Düzgün bir Diksiyona Sahip Olmanın 5 Uygulamalı Yolu

Diksiyon Öğrenerek Artık Konuşmaktan Çekinmeyeceksiniz. Kürsüler ve İnsanlar Sizlerin Korkulu Rüyası Olmayacak. Kendine güven ve düzgün bir diksiyon ile toplum önünde çok güzel işler başarabilirsiniz.


İletişim günlük hayatımızın hemen hemen her yerinde etkili bir role sahiptir. İnsanlarla iletişim kurma, bir şey anlatma yolu hep konuşma ile sağlanır. Bunun yanında bir de insanlara kısa yoldan ve kısa sürede iletişim kurmak ve istenileni aktarmak vardır. Bunun için olabildiğince anlaşılır konuşmak ve bazı püf noktaları bilerek istenileni kısa sürede karşıya aktarmak vardır. Bu yüzden diksiyon kavramı önemlidir. Peki diksiyon  kavramı bizleri nasıl güçlendirebilir ya da günlük hayatımızda nelere dikkat edebiliriz. Şimdi yakından inceleyelim.

 1. 1 Doğru Nefes Almanın Önemi


  Etkili ve düzgün konuşabilmemiz için ilk başta dikkat etmemiz gereken husus nefesimizi doğru kullanmaktır. Bunun için doğru nefes nasıl alınır bunu bilmeli ve uygulamalıyız. Bunu başardığımızda sadece diksiyon ve konuşma değil, hayatımızın her noktasına işinize yarayacak bir şeyi kendinize katmış olursunuz. 

 2. 2 Diyaframı Doğru Kullanma


  Nefesi burundan alıp burundan vererek sakin bir şekilde solunum hareketlerimizi düzenleyebiliriz. Çok hızlı nefes alıyorsak ve genellikle ağızdan ise, bunu burundan alıp burundan vererek düzene sokmaya çalışabiliriz. Örneğin 5 saniyede nefes alıyorsak bunu 20 saniyede geri dışarıya vermeliyiz. Bu sayede hemde kalp atışlarımızı düzenleyebiliriz. Her denemenizde biraz daha içinizde nefesi hapsetmeye çalışabilirsiniz. Bu nefes kontrolü sizin konuşurken daha heyecansız, kendimizi sıkmadan, dikkatli ve uzun konuşmanıza sebep olacaktır. 

 3. 3 Kalem Yardımı İle


  Diksiyon derslerinin başlarında genellikle kelimelerin doğru okunuşunu sağlamak ve dudak tembelliğini aşmak amacıyla bu yöntem kullanılır. Köşeli bir kurşun kalemi dişlerinizin arasına koyarak kelimeleri söylenmeniz amaçlanır. Bu şekilde daha doğru ve yutmadan konuşabilirsiniz. 

 4. 4 Heceleyerek Konuşmak


  Kelimelerin telaffuzlarını tekrar ederken eğer diliniz dolanıyorsa başlarda bunun üstesinden gelmek amacıyla heceleyerek konuşabilirsiniz. Bu sayede hem moraliniz yerinde kalır hem de heyecan yapmazsınız. Hatta özellikle diksiyonda tekerlemeler oldukça çok kullanılır. Bu tekerlemeleri doğru telaffuz etmek ve aynı zamanda hızlı telaffuz etmek kolay değildir. Ama bunu doğru taktikleri uygulayarak başarabilirsiniz. 

 5. 5 Günlük Hayatında Uygulamaya Başlamak


  Diksiyon derslerini her öğrendikçe hayatınızın her alanında uygulamaya çalışın. Arkadaşlarınızla, ailenizle ya da yakın çevrenizle, günlük konuşmalarınızda bunları uygulayın. Onların da size olan destekleriyle kısa zamanda üstesinden geleceğinizden emin olun. Her gün pratik yapın. Ve herşeyden önce yaptığınız işi sevin. 


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
1
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
3
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
1
Üzücü
Efsane Efsane
2
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
1
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
3
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
16
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.