Çocuklarda Öğrenme Güçlüğü ( Disleksi )

Genelde çocuklarda rastlanan ve hafife alınarak geçiştirilen Disleksi yani Çocuklarda öğrenme Güçlüğü sorunu ileride daha büyük sorunlara yol açabiliyor. O yüzden bu konuda hem evde hem de devletin sunduğu hizmetlerden faydalanarak bu sorunu aşabilirsiniz.


Çocuklarda öğrenme bozukluğu olarak algılanan rahatsızlık tıp dilinde ‘disleksi’olarak adlandırılıyor. Disleksi rahatsızlığı yaşayan insanlar, normal ya da üstün zeka düzeyinde sahip olsalar dahi okul öncesinde ya da ilk okula başladıkları yıllarda okuma, yazma öğrenme zorluğuyla karşılaşabiliyor. Okumayı sökmekte zorlanma harfleri, heceleri bir araya getirerek okuyamama şeklinde kendini gösteren bu rahatsızlığın yanı sıra ilerleyen yıllarda bu rahatsızlıkdil öğrenme konusunda da kendini gösterebiliyor.

cocuklarda-ogrenme-guclugu-disleksi-nedir-nasil-tedavi-edilir-maddelik-5

1-Disleksi Nedir?

Disleksi, okuma zorluğu yaşattığı kadar dikkat ve hafızayı da etkiliyor. Disleksili yaşayan çocuklar, okulda ya da okul öncesinde yaşıtları olan çocuklara göre okuma ve yazmada güçlük çekiyor. Böylelikle öğrenme konusunda arkadaşlarından geri kalabiliyorlar. Anlama bozukluğu ile de kendini gösteren bu durum,  beceriler konusunda da fark edilebiliyor.

cocuklarda-ogrenme-guclugu-disleksi-nedir-nasil-tedavi-edilir-maddelik-3

Bu yukarıda saydığımız gelişmelerin tümü disleksi sorunu yaşayan çocukların özgüvenlerini kaybetmesine neden oluyor. Aynı zamanda psikolojik dejenerasyon yaşamalarında etkili olan bu durum, aileler tarafından ilk etapta algılanamayabiliyor. Çocuklarının tembelliklerinden dolayı bu sorunu yaşadıklarını düşünen ebeveynler bu konuda sakıncalı tutumlar  sergileyerek çocuklarının yaşadığı bu sendromu tetikleyebiliyor.

cocuklarda-ogrenme-guclugu-disleksi-nedir-nasil-tedavi-edilir-maddelik-2

2-Disleksi Tedavi Edilebilir bir Olumsuzluktur

Tüm bu yaşananların sonucunda okumayı öğrenemeyen ve yaşıtlarının alay konusu olan çocuklar, depresifleşebiliyor.  Aynı zamanda disleksi rahatsızlığı olan çocuklar hassas kişiliklere sahip olabildiklerinden travmalar yaşama olasılıkları da yüksek seviyelerdedir. Disleksi konusunda bilgi sahibi olmayan bilinçsiz ebeveynlerse, konuya vakıf olmadıklarında okuma bozukluğu yaşayan çocuklarını tembellikle, istemsizlikle suçlayabiliyor.

cocuklarda-ogrenme-guclugu-disleksi-nedir-nasil-tedavi-edilir-maddelik-6 

3-Disleksili Çocukların Ebeveynlerine Düşen Sorumluluklar

Öncelikle disleksi sorunu yaşayan bir çocuğun anne  ve babası diğer ebeveynlere göre daha sabırlı olmalıdır. Bu konuda aileler, çocuklarının ev ödevleri ve dersleri konusunda daha ilgili ve yardımcı bir tavır takınmalı. Örneğin disleksili bir çocuğunuz varsa, hepbirlikte okuma çalışmaları yapabilir ve çocuğunuzun okuması gereken metni birlikte sesli birşekilde okuyabilirsiniz. Böylelikle çocuk okurken hangi hataları yaptığının farkına varacaktır.

Yanı sıra ailelerin vereceği psikolojik destek çok önemliolduğundan çocuğunuzu bu anlamda motive etmeniz çok önemlidir. Çocukalrınızı okurken, öğrenirken her ne kadar yanlış yaparlarsa yapsınlar, ağır kalsalar dahi bu konuda onları tebrik etmeli ve onunla çabalarından ötürü ne kadar gurur duyduğunuzu sıkça dile getirmelisiniz. Ayrıca onu küçük ödüllerle de onurlandırmalısınız.

cocuklarda-ogrenme-guclugu-disleksi-nedir-nasil-tedavi-edilir-maddelik-4

4-Çocuğunuzun Öğrenme Güçlüğünü Evde Basit Oyunlarla Düzeltebilirsiniz

Onunla sık sık oyun oynayarak sertifikalı pedagojik objelerden yararlanabilirsiniz. Zeka oyunları, 3 boyutlu, resimli kabartmalı ilgi çekici ve renkli kitaplardan alabilirsiniz. En önemlisi de onu başkalarıyla kıyaslamamalısınız. Tüm bunlara ek olarak çocuğunuzun özel bir çocuk olduğu konusunda okul idaresini ikaz etmeli ve durumunu ayrıntılı bir şekilde okul müdürüne ve eğitmenlerine aktarmalısınız. Konuyla ilgili tecrübelerinizi onlarla paylaşabilirsiniz.

Ek olarak çocuklarınızın ilgi alanlarını keşfederek onu destekleyebilirsiniz. Müzik, resim ya da  şekillendirme alanında başarılı olabilir. Onu bu konuda objelerle destekleyerek elinden gelen  konularda ondan küçük yardımlar isteyerek işe yaradığını hissettirmelisiniz. Çocuğunuza ufak tefek görevler vererek sizin için sevdiği şeylerden birşeyler yapması konusunda yaratıcılığını  geliştirebilirsiniz.

 

Çocuklarda çok rastlanan bir sorun olan Çocuklarda hiper aktivite yazımızı da buradan okuyabilirsiniz.

4 Maddede Çocuklarda Hiperaktivite Sorunu

 

 


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.