Çocuklarda Sosyal Fobi Durumunun 3 Sebebi

Ebeveynler bu durumu sıra dışı bir kavram olarak ele almalıdır. Bu nedenle çocuklarda görülen sosyo-fobik bozukluklar kişisel özellik olarak algılanmak yerine temel sorunlar olarak algılanmalıdır.


Sosyal fobi, büyüklerde görüldüğü kadar çocukluk çağlarında görülebilen durumlardandır. Sosyofobik yansımalar, hafif seyredebildiği gibi kişinin yaşamına kuvvetli şekillerde de etki edebilmektedir. Hafif yaşanan sosyofobik durumlarda kişiler endişe ve korku duyduğu ortamlardan kaçınarak uzaklaşır. Daha şiddetli durumlardaysa insanlarda; sosyal olamamak, bağ kuramamak, arkadaş edinememek gibi  davranış biçimleri ve yalnızlaşmalar gözlemleniyor. Özellikle çocuklarda gözlemlenen utangaçlık kavramı, bazen çocuklarda kişisel özelliklerden biri olarak kabul görebiliyor. Ama ebeveynler bu durumu sıra dışı bir kavram olarak ele almalıdır. Bu nedenle çocuklarda görülen sosyo-fobik bozukluklar kişisel özellik olarak algılanmak yerine temel sorunlar olarak algılanmalıdır. Zira ilerleyen yaşlarda çok daha büyük sorunlara dönüşebilir. Sosyo-fobik endişeler taşıyan kişilerde en temel korku, insanların önünde gülünç durumlara düşme endişesidir.Bu endişeye sahip olan çocuklarda hissedilen utangaçlık durumu; yaşamının her anını, gün içindeki aktivitelerini, arkadaşlarıyla ilişkilerini engelleyecek duruma dönüşebilir. Bu durum kesinlikle sosyal-fobi olarak ele alınmalıdır.

çocuklarda-sosyal-fobi-nedir-maddelik-1

 

1-Sosyal Fobi Yaşayan Çocukların Yaşamında Anne Ve Babanın Rolü

Ebeveynlerin yapısal özelliklerinde yer alan utangaçlık ne yazık ki çocuklara da yansıyabilmekte. Bu yüzden içe kapanık insanların çocuklarının da utangaç olma ihtimali yüksektir. Çocukların gelişim sürecinde bebeklerde korku duygusu 3. aydan sonra ortaya çıkmaktadır. Dördüncü aydan itibaren ortaya çıkan korku dürtüsünün fobiye dönüşmüş olması için buna kaçınma davranışları da eşlik etmelidir.

çocuklarda-sosyal-fobi-nedir-maddelik-4

2-Çocuklarda Uzun Süreli Ankisiyete Belirtileri Görülüyorsa Dikkat!

Anksiyete bozuklukları sosyofobik oluşumlar içinde incelenir.Çocuklarda; ağlama, huzursuzluk, durgunluk, korktuğunda yakın hissettiği kişilere sıkıca sarılma gibi tutumlar çocukların anksiyete yaşadıklarına dair temel belirtilerdendir. Bu gibi durumların altı aydan fazla sürmesi halinde çocuğun sosyo-fobik olma olasılığı değerlendirilmelidir.

çocuklarda-sosyal-fobi-nedir-maddelik-2

Sosyal-fobik rahatsızlıklarda psikolojik tedavilerin yanı sıra farmakolojik/ilaçlı tedavi yöntemleri de uygulanmaktadır. Fakat her çocuğa tek tip standart tedavi yöntemleri uygulanmaz. Çocukların kişisel özellikleri tedavi yöntemlerinde en temel belirleyenlerdendir. Tedavi esnasında çocuklarla birlikte oyunlar oynarken eş zamanlı olarak konu ile ilgili  hakimiyet geliştirilir yanı sıra ebeveynlere tavsiyeler verilir.

çocuklarda-sosyal-fobi-nedir-maddelik-3

3-Çocuklarda Sosyo – Fobi Belirtileri

Eğer çocuğunuz okula gitmek istemiyorsa, bahçedeki arkadaşlarıyla çıkıp oynamak istemiyorsa, faaliyetlere katılmak konusunda direniyorsa sosyofobik olması kuvvetle muhtemel olabilir. Örneğin okul saati geldiğinde karın ağrısı krampları geliyorsa, yataktan çıkmak istemiyorsa, aktivite öncesi gelen kramplar gelen aktivitelerin sonrasında geçiyorsa yine sosyofobiklik konusunda odaklanılabilir.

Bunun dışında durduk yere yaşanan endişeler ve kaygılar, motivasyon ve konsantrasyon eksikliği, uyku problemi, sık sık görülen mide/karın krampları, baş ve kas ağrısları, terleme şikayetleri, duyulan endişe ve korkuların günlük yaşama yansıyarak etkilemesi, hırçınlık, agresyon atakları, sosyal ortamlarda gerginlik belirtileri çocukların sosyofobik olma ihtimalini yansıtan semptomlardandır.

 


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.