Diş Eti Çekilmesi Neden Olur?


Diş Eti Çekilmesi Neden Olur?

Diş sağlığını ihmal edenlerin en başında rastlanılan bir durum olan Diş Eti Çekilmesi, zamanında fark edildiği zaman gecikmesiz müdahale edildiği gibi uzun süre çekilen bir sancı olarak ta hayatımızda yer alabiliyor.

Çevremize her geçen gün baktığımızda, pek çok kişinin ağız sağlığına dikkat etmediğini görüyoruz. Sağlığa dikkat etmek öncelikli olarak bunun farkına varmak ve gerektiğinde düzenli olarak hareket etmektir. Ancak bizlerde düzenli olarak hareket bir kenarda dursun, henüz diş fırçalama tekniğinden de bihaber olan kişiler bulunmakta. Bu durum da haliyle çoğu kişinin diş problemiyle düzenli olarak karşılaşmasına neden oluyor.

Diş Eti Çekilmesi Nedir?

Alanında Diş Atrofisi olarak tanımlanan diş eti çekilmesinin asıl nedeni ağız içinde biriken bakterilerin zaman içerisinde diş etlerinde geri çekilmelere hatta erimelere yol açmış halidir. Bu durum farklı bir hastalıktan dolayı değil, kişilerin ağız bakımlarını yeterince yapmamalarından kaynaklıdır.

Diş Eti Çekilmesinin Belirtileri Nelerdir?

 • Diş çürükleri
 • Diş eti kanamaları
 • Diş etlerinde şişme
 • Ağız kokusu
 • Diş fırçalama sırasında hissedilen acı
 • Diş eti hizasında dil ile hissedilebilecek çentik oluşumu
 • Dişlerde görülen ağrılar ve sızılar

Diş Eti Çekilmesinin Nedenleri Nelerdir?

 • Diş bakımı aksatıldığında, dişin diş eti ile olan ayrımında diş taşları meydana gelir. Bu taşlar ağız bakımının yapılmadığı zamanlarda giderek arttığında pembe dokuya kadar genişler ve kendisine yer açmaya çalışır. Bu durum da diş etlerinin çekilmesine neden olur.
 • Uzmanlar düzenli ve tekniğine uygun fırçalayın diye boşuna söylemiyor. Düzenli bakım yapmayan birinde bakteri oluşumu hızlanırken, tekniğini bilmeden sert fırçalayan kişilerde de diş eti çekilmelerine rastlanıyor.
 • Diş gıcırdatmak ta dolaylı yoldan çekilmelere yol açıyor. Zamanla diş yapısının bozulması ile birlikte bu duruma yakalananların sayısı azımsanacak kadar değil.
 • Diş bakımı ve tekniğinde de bazen tek başına iş bitmiyor. Bunu daha çok birde fazla doğum yapan kadınlarda görebiliriz. Vitamin alımının düzensiz ve yetersiz olduğu zamanlarda da bu sorun ile karşılaşılması çok olası.
 • Yaşa bağlı olarak ta aynı durumdan muzdarip kişiler mevcut. Çünkü 60 yaşından sonra vücuttaki hormon dengelerinin eskiye göre daha çok bozulma olduğundan diş eti çekilmeleri yine görülebiliyor.

Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.