Çocuklarda Parmak Emmenin Bilmeniz gereken 3 Sebebi

Başlangıçta zararsız bir davranış biçimi olarak algılanabilinen parmak emme dürtüsüne bebeklerin tümünde rastlanılabiliyor. Bunun sebebiyse bebeklerine anne rahmindeyken bu hareketi öğrenmiş olmasıdır.


Parmak emen çocuklar, bir çok ebeveynin karşılaştığı durumlardandır. Peki parmak emmek ne kadar doğal ya da sakıncalı, endişe uyandıracak bir durum mudur sorularının cevabını içeriğimizi okuyarak bulabilirsiniz. Genellikle tam uykusu gelmeden yatağına yattığında, uyku öncesinde ya da zaman zaman çocukların parmak emmesi     3 -4 yaşına kadar doğal karşılanabilir. Öte yandan bu durum kimi zaman masum bir alışkanlık olmayabiliyor. Uzmanların uyarılarına göre çocuklarda 4 yaşından sonra parmak emme alışkanlığının kalıcı olması bambaşka durumların sinyali olabiliyor. Örneğin sevgisiz ve güvensiz hisseden çocuklar, parmak emme eğiliminde olabiliyor.

Başlangıçta zararsız bir davranış biçimi olarak algılanabilinen parmak emme dürtüsüne bebeklerin tümünde rastlanılabiliyor. Bunun sebebiyse bebeklerine anne rahmindeyken bu hareketi öğrenmiş olmasıdır. Ayrıca bu durum bebekler için güçlü bir refleks.

çocuklarda-parma-emme-maddelik-5

1-Parmak Emen Çocuk Acıkmış Olabilir mi?

Bebeklerinin ya da çocuklarının parmak emdiğini gören annelerin büyük bir kısmı bu durumda büyük bir yanılgı yaşayarak çocuklarının acıktığını düşünebilir. Bu durum %30 açlığa bağlı gelişebilirken, %70’de farklı sebeplerden kaynaklanabilmekte. Özellikle 1 yaşındaki  çocukların %50’si 2 yaşını parmak emerek karşılamakta. Yanı sıra 1 yaşına yaklaşan çocuklarda da uykuya dalmak üzereyken parmak emme eğilimi görülebiliyor. Bu durum kimi zamanlarda  yeni diş çıkaran bebeklerde diş etlerinin ağrıması ve kaşınması durumunda bir reflexe dönüşebiliyor. Hatta bazı bebek ya da çocuklar, utandıklarında ve sıkıldıklarında da parmak emme eğilimi taşımakta.

çocuklarda-parma-emme-maddelik-3

2-İlgisiz Kalınan Çocuklar Parmak Emebilir

Bebek ya da çocukların hemen hemen tümünde görülebilen parmak emme alışkanlığı, üç – dört yaşlarına kadar sürebiliyor. Öte yandanparmak emmek, dört yaşının üzerinde parmak emmeye devam eden çocuklarda altında başka sorunlar aranmasını gerektirebilir. Psikolojik nedenlere bağlı olarak gelişebilen parmak emme dürtüsü çocuklarda  bazı durumlarda kontrolcü ve baskıcı bir tutum sergileyen ebeveynlere tepki olarak gözlemlenebiliyor. Örneğin kendine güvenini kazanamayan çocuklarda gözlemlenen parmak emme alışkanlığı kimi zamanlarda da anne babanın ilgisini çekmek amacıyla ortaya çıkabiliyor. Özellikle aileye yeni bir bebek, bir kardeş geldiyse, ilk çocuklarda parmak emme davranışı gelişebiliyor. Ebeveynlerinin kendisiyle yeterince ilgilenmediğini düşünen çocuklar,  anne -babasının ilgisini çekebilmek adına bu tarz davranış biçimleri segileyebiliyor. Yanı sıra psikolojik sorunlar, ailevi gerginlikler, anne – babaların boşanması da çocuklarda bu davranışa neden olabiliyor

çocuklarda-parma-emme-maddelik-1

3-Çocuklara Uyarı Ya da Baskı Yapılmalı mı?

Parmak emen çocuk genelde bu eğilimini er yada geç bırakmaktadır. Bu yüzden bu durum genellikle telaş edilecek bir durum değildir.  Parmak emme davranışının üzerinde durulmamalı bu durum çok irdelenmemeli ve insanların yanında vurgulanmamalıdır. Aksine çocuğun ilgisi başka yöne çekilmeli ve bu konuda baskı yapılmamalıdır. Eğer bu durumun üzerine gidilerek üstelenirse; tırnak yeme, tik oluşumu,alt ıslatma gibi durumlar gibi daha farklı alışkanlıklar tetiklenebilir. Eğer parmak emme alışkanlığı farklı tepkimeler eklenerek sürüyorsa, elbette bir çocuk terapistiyle iletişim kurulmalıdır.

 

 


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.