Çocuklarda Horlama Konusunda Tavsiyeler


 Çocuklarda Horlama Ne Zaman Tehlikeli?

 

Özellikle Söz konusu çocuklarda horlama olduğu zaman pek çok kişinin aklına bu sorunun yalnızca yetişkin ve yaşlı bireylerde ortaya çıktığı geliyor. Gerçekte ise farklı sebeplerden ötürü insanlar hangi yaşta olurlarsa olsunlar horlama sorunu ile karşı karşıya kalabiliyor. Yapılmakta olan araştırmalar sonrasında da görülebileceği üzere gerek horlama gerekse uyku apnesi sorunu çocuklarda çok daha yaygın bir şekilde ortaya çıkıyor. Ağırlıklı olarak 2 ila 10 yaş arasındaki çocuklarda kendini gösteren bu durumun temel sebebi ise bademcik ve geniz eti hastalıkları. Birçok kişi horlamayı çocuklarda çok masum bir durum gibi görse de büyüme ve gelişme geriliği gibi birçok ciddi soruna da sebep olabiliyor.

 

En Sık Görülen Sebep Geniz Etinde Büyüme

 

Çocuklarda horlama sorunu; solunum esnasında havanın üst hava yolunda oluşan darlıktan ötürü çok kısıtlı bir alandan geçmesi sırasında çevresinde yer alan yumuşak dokuların titreşmesinden ötürü ortaya çıkan sestir. Havanın geçeceği alanda daralma oluştukça horlamanın şiddetinde de artış kendini gösteriyor. Geniz etinin olması gereken büyük olması sonrasında horlama da artıyor.

 

Bunlara Dikkat

 

Çocuklarda  horlama konusunda ise dikkat edilmesi gereken bazı önemli detaylar bulunuyor. Bunların başında gelen ise horlamanın sürekli olması. Ayrıca şiddetinde oluşan artış, uyku apnesinin oluşması, enfeksiyonların düzelmemesi ya da sıklıkla tekrarlanması, işitme kaybı olmasından şüphelenilmesi, okul başarısında ciddi düşüşlerin ortaya çıkması gibi sorunlar baş gösterdiği takdirde anne babanın hiç vakit kaybetmeden çocuklarını kulak burun boğaz doktorlarına göstermeleri gerekiyor. Yapılacak olan tedavi ile beraber oluşan olumsuzluk da başarılı bir şekilde ortadan kaldırılacaktır.

 

Tedavi ile Horlamanın Önüne Geçilebiliyor

 

Yapılacak tedavinin başarılı olması için ilk aşamada sorunun kesin bir şekilde ortaya koyulmasının önemi son derece büyük. Tanı adına detaylı bir şekilde muayenenin yapılması ile beraber eğer ki istenirse film ve endoskopi ile beraber çocuklarda sorunun neden kaynaklandığı ile alakalı bilgiler kesin olarak elde ediliyor. Ortaya çıkacak olan sonuca bağlı olarak da ne tarz bir tedavi yapılması gerektiği netleşiyor, böylece kısa bir süre içerisinde çocuklardaki horlama sorunu ortada kaldırılmış oluyor.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.