyle olunca da günlük aktivite oranları git gide düşmeye başlıyor.

 

Anne Babalar Dikkatli Olmalı

 

Günümüz dünyasında artık teknoloji insanların yaşamlarında daha öncesinde olmadığı kadar etkili bir hale geliyor. Anne babaların bu aşamada dikkat etmeleri gereken en önemli şey ise çocuklarının ekran başında kontrollü bir şekilde zaman geçirmesini sağlamak olmalı. Günlük belirli süreler televizyon ya da bilgisayar gibi cihazlarda zaman geçirecek olan çocuklar, bu sürenin sonunda ise farklı aktiviteler ile meşgul edilmelidir. Doğru şekillerde yapılacak olan bu çalışmalar neticesinde çocuklar bir yandan sağlıklarını koruyacakken diğer bir yandan ise normal dünyadan kendilerini soyutlamayacak ve gerek fiziksel gerekse ruhsal olarak gelişimlerini mümkün olan en doğru şekilde ilerletmiş olacaklardır. Siz siz olun çocuğunuzun ekran bağımlılığı sorunlarına ciddi bir şekilde eğilin.Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.