Diş Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Porselen Zirkonyum İmplant


Dişlerine gözü gibi bakan kişilerde bile diş çürükleri meydana gelebilir ve diş tedavi yöntemleri arayışına girebilir. Yediğimiz ve içtiğimiz her gıda içerisinde dişlere ciddi zararları dokunan maddeler bulunur. Gün içerisinde her an diş fırçalama imkanımız olmadığı zamanlarda dahi dikkati elden bırakmıyorsak, sağlıklı dişlere biraz daha uzun süreler sahip olabiliriz. Ancak her insan bu kadar diş bakımını önemsemez ve doğada her şeyin bir süresi olduğu gibi dişlerin de bir ömrü olacaktır. En azından en erken süreçte bunun farkına varabilmek ve en erken teşhis ile tedaviye başlamak oldukça sağlıklı olacaktır.

Yazımızda diş tedavi yöntemlerinden, porselen diş, zirkonyum kaplama, implant, ortodonti tedavileri, kanal tedavisi, diş beyazlatma gibi yöntemlere değindik. Elbette bu yöntemler tüm diş tedavi yöntemleri değildir. Bu yazıda yer almayan pek çok yöntem mevcuttur.

 1. 1 Porselen Diş Tedavisi


  Dişlerin hem sağlık hem de görüntü açısından iyileştirmeyi amaçlayan bir yöntemdir. Tedavisi öncesinde kazınan diş minesi üzerine parlak ve hemen hemen doğal diş görünümüne yakın porselenler yapıştırılarak yapılır. Diş hekimliğinde yapılan çalışmalar köprü ve kuron üzerinde iken şimdi polikristalin veya metal altyapılar üzerinden porselen uygulanması şeklinde yapılır.

 2. 2 Ortodonti Tedavisi


  Tedavide temel mantık, esnek ve gergin bir metal dişlerin üzerine oturtularak, zamanla dişlerde var olan çarpıklıkların giderilmesidir. Çocukluk yaşlarda mutlaka yapılması gereken bir tedavidir. Daha mutlu gülümsemeleri için gerekli olan bu tedavi ağız ve yüz bölgesindeki sorunları tedavi eder. 

  Bazı kişilerde diş bozuklukları genetiktir. Doğuştan gelen bir çarpıklık durumu vardır. Bu durum çocukta gülme esnasında psikolojik bir gerilemeye neden olabilir. Bu yüzden dişlere tel yardımı ile yapılacak tedavi sayesinde çarpıklıkların giderilmesi ve daha düzgün bir gülümseme elde etmeyi amaçlar.


 3. 3 İmplant Tedavisi


  Özellikle diş kayıpları yaşadıysanız tercih edebileceğiniz bir diş tedavi yöntemidir. Çene kemiğine kadar inen implant vidası üzerine protez diş oturtularak işlem tamamlanır. İmplant dişler, doğal diş görünümünde ve oldukça dayanıklıdır. Ancak biraz pahalı bir işlem. Diş bakımının düzensiz yapılması sonucunda ilerleyen diş hastalıkları, yerini diş çekimine bırakabilir. Bu durumda ağızda diş sırasında boşluklar meydana gelir. İmplant tedavisi ise bu boşlukların yerini yapay dişlerle doldurarak görsel estetikliğin ve diş işlevini aksatmadan devam edebilmeyi amaçlar.


 4. 4 Zirkonyum Diş Tedavisi


  Beyaz bir alaşım olan ve ışığı geçiren yapısı ile doğal diş görünümünde olan bir tedavi yöntemidir. Estetik ve diş eti sağlığı açısından oldukça kullanışlıdır. Kazınan diş minesi üzerine zirkonyum diş kalıpları yapıştırılarak tedavi tamamlanır. Kullanıcılar zzirkonyum kaplamaların herhangi bir tad değişimine sebep olmadığını söylemektedir. Ayrıca uygulama zamanla renk değişimine de sebep olmadığı, ilk günkü beyazlığını hep koruduğu kullanıcı yorumları arasında yer almaktadır. Ne kadar uzun süre kullancılacağı ise tamamen kullanıcıya bağlı olarak değişmektedir. Sert yiyecekler tüketildiğinde kırılma riski vardır, ancak dayanıklı olduğu söylenmekedir.

 5. 5 Kanal Tedavisi


  Kanal tedavisi genelde çürük diş köklerine kadar ilerlemişse tercih edilir. Bu yöntemde uyuşturulan diş, diş hekimi tarafından dişin en üstünden pulpa kısmına doğru delik açılır. Kanaldaki iltihap ve pulpa çıkarılır ve dolgu yapılır.

 6. 6 Diş Beyazlatma Tedavisi


  Var olan dişler üzerinde yapılan beyazlatma işlemi olarak ta bahsedilebilir. Beyazlatma işleminde, başta lazer olmak üzere bazı tedavi yöntemleri ile bu işlem gerçekleştirilebilir.Kişinin gerek tükettiği gıdalar gerek sigara alkol gibi etkenlerden dolayı gerekse uzmanların belirttiği antibiyotik kullanımlarından dolayı zamanla dişlerde sararmalar görülebilir. Bu sararmalar dişlere doğrudan çok zarar vermiyor olsa da görünüş bakımından pek tercih edilen durum olmaz. 


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.